Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115686 από Kostandino1
Καλησπέρα.
Έχω ξεκινήσει έρευνα αγοράς για την αγορά λέβητα ξύλου, ο οποίος θα αντικαταστήσει το λέβητα πετρελαίου στην οικία μου.
Μένω στην Κέρκυρα, και έχω αρκετά ξύλα από ελαιόδεντρα -κυρίως-
Τα χαρακτηριστικά της οικίας είναι: 200m2 [120m ισόγειο, 80m όροφος], κατασκευή οικίας 1990, μόνωση όχι καλή [παράθυρα, πόρτες κτλ από ξύλο, μονό τζάμι, χτίσιμο τοίχων "πλεξίδα"/ χωρίς μονωτικό υλικό μεσοτοιχίας].
Σε καταστήματα του νησιού, οι περισσότεροι πρότειναν την αγορά λέβητα πυρόλυσης, στα 40-50kW.
Κάποιες εταιρίες που πρόσεξα είναι:
Hydrowood, Atmos, Astra, Mavil.
Με ενδιαφέρει να μην απαιτείται πολύ τακτικό γέμισμα {αν είναι δυνατόν, 2 φορές το 24ωρο} και ο χώρος υποδοχής ξύλου να φιλοξενεί τουλάχιστον 50cm σε μήκος ξύλου.
Επίσης, τον λέβητα θα τον συνδέσω στον υπάρχοντα boiler των 200 λίτρων {και άρα, θα 'απενεργοποιηθεί' ο καυστήρας πετρελαίου}.
Κάθε συμβουλή και πληροφορία θα εκτιμηθεί.
Κώστας
Κέρκυρα

))

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115708 από akis kyriakidis
Καλή σου μέρα ,
Ήμουν πριν 2 χρόνια στη Κέρκυρα λόγο της συζύγου και είχα τη χαρά και την τύχη να δω αρκετές εγκαταστάσεις με λέβητες πυρόλυσης στο νησί .
Έχω δεί εγκαταστάσεις απο την Λευκίμη μέχρι το Σιδάρι πλάκα πλάκα και είχα τη χαρά και την τύχη να γνωρίσω αρκετούς επαγγελματίες του χώρου της Θέρμανσης .
Αυτό που μου έκανε εντύπωση πάντως είναι ότι Ναι μεν υπάρχει Απίστευτη μεγάλη ποσότητα ξυλείας ( ελιά ) αλλά από την άλλη η συγκεκριμένη ξυλεία ως επι το πλείστον έχει μεγάλα ποσοστά Υγρασίας .
Και τι εννοώ , η Πυρόληση - αεριοποίηση του ξύλου θέλει Στεγνό ξύλο .Έχω δει λέβητες πυρόλησης σε χρήση και τα νερά να τα μαζεύουν με τις σφουγκαρίστρες στην κυριολεξία .Και αυτό το είδα μόνο στο νησί σας .
Άν έχεις εξασφαλισμένη Στεγνή Ελιά η άποψη μου είναι να προβείς σε αγορά Λέβητα Πυρόλυσης .
Άν όχι μην το κάνεις .
Υ.Γ : Το νησί έχει αντιπροσώπους με τεχνογνωσία σε Mavil , Orlingo , Αttack , Vigas , Atmos & Astra .
Zήτησε και ψάξε να δεις υφιστάμενες εγκαταστάσεις για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , www.promitheas.org.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115720 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw
Οι λεβητες αεριοποιησης ειναι μια εξαιρετικη λυση ΜΟΝΟ αν μπορεις να εξασφαλισεις ξερα ξυλα.
Εγω θα σκεφτομουν στη θεση σου για εναν καλο απλο ξυλολεβητα κ Ο Π Ω Σ Δ Η Π Ο Τ Ε δοχειο αδρανειας.
Ποσα lt;
Yπολογισε 50lt ανα 1kw του λεβητα.
Mε τα δοχεια αδρανειας εξασφαλιζουμε οικονομια,θερμικη ανεση,λιγοτερη πισσα στον λεβητα,λιγοτερη χαμαλικα.
Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι τα δοχεια αδρανειας ειναι υποχρεωτικα στις βορειες χωρες για τα συστηματα θερμανσης στερεων καυσιμων.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115736 από Kostandino1
Απαντήθηκε από Kostandino1 στο θέμα Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw
Σας ευχαριστώ..
πήγα και είδα από κοντά τον ΑΤΜΟΣ 50kW, καλή κατασκευή φαίνεται..
Μου είπε και ο τεχνικός του καταστήματος ότι είναι καλό να τοποθετηθεί ένα δοχείο αδράνειας 100 λίτρων για τον λέβητα αυτό..
Το κόστος του λέβητα είναι περίπου 3,000 και το δοχείου κάπου 1,000.
Άρα μαζί με τοποθέτηση, υλικά, εργασία κτλ θα κοστίσει η όλη δουλειά γύρω στα 4,700 σίγουρα..
Αρκετά λεφτά προέκυψαν, αλλά όλοι οι λέβητες τέτοιου είδους τόσο κοστίζουν πάνω-κάτω..
Το μόνο αρνητικό είναι ότι χρειάζεται κάθε 8 ώρες φιλάρισμα..
Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχουν λέβητες με αυτονομία μέχρι και 24 ώρες, δεν ξέρω εάν ισχύει, αλλά θα ήθελα να υπάρχει 12 ώρες αυτονομία.. Το λεβητοστάσιο είναι στο ημι-υπόγειο, και δεν θέλω την νύχτα να σηκώνομαι, να ντύνομαι, να βγαίνω έξω και να πηγαίνω κάτω για γένισμα ξύλων.
όχι πως δεν μπορώ, αλλά....

))

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115760 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw
To δοχειο ειναι μικρο γι αυτον τον λεβητα.
Θες χαλαρα 2000lt.
Μη ξεχνας οτι οσο πιο μεγαλο το δοχειο(αρκει βεβαια να το "σηκωνει" ο λεβητας) τοσο πιο αραια τα γεμισματα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #115933 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Αγορά ξυλο-λέβητα πυρόλυσης 50kw
Aπορω πως λετε στον κοσμο που δεν ξερει κατι που
δεν το ξερεται ουτε εσεις B)

Το ζητας το τσιπας !!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ