Συντηρητής καυστήρων pellet: είδος προς εξαφάνιση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53687 από DOOM_NX
Τι κι αν έχω σπάσει τα τηλέφωνα αυτές τις μέρες; Ακόμα δεν έχω βρει συντηρητή που ξέρει να ρυθμίσει τον καινούριο μου λέβητα.

Και εξηγούμαι: Ο συντηρητής που ήρθε με τον εγκαταστάτη δεν διενήργησε καμία μέτρηση και δεν έκανε καμία ρύθμιση που αποσκοπεί στη βελτίωση του εσωτερικού βαθμού απόδοσης της καύσης. Το μόνο που έγινε είναι αρχικοποίηση ρυθμίσεων με βάση το εγχειρίδιο χρήσης, και συγκεκριμένα αρχικοποίηση των χρόνων κοχλία για 20000 θερμίδες στη μέγιστη απόδοση.

Την ψιλιάστηκα την υπόθεση γιατί είχα μείνει με την απορία αν καίει σωστά. "Τι διάολο", λέω, "αισθητήρας θερμοκρασίας καυσαερίων δεν υπάρχει, αισθητήρας λάμδα δεν υπάρχει... Δεν μπορεί να ξέρει ο καυστήρας πώς καίγεται το συγκεκριμένο πέλλετ. Άρα καίει στην τύχη και ό,τι γίνει." Και μάλλον έτσι καίει.

Στην αρχή είχαμε την καμινάδα που ήταν εκτός προδιαγραφών (1 μέτρο πιο κοντή από το ελάχιστο ύψος) και έπρεπε να το ανακαλύψω εγώ. Μαζί μ'αυτό είχαμε το πρόβλημα που ο καυστήρας μετά από 2 μέρες λειτουργίας δεν μπορούσε να κάνει επιτυχημένη ανάφλεξη λόγω υπολειμμάτων στο πιατάκι. Και να με ρωτάει ο Asteris: "Πριν αλλάξεις πέλλετ, τις ρυθμίσεις τις κοίταξες;"
Κι εγώ να αναρρωτιέμαι: "Ποιες ρυθμίσεις; :dry: Το μόνο που μπορώ να αλλάξω είναι οι χρόνοι κοχλία. Και βασικά εδώ δεν το ρύθμισαν αυτοί που ξέρουν, εγώ στην τύχη πώς θα βγάλω άκρη;"

Και παράλληλα να βλέπω όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα πέλλετ να μπορούν να ρυθμίσουν την αναλογία αέρα/καυσίμου με το πάτημα ενός κουμπιού - ο Fuzzy Logic είχε μέχρι και αισθητήρα "λ"!

Πήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και μίλησαν κι αυτοί για αέρα... Αλλά ο τρόπος ρύθμισης του αέρα ήταν λίγο ανορθόδοξος: "Αφαιρέστε τη ροδέλα που καλύπτει την είσοδο του ανεμιστήρα για να αφήσετε μεγαλύτερη ποσότητα αέρα να περάσει στην καύση. Αν βελτιωθούν τα πράγματα θα σας στείλουμε μεγαλύτερη ροδέλα."
Okay... :dry: Αν και μια ζωή που ασχολούμαι με ανεμιστηράκια στα PC, πάντα τις στροφές πειράζω, είχε μια λογική αυτό που έλεγε. Μόνο που επρόκειτο για ρυθμίσεις στην τύχη, χωρίς κανενός είδους feedback!

Δε μπορεί, είπα... Δε γίνεται να ρυθμίζουν όλοι τους λέβητες κάνοντας πειράματα. Δεν είναι σόμπες. Τουλάχιστον στις σόμπες βλέπεις και τη φλόγα.

Ψάχνω... Ψάχνω... Ρωτάω... Μου πετάει κάτι σπόντες ο Nasikas για μέτρηση καυσαερίων, αλλά δεν είχα καταλάβει σε τι ακριβώς αναφερόταν. Ρωτάμε τον εγκαταστάτη "μέτρηση καυσαερίων δε θα γίνει στο λέβητα;" Και η απάντηση: "Δε μετράνε καυσαέρια σε λέβητες πέλλετ στην Ελλάδα, γιατί δεν υπάρχει όργανο μέτρησης. Στο εξωτερικό μπορεί."
OK, μας αποστόμωσε δε λέω.

Πέφτω πάνω στην Κοινή Υπουργική Απόφαση με τα νέα όρια καυσαερίων για παντός τύπου λέβητες, συμπεριλαμβανομένων αυτών που καίνε καύσιμα στερεής βιομάζας (ναι το πέλλετ είναι τέτοιο!).
Μου άνοιξε τα μάτια. Εφόσον υπάρχει νόμος που το ζητάει, λογικά υπάρχει επαγγελματίας που μετράει και όργανο που βοηθάει στη μέτρηση! Συντηρητής καυστήρων το επάγγελμα.

Έρχομαι πάλι στο forum, βλέπω παλιότερα post σχετικά με μετρήσεις καυσαερίων (πάλι ο Nasikas είχε ασχοληθεί) και παίρνω καινούριες απαντήσεις. Και όργανα υπάρχουν και μετρήσεις γίνονται και συντηρητές υπάρχουν*.

Βρίσκω την online λίστα των αδειούχων συντηρητών στη σελίδα του υδραυλικού-τελεία-τζι-αρ. Αρχίζω τα τηλέφωνα, με βάση την απόσταση. Οι απαντήσεις που πήρα ήταν 3 ειδών.
1ο είδος: "Δεν ασχολούμαι με πέλλετ καθόλου."
2ο είδος: "Μετράω/ρυθμίζω αλλά δε μπορώ να επισκεφτώ γιατί δε συνεργάζομαι με την εν λόγω εταιρεία."
3ο είδος: "Μετράω αλλά δεν ξέρω να ρυθμίσω Kiturami!"

ΟΚ λέω. Τότε θα ξέρει η Kiturami ποιοι συντηρητές ξέρουν να ρυθμίσουν τα μηχανήματά της. Θα πάρω τηλέφωνο, θα μου πουν ένα όνομα κι ένα τηλέφωνο, θα κλείσουμε ένα ραντεβού και όλα καλά.

Πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μίλησα με μια κυρία, που παρ'όλο που είχε όλη την καλή διάθεση να βοηθήσει, μόνο για τις ρυθμίσεις του manual ήταν ενήμερη, οπότε άφησα τηλέφωνο ώστε να με καλέσει κάποιος από την τεχνική υποστήριξη.

Περιμένω ακόμα το τηλέφωνο, και επειδή μάλλον σχόλασαν και δεν πρόκειται να με πάρουν πριν τις 5, έκατσα να γράψω τις σκέψεις μου.

Τι γίνεται ρε παιδιά; Είναι τόσο δυσεύρετοι οι συντηρητές που ασχολούνται με πέλλετ ή εγώ πληρώνω τη νύφη που βρίσκομαι στην επαρχία; Έπεσα στην περίπτωση που λένε ή γενικά επικρατεί άγνοια και αφήνονται αρύθμιστα και παράνομα τα μηχανήματα;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53702 από GT
"Είναι τόσο δυσεύρετοι οι συντηρητές που ασχολούνται με πέλλετ ή εγώ πληρώνω τη νύφη που βρίσκομαι στην επαρχία;"

:S :S :S

Α ρε Παναγιώτη,δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω με την κατάσταση... :unsure:

Δυστυχώς υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ακόμα και στους συντηρητές καυστήρων ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ.

Ναι, καλά διάβασες. Πετρελαίου.
ποιος σου έκανε συντήρηση πριν βάλεις pellet? Υδραυλικός μήπως?

Δυστυχώς υπάρχει πολύ μεγάλη έλλειψη από εξειδικευμένους διπλωματούχους συντηρητές του κλάδου αυτού.

Να σου δώσω να καταλάβεις, σε όλο το Νομό Καστοριάς, όσο και αν έψαξα, βρήκα μόνο έναν... :blink: (για πετρέλαιο μιλάω, ε?)

Έχω διαβάσει ότι για την έλλειψη αυτή, εκφράζουν παράπονα και οι ίδιοι οι συντηρητές ως σωματείο, προβάλλοντας ως κύριο επιχείρημα τους κινδύνους που εγκυμονεί μια κακή "συντήρηση" από υδραυλικούς - εμπειροτέχνες.

Επαναλαμβάνω ότι αναφέρομαι σε συντηρητές καυστήρων πετρελαίου, που υπάρχει τουλάχιστο ένας καυστήρας σε κάθε οικοδομή, εδώ και δεκαετίες...

Φαντάσου τώρα εσύ με το pellet, τι μεγέθους βελόνα ψάχνεις σε τι όγκο αχύρων...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53714 από terisds
Ποιά είναι αυτή η εταιρεία που μετράει τούς λέβητες και τους καυστηρες της στο πρώτο αναμα;ΚΑΜΙΑ.Άντε και υπάρχει μία,θα τον ρυθμίσει που θα είναι καινούργιος,αν γίνει κάτι μετέπειτα και τούς φωνάξεις πάλι, θα αρχίσουν να σού λένε: άλλαξες καύσιμο, τον πειραξες, να η καμινάδα βουλωσε, όλο και κάτι θα βρουν για να βγούνε λάδι, και θα σε χρεώσει βίζιτα.
Για αυτό άστα να πάνε,και απάντηση δεν θα πάρεις από την αντιπροσωπεία, θα σου τα μασάνε.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53715 από DOOM_NX
Έναν αδειούχο συντηρητή καυστήρων γνώρισα που μας έκοβε και φύλλα ελέγχου στην πολυκατοικία και όλα, αλλά δυστυχώς απεβίωσε :(

Εδώ στο χωριό, στον λέβητα πετρελαίου της Kiturami που είχαμε διατηρούμε ακόμα, δεν έχω ιδέα ποιος έκανε συντήρηση, αλλά μπορώ να ρωτήσω να μάθω. Λογικά, δεν μιλάμε για αδειούχο συντηρητή, γιατί δεν έχει αφήσει ποτέ φύλλο ελέγχου στη μάνα μου...

Όπως καταλαβαίνεις, τώρα άρχισα να ασχολούμαι και μάλλον φαντάζω σαν ούφο όταν ζητάω τα αυτονόητα...

Αλλά από τη μία ξέρω ότι υπάρχουν άτομα, απλά για το δικό μου λέβητα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα! Εκεί είναι που σκάω.

@terisds, αυτό σημαίνει ότι έχω άδικο που ζητάω φύλλο ελέγχου;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53728 από terisds
Καλά κάνεις και θέλεις.
Ξεχνάς ένα πράγμα όμως,το πελλετ είναι σχεδόν 2 χρόνια πού δουλεύει ,εσύ νομίζεις ότι αυτοί έγιναν καθηγητές;Εγώ έχω όλη την καλή διάθεση να σού κάνω εγχείρηση γιατί σου λέω ότι ξέρω,εσύ θα καθίσεις;;;;;

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53736 από dimlyk
αντε και μια ιστοριουλα για σενα
η ιστορια εκτυλισεται στην Αθηνα

ερχεται ο καυστηρατζης απο εταιρεια πετρελαιοειδων
ανοιγει την πορτα του λεβητα βγαζει τουμποβουρτσες και αρχιζει καθαρισμα
σε λιγο πεταει "πυροσβεστηρα δεν εχετε ?...μπορουμε να σας προμηθευσουμε "
ξανα καθαρισμα.... ξανα πεταει " το φιλτρο πετρελαιου θελει αλλαγη"
συνεχιζει καθαριστα στο επομενου τουμπο ..." θα αλλαξουμε τα μπεκ του καυστηρα?"
η απαντηση ηταν οτι προσφατα ειχαν αλλαχθει
τελος καθαρισμα κλεισιμο πορτας λεβητα
εκδοση δελτιου ελεγχου
κοψιμο αποδειξης ... κι αμεσως ...συγνωμη δωστε μου πισω την αποδειξη να σας κοψω απ το αλλο μπλοκακι ...

η συνεχεια ..τηλ στη εταιρεια ...συγνωμη καυστηρατζη μας στειλατε η πωλητη ?
αφου ακολουθησαν διαφορες δικαιολογιες η μη ... "αυριο θα σας στειλουμε αλλον" εννοειτε χωρις πληρωμη ....

την συνεχεια δεν την βιωσα προσωπικα αλλα εμαθα οτι τουλαχιστον βγηκε απο την θεση του ο καυστηρας για ελεγχο

καλως ηρθες στον κοσμο της θερμανσης παναγιωτακη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ