OPOP Biopel / BlackStar

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30410 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

jnet έγραψε: Είχα την εντύπωση ότι ο Biopel ήταν πιο ακριβός και λόγω του 6mm πάχους του. Ίσως να κάνω λάθος


Τότε κάνουμε κι οι δύο λάθος. Εμένα μου έβγαινε 30 ευρώ ακριβότερος ο Biopel απ' τον Blackstar.

jnet έγραψε: Διαφορές ανάμεσα στους 2 OPOP καλύτερα να τα πει ο Βασίλης(pri) που τους σύγκρινε και αγόρασε κιόλας τον έναν από τους 2.

Βασική διαφορά είναι το μέγεθος (ο Biopel μεγαλύτερος κι ο Blackstar λίγος πιο συμμαζεμένος) και κυρίως το πάχος της λαμαρίνας. Αυτά για τα 30KW πάντα. Διότι ο Biopel βγαίνει από 30-80KW ενώ ο Blackstar πάει από 24-50KW.

Σχεδιαστικά είναι αρκετά κοντά: τομή Biopel - τομή Blackstar

scalpel έγραψε: Αυτή την εποχή ο Biopel πωλείται γύρω στα 3800,γεγονός που τον κάνει ιδιαίτερα ελκυστικό.

Αυτό εννοείς; Την συνέχεια την είδες; Εγώ πριν 10-15 μέρες τον πλήρωσα 4350.

Για να μην μας περνάνε και για βλάκες:

Pri έγραψε: Βασικό μειονέκτημα η τιμή αγοράς. Δεν μπορεί στην Τσεχία να κάνει 2882,76 ευρώ με το φόρο ( αν κάνετε την μετατροπή τόσο βγαίνει) και στην Ελλάδα να κάνει 4350 που τον πλήρωσα εγώ. Μιλάμε σχεδόν για τα διπλά λεφτά! Κάποιος φεσώνει τρελά το προϊόν. (ποιος άραγε?)

:unsure:

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30411 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

scalpel έγραψε:

jnet έγραψε:

scalpel έγραψε: @jnet
Ποιο θα ήταν το πλεονέκτημα που θα δικαιολογούσε το επιπλέον κόστος του black star - ο biopel αυτή τη στιγμή πουλιέται 500-600 ευρώ φτηνότερα


Είχα την εντύπωση ότι ο Biopel ήταν πιο ακριβός και λόγω του 6mm πάχους του. Ίσως να κάνω λάθος
Διαφορές ανάμεσα στους 2 OPOP καλύτερα να τα πει ο Βασίλης(pri) που τους σύγκρινε και αγόρασε κιόλας τον έναν από τους 2. Στην δική μου τότε έρευνα αγοράς τους OPOP δεν τους είχα δει γιατί ένα κλικ οικονομικά πιο πάνω ήταν οι Σουηδικοί που τελικά κατέληξα.



Αυτή την εποχή ο Biopel πωλείται γύρω στα 3800,γεγονός που τον κάνει ιδιαίτερα ελκυστικό.
Αυτό με κάνει σκεπτικό όσον αφορά τη σύγκρισή του με τον Black Star, εφόσον παραμείνω στα 30 Kw

Όσον αφορά τους σουηδικούς, διάβασα το νήμα σου, έμεινα όμως με την εντύπωση ότι απαιτούσε περισσότερη τακτική δουλειά (καθάρισμα κλπ) σε σύγκριση με αυτά που κοιτάζω - ίσως να κάνω λάθος.
Όπως και νάχει είμαι ανοιχτός σε παραπέρα προτάσεις :)


Περισσότερη τακτική δουλειά σε σχέση με έναν από τους άλλους που κοιτάς σε καμία περίπτωση(θα εξαιρέσουμε τον Μοχλό του starfire που είναι ενα +). Μπορεί και λιγότερη σε κάποιες περιπτώσεις. Απλά γκρίνιαζα γιατί από την μία δεν ήθελα να αναπνέω καθόλου στάχτη και από την άλλη προσπαθούσα το καθάρισμα χωρίς σκούπα στάχτης, πράγμα αδύνατο.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30413 από scalpel
Απαντήθηκε από scalpel στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

scalpel έγραψε: Αυτή την εποχή ο Biopel πωλείται γύρω στα 3800,γεγονός που τον κάνει ιδιαίτερα ελκυστικό.

Αυτό εννοείς; Την συνέχεια την είδες; Εγώ πριν 10-15 μέρες τον πλήρωσα 4350.

Για να μην μας περνάνε και για βλάκες:

Pri έγραψε: Βασικό μειονέκτημα η τιμή αγοράς. Δεν μπορεί στην Τσεχία να κάνει 2882,76 ευρώ με το φόρο ( αν κάνετε την μετατροπή τόσο βγαίνει) και στην Ελλάδα να κάνει 4350 που τον πλήρωσα εγώ. Μιλάμε σχεδόν για τα διπλά λεφτά! Κάποιος φεσώνει τρελά το προϊόν. (ποιος άραγε?)

:unsure:[/quote]

Η τιμή των 3850 για τον Biopel είναι τοπική, εδώ στη Θεσσαλονίκη
Έτσι όπως το βλέπω εγώ, στα 30Kw ο Biopel αυτή τη στιγμή είναι ιδιαίτερα ελκυστικός
Όσον αφορά τη διαφορά τιμής με Τσεχία... η γνωστή ιστορία της Ελλαδίτσας μας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30415 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

jnet έγραψε:

scalpel έγραψε:

jnet έγραψε:

scalpel έγραψε: @jnet
Ποιο θα ήταν το πλεονέκτημα που θα δικαιολογούσε το επιπλέον κόστος του black star - ο biopel αυτή τη στιγμή πουλιέται 500-600 ευρώ φτηνότερα


Είχα την εντύπωση ότι ο Biopel ήταν πιο ακριβός και λόγω του 6mm πάχους του. Ίσως να κάνω λάθος
Διαφορές ανάμεσα στους 2 OPOP καλύτερα να τα πει ο Βασίλης(pri) που τους σύγκρινε και αγόρασε κιόλας τον έναν από τους 2. Στην δική μου τότε έρευνα αγοράς τους OPOP δεν τους είχα δει γιατί ένα κλικ οικονομικά πιο πάνω ήταν οι Σουηδικοί που τελικά κατέληξα.



Αυτή την εποχή ο Biopel πωλείται γύρω στα 3800,γεγονός που τον κάνει ιδιαίτερα ελκυστικό.
Αυτό με κάνει σκεπτικό όσον αφορά τη σύγκρισή του με τον Black Star, εφόσον παραμείνω στα 30 Kw

Όσον αφορά τους σουηδικούς, διάβασα το νήμα σου, έμεινα όμως με την εντύπωση ότι απαιτούσε περισσότερη τακτική δουλειά (καθάρισμα κλπ) σε σύγκριση με αυτά που κοιτάζω - ίσως να κάνω λάθος.
Όπως και νάχει είμαι ανοιχτός σε παραπέρα προτάσεις :)


Περισσότερη τακτική δουλειά σε σχέση με έναν από τους άλλους που κοιτάς σε καμία περίπτωση(θα εξαιρέσουμε τον Μοχλό του starfire που είναι ενα +). Μπορεί και λιγότερη σε κάποιες περιπτώσεις. Απλά γκρίνιαζα γιατί από την μία δεν ήθελα να αναπνέω καθόλου στάχτη και από την άλλη προσπαθούσα το καθάρισμα χωρίς σκούπα στάχτης, πράγμα αδύνατο.


Και επειδη το εχω ξανακούσει αυτό μαλλον τα γραφομενα μου παρεξηγήθηκαν οπότε το στέλνω και στον λέβητα μου να το βλεπουν.

Σε καθε περίπτωση η σκέψη μου ήταν σε ενα αυτοκαθαριζόμενο αυστριακό οταν εννοούσα αρκετό καθάρισμα στο Σουηδικό.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30418 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar

scalpel έγραψε: Η τιμή των 3850 για τον Biopel είναι τοπική, εδώ στη Θεσσαλονίκη


Είδες τι σου κάνει η απόσταση Θεσσαλονίκη-Τρίπολη; Νάτο το 500αρικάκι!

Καλή τιμή είναι το 3850. Κοίτα όμως κι αλλού. Αφού έχεις επιλογές ψάξτο λίγο παραπάνω. Εγώ δεν "είχα" επιλογές.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30429 από jps
Απαντήθηκε από jps στο θέμα OPOP Biopel / BlackStar
jnet έγραψε:

Περισσότερη τακτική δουλειά σε σχέση με έναν από τους άλλους που κοιτάς σε καμία περίπτωση(θα εξαιρέσουμε τον Μοχλό του starfire που είναι ενα +). Μπορεί και λιγότερη σε κάποιες περιπτώσεις. Απλά γκρίνιαζα γιατί από την μία δεν ήθελα να αναπνέω καθόλου στάχτη και από την άλλη προσπαθούσα το καθάρισμα χωρίς σκούπα στάχτης, πράγμα αδύνατο.[/quote]

jnet τώρα πλέον τα νέα μοντέλα λεβητών πέλλετ,έχουν στην πλειοψηφία τους το μοχλό καθαρισμού των τούμπο,που διευκολύνει πολύ το καθάρισμα,αφού το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να καθαρίζεις το χώρο καύσης με μία σκούπα,χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιείς βούρτσα,παρά μόνο μία φορά το χρόνο ίσως,όταν ανοίγεις το λέβητα,για την ετήσια συντήρηση.
Λέβητες με μοχλό καθαρισμού των τούμπο είναι οι ελληνικοί Pelletech 25,οι Necia Και Vesta της Progetto Pellets,οι ξένοι Starfire Maxi,οι Smartfire της Hks Lazar,οι Topling,τα νέα μοντέλα της Termomont και άλλοι.
Γενικά η τάση στα νέα μοντέλα των εταιριών είναι να υπάρχει ο μοχλός καθαρισμού των τούμπο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ