Προτάσεις για αγορά λέβητα pellet εως 6.000€

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102274 από dimlyk
το καλυτερο ειναι να μην ψαχνεςι προτασεις αλλα να αποφασισεις μονος σου διαβαζοντας σχολια απο τους χρηστες καποιοι ακριβοι λεβητες πιθανοτατα αξιζουν ολα τυα λεφτα τους καποιοι ισως ειναι καπως υπερκοστολογημενοι
αν εδω σου απαντησουν 5 ατομα το πιο πιθανο ειναι να παρεις 5 διαφορετικες απαντησεις και να μας διαολοστειλεις :)

εξισου ομως βασικο ειναι περα απ το παραγγειλεις ενα λεβητα απ την αλλη ακρη της ελλαδας να βρεις κι ενα αντιπροσωπο σχετικα κοντα σου που να μπορει να τον υποστηριξει να τον δεις απο κοντα και να σε πεισουν και οι δυο (λεβητας και αντιπροσωπος) για την ποιοτητα τις οποιες ευκολιες αλλα και την τεχνικη καταρτιση του αντιπροσωπου .και φυσικα αρκετο ψαξιμο γιατι οι τιμες μπορει να διαφερουν αισθητα
περισσοτερη βοηθεια εδω
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...y&catid=31&Itemid=85

και φυσικα δεν χρειαζεται να τα διαβασεις ολα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102275 από stratis 1
Φιλε mikaelo,
Παρε εναν λεβητα βιομαζας να μπορει να καιει τα παντα .
Υπαρχει ο Σαμαρας υπαρχει ο Κουρτακης αμα ψαξεις θα βρης και αλλους.
Δεν υπαρχουν λεβητες στερεων καυσιμων να πηγαινουν να ψωνισουν μονοι τους καυσιμο.
Αυτο που χρειαζεσαι ειναι να ειναι στιβαρη η κατασκευη.
Οτι και να παρεις θα πρεπει να ασχοληθεις μαζι του.
Οποτε μη ψαχνεις με γνώμονα τα εξι χιλιαρικα, αλλα τη δυνατοτητα να εχεις πολλες και φτηνες επιλογες στο καυσιμο.
Εγω δεν θα επαιρνα αυτοκθαριζομενο.
Οσο ποιο πολυπλοκο ειναι ενα μηχανημα τοσες περισοτερες βλαβες βγαζει.
Κοιτα για αλλα πλεονεκτηματα.
Ετσι αλλιως δεν ειναι τοσο τρομερο να καθαριζεις για 15 λεπτα καθε δεκαημερο εναν λεβητα.
Μερικοι χρειαζονται καθαρισμα πανω απο μηνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102280 από DOOM_NX

mikaelo έγραψε: Παιδια καλα ολα αυτα και σιγουρα καιριοι οι προβληματισμοι.
Καμια προταση ομως στα χρηματα αυτα δεν βλεπω..

Αυτό το πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ όταν έριξα παρόμοια ερώτηση. Τίποτα συγκεκριμένο. Οπότε εμπιστεύτηκα το ένστικτό μου και τις ελάχιστες γνώσεις που είχα τότε. Την πάτησα στους επαγγελματίες που ασχολήθηκαν με το λέβητα στην αρχή, αλλά δε βαριέσαι. Πλέον τον έχουμε δαμάσει. Το κερασάκι στην τούρτα είναι τα σχόλια που ακολούθησαν: "έπρεπε να πάρεις το τάδε μηχάνημα· θα είχες ξενοιάσει."
Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι μπήκαμε απότομα στο χορό και ο κόσμος δεν ξέρει ακόμα τι και πως. Οι επαγγελματίες έχουν εγκαταστήσει λίγα μηχανήματα και οι περισσότεροι τα άφησαν στην τύχη τους και δεν ξανασχολήθηκαν. Πώς θα μάθουν για τη συμπεριφορά του; Πώς θα ξέρουν ποιος τύπος καυσίμου αποδίδει καλύτερα; Ρητορικά ερωτήματα... Από την πλευρά των καταναλωτών, αυτοί μετά από ψάξιμο γίνονται εξπέρ μόνο στο μηχάνημα που έχουν στη διάθεσή τους. Εδώ κάπου έρχεται και ο εγωισμός στη μέση και σχεδόν κανένας δε θα σου πει να αποφύγεις το μηχάνημά του. Καθένας θεωρεί την επιλογή που έχει κάνει ιδανική και συστήνει αναλόγως.

Τώρα θα μου πεις εσύ τι πρέπει να κάνεις; Να κάνεις test drive όσα μηχανήματα επιθυμείς και όποιο σ'αρέσει καλύτερα να το αγοράσεις δε γίνεται. Να το δεις να δουλεύει σε κάποιον άλλον δε θα σου πει τίποτα. Πρέπει να το ζήσεις, να το ταΐσεις, να το καθαρίσεις, να δεις πώς ζεσταίνει.

Οπότε τι; Θα πας στα τυφλά; Όχι... Μπορείς μέσα από τα λάθη μας να προβλέψεις κάποια σημεία και να μην την πατήσεις. Επίσης τα reviews των μηχανημάτων είναι μπόλικα. Σίγουρα θα δεις κάποια σημεία που δε θα σ'αρέσουν καθόλου και θα αποκλείσεις τα αντίστοιχα μηχανήματα.

mikaelo έγραψε: Αξιζει τελικα ενα καλο μηχανημα με αυτοκαθαρισμο η' μαπα το καρπουζι?
Γιατι αν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα και να εχεις κλινκερ και τετοια λογοι οχι καλης καυσης και οχι απομακρυνσης της σταχτης τοτε σιγουρα δεν αξιζει...

Εννοείται ότι αξίζει ένα καλό μηχάνημα με αυτοκαθαρισμό. Αλλά τι αυτοκαθαρισμό; Αυτοκαθαρισμό της σχάρας με αέρα; Ημι-αυτόματο καθαρισμό των τούμπο; Αυτόματο καθαρισμό των τούμπο; Αυτοκαθαρισμό της σχάρας με δόνηση/ξύσιμο/άδειασμα;

Ο καθαρισμός των τούμπο, ειδικά αν είναι κάθετα, θα είναι η μικρότερη από τις σκοτούρες σου. Αν καις καθαρό καύσιμο με ελάχιστες επικαθίσεις στα τοιχώματα και 2 μήνες να τα αφήσεις ανέγγιχτα θα ζεσταθείς (ίσως και λίγο λέω).

Ο καθαρισμός του σταχτοδοχείου (συρταριού) εξαρτάται από το μέγεθός του και από το καύσιμο. Στον εισαγωγικό Kiturami που έχω μπορούσα να περιμένω μέχρι και μια βδομάδα στα μεγάλα κρύα, με καύσιμο "μπόλικης" στάχτης (0,7%-0,8%). Οι περισσότεροι κατασκευαστές στοχεύουν τουλάχιστον στο εβδομαδιαίο άδειασμα. Άλλοι βάζουν εξαιρετικά μεγάλα συρτάρια για άδειασμα στο μήνα ή στο δίμηνο. Στο εξωτερικό υπάρχουν λέβητες που αδειάζεις τη στάχτη μια φορά τη σεζόν...

Ο καθαρισμός της σχάρας, όμως, είναι αυτό που ενδέχεται να μετατρέψει την εμπειρία σου σε εφιάλτη. Διότι αν μπουκώσει από κλίνκερ, δεν υπάρχει περίπτωση να ανάψει, οπότε δε γλυτώνεις τα ταξίδια στο λεβητοστάσιο μες στο κρύο. Σύμμαχός σου στην αντιμετώπιση είναι, φυσικά, τα premium πέλλετ από κωνοφόρα, αλλά αν εσύ αποφασίσεις για τον οποιοδήποτε λόγο ότι θες να κάψεις πέλλετ κατώτερης ποιότητας, πέλλετ από αγριαγκινάρα ή οποιαδήποτε άλλη μορφή βιομάζας, τότε πρέπει να δείξεις την απαραίτητη προσοχή. Εδώ είναι που μετράει η σωστή σχεδίαση και ο αυτοκαθαρισμός. Ανάλογα το καύσιμο, αυτό που χρειάζεται κυμαίνεται από ένα δυνατό φύσηγμα του blower έως μηχανική ξύστρα που πετάει τα υπολείμματα στο συρτάρι. Συνήθως οι καυστήρες τύπου volcano είναι ενδεδειγμένοι για μεγαλύτερα ποσοστά στάχτης και αποφυγή του κλίνκερ.

Τώρα, για να μη λέω γενικόλογα, να σου πω τι θα επέλεγα εγώ, με βάση αυτά που αποκόμισα κυρίως ΜΕΤΑ την αγορά του λέβητά μου. Εννοείται ότι οι Kostrzewa είναι εκπληκτικοί στα χαρτιά. Από κοντά δεν έχω ζήσει κανέναν για να έχω άποψη, αλλά οι εντυπώσεις των κατόχων είναι πολύ ενθαρρυντικές. Και μόνο η ύπαρξη του αισθητήρα λάμδα κάνει το κλικ μέσα μου και μου λέει "Αυτός είναι λέβητας, τα ρυθμίζει όλα μόνος του! Θα μπορούσε να καταργήσει τον καυστηρατζή!". Τώρα, το πόσο απέχει η θεωρία από την πράξη δεν το ξέρω. Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι ότι έχοντας πολλά ηλεκτρονικά και αισθητήρες, η συντήρησή του μπορεί να αποβεί ακριβή. Επίσης, δεν έχουν όλοι την εξοικείωση να παίζουν με τις ρυθμίσεις, οπότε θα το βλέπουν σαν ένα μαύρο κουτί. Και αν ο τεχνικός δεν το έχει ρυθμίσει σωστά, θα είναι ένα ακριβό μαύρο κουτί που χαραμίζεται...

Ανακάλυψα, όμως, πως τελικά δεν αγοράζεις απλά ένα λέβητα. Αγοράζεις και τους επαγγελματίες και τις υπηρεσίες που το συνοδεύουν. Και είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει η απαραίτητη τεχνογνωσία και τεχνική υποστήριξη από όλους τους εμπλεκόμενους. Ένας μηχανολόγος που δεν ξέρει τι περνάει, μια αντιπροσωπεία που δεν έχει ιδέα τι κάνουν οι ρυθμίσεις και η μηδενική εμπειρία χρήσης των προϊόντων που πουλάνε είναι συνταγή για καταστροφή... ή συνταγή για να μάθεις εσύ τη δουλειά τους και να βγάλεις το φίδι από την τρύπα! Γιαυτό το λόγο μόνο έναν έχω σε εκτίμηση και μπορώ να εμπιστευτώ αυτή τη στιγμή. Και δεν είναι άλλος από το Σαμαρά . Αν κάνεις μια μικρή έρευνα, θα δεις ότι δεν είναι καθόλου καινούριος στο χώρο και δεν έχει ανάγκη διαφήμισης και μηνυμάτων εντυπωσιασμού. Αντιθέτως, οι αναρτήσεις του είναι αστείρευτη πηγή γνώσης για το forum και μας έχει ανοίξει τα μάτια ουκ ολίγες φορές. Αλλά δεν πουλάει φθηνούς λέβητες (κυρίως με τη μεταφορική σημασία της λέξης). Δεδομένου ότι τα λεφτά σου επιτρέπουν για κάτι πολύ πιο ποιοτικό και προχωρημένο από το μέσο όρο, σου προτείνω ανεπιφύλακτα να πάρεις τη γνώμη του.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο... :)
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102287 από Fokion
Παναγιωτη αλλη μια φορά αψογος!!!!

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102317 από mikaelo
φιλε doom πολυ ενδιαφερον τα σχολια σου οπως επισης και ολων των υπολοιπων παιδιων.


Για να απαντησω με τη σειρα..λεω να αποφυγω τον πολυλεβητα αν και πριν 2 εβδομαδες το θεωρουσα
μονοδρομο λογο της ευελιξιας καυσιμου αλλα τελικα διαβαζοντας την ταλαιπωρια πολλων για σωστη καυση και την ασταθεια της καυσιμης υλης σε ποιοτητα με οτι αυτο συνεπαγεται με εχουν αποτρεψει απο μια τετοια λυση και θελω το λιγοτερο δυνατον επεμβατικο οσο φυσικα αυτο ειναι εφικτο σε ενα λεβητα στερεων καυσιμων.

Σιγουρα ξεχναω τον τροπο λειτουργιας πετρελαιου αλλα οχι και να καθομαι με τις ωρες στο λεβητοστασιο για ρυθμισεις και τετοια.
Το καθαρισμα αν μπορει να αποφευχθει η' να παραταθει γιατι οχι..??

Γενικα οι περισσοτεροι εμποροι διαφημιζουν το μηχανημα τους ως το μονο κορυφαιο
και φυσικο ειναι αφου να πουλησουν θελουν και καλα κανουν,
αλλα δυστυχως απο οτι εχω καταλαβει ακομα και εναν πιο απλο λεβητα πελλετ να παρεις η εξοικονομηση σε σχεση με το μηχανημα τεχνολογιας ειναι ελαχιστη και αυτο προκυπτει απο καποιες αναγνωσεις εμπειριων χρηστων που τις θεωρω πολυ πιο εγκυρες απο το να διαβαζω βαθμους αποδοσης απο προσπεκτους.
Γι αυτο τουλαχιστον ρωταω για αυτοκαθαρισμους κτλ.
Απο θεμα αξιοπιστιας εγγυηση ειτε ετσι ειτε αλλιως, 2 χρονια σε ηλεκτρικα
και εγω λεω = μηδεν
αφου 2 σεζον ειναι ενα 12μηνο το πολυ..


Τεσπα.Ακους και αυτα..
Ο τοπικος αντιπροσωπος πχ του fuzzy logic μου ανεφερε ρητα οτι ο λεβητας εχει θεμα με την δημιουργια κλινκερ λογο της δομης του και ειναι κατι που η εταιρια θα δωσει λυση με αλλαγη του σωληνα του κοχλια
αλλα αν καιω πηρυνοξυλο δεν θα εχω κανενα προβλημα..

Απο την αλλη σε λεβητες αιχμης λενε μην καψεις μετριο πελλετ γιατι μπορεις να εχεις κλινκερ και ατελη καυση..????
Μα τι στα κομματια, ενας λεβητας αιχμης απαιτω να διαχειρηστει το καυσιμο και να βρει την φορμουλα τελειας καυσης και φυσικα να αυτοκαθαριζεται για να μην εχουμε κλινκερ στην σχαρα.


Χωρια οτι τελικα οι τιμες εχουν εκτοξευθει γιατι οπως και να εχει βρε παιδια δεν μπορει τωρα ενα απλος λεβητας πελλετ να ξεκιναει απο 3000 ευρω και σε πιο σοβαρους να ζητανε 5-6-7-8 χιλιαρικα.
Αμαξι να παρεις πιο φτηνο ειναι.Αλιμονο.

Και φυσικα το ποσο του προγραμματος μπορει να μην το πληρωνουμε ολο απο την τσεπη μας αλλα οι εμποροι θα το εισπραξουν εξ ολοκληρου και φυσικα δεν ειναι διολου ευκαταφρονητο για να πουμε οτι τελικα χρειαζεται να βαλουμε και το χερι στην τσεπη γιατι δεν εχει το ενα δεν εχει το αλλο και αυτα ειναι εξτρα..


Εχω αδικο?
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mikaelo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #102323 από stratis 1

mikaelo έγραψε: φιλε doom πολυ ενδιαφερον τα σχολια σου οπως επισης και ολων των υπολοιπων παιδιων.


Για να απαντησω με τη σειρα..λεω να αποφυγω τον πολυλεβητα αν και πριν 2 εβδομαδες το θεωρουσα
μονοδρομο λογο της ευελιξιας καυσιμου αλλα τελικα διαβαζοντας την ταλαιπωρια πολλων για σωστη καυση και την ασταθεια της καυσιμης υλης σε ποιοτητα με οτι αυτο συνεπαγεται με εχουν αποτρεψει απο μια τετοια λυση και θελω το λιγοτερο δυνατον επεμβατικο οσο φυσικα αυτο ειναι εφικτο σε ενα λεβητα στερεων καυσιμων.



Ο 'πολυλεβητας' καιει και το καθαροτερο πελλετ και μαλιστα με μεγαλυτερο βαθμο αποδοσης.
Γιατι εχει περισσοτερα τετραγωνικα μετρα επιφανειας εναλακτη.
Δεν ειναι απαγορευτικο να βαλης Αυστριακο 'επιπλο' στους λεβητες πυρηνοξυλου.
Στην αντιθετη περιπτωση υπαρχει προβλημα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikaelo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ