Οι ''Ελληναράδες'' δεν αλλάζουν τρόπους!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44450 από fani
Με το ξυλο θα φωναζα φιλους να με βοηθουσαν χο χο B)
Η σομπα, αν καταληξω σε σομπα, θα μπει στον ενδιαμεσο οροφο, σε μια θεση στην οποια πισω απο εκεινον τον τοιχο βρισκεται ο λεβητας πετρελαιου μου.Δηλαδη την σομπα θα την χωριζει ενας τοιχος και πισω απο τον τοιχο εξωτερικα βρισκεται ο τωρα λεβητας. Εχω λεβητοστασιο που μπορει να παρει μερικα τσουβαλακια για αποθηκευση,απλα λεω μπας και η σομπα ειναι πιο οικονομικη στη καταναλωση καυσιμου γιατι θα εκπεμπει και η ιδια καποια θερμοκρασια.. Δυστηχως το συστημα μου ειναι καπως κακο... Εχω εναν θερμοστατη μονο στον εναν οροφο..σε κεινον που καθομαι και περισσοτερο. Οταν αυτος ο οροφος παρει την θερμοκρασια που θελει τοτε κλεινουν και οι αλλοι οροφοι...ξερω οχι κ τοσο καλο αλλα ετσι το καναμε..δεν ηξερα... Εχω καμιναδα ινοξ διπλης μονωσης αλλα απο διαμετρο δε ξερω !!! Με το μετρο παντως που την μετρησα τωρα εξωτερικα ειναι 58 εκατοστα σε διαμετρο...χαχαχαχαχαχαχ ειμαι ασχετηηηηηηηηηη αλλα καταλαβαινετε μαλλον εσεις! Οσο για το κελυφος..αχχχχχχχχχχ...κ αυτο εκατσα κ εμαθα... εκτος οτι ζητανε τα αντερα τους...απο 40 εως 50 ευρω το τμ. σου δινουν κ εγγυηση 5 και 7 χρονια... και τοτε ψαχναμε με τον φιλο μου και μας ειχαν πει οτι αν ραγισει ο σοβας η παρει το φελιζολ νερο θα πανε στραφι τα λεφτα κ οτι δεν ειναι 1005 σιγουρο αποτελεσμα.. τελος παντων...στο θεμα με την θερμανση αυτα που λετε παιδια μου.
βρε παιδια.. εχετε να μου προτεινεται μηχανηματα που εχουν τοποθετηθει και κανουν δουλεια 100% :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44453 από DOOM_NX
Η σόμπα είναι σόμπα. Θα ζεστάνει κυρίως το δωμάτιο στο οποίο την τοποθετείς. Αν έχεις διόροφο σπίτι (ισόγειο, πρώτος, δεύτερος), άντε να το ζεστάνεις με σόμπα. Καλύτερα λέβητα και δε θα έχεις και τη σκόνη και τη στάχτη από τα πέλλετ μέσα στο σπίτι. Χώρια που η σόμπα έχει μικρή αποθήκη πέλλετ και θα γεμίζεις πιο συχνά...

Παρ'όλα αυτά, το χρηματικό ποσό προτίθεσαι να διαθέσεις θα κρίνει το μέσο θέρμανσης...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44464 από valsam
fani προτασεις υπαρχουν εκατονταδες,το θεμα ειναι εσυ το ποσα διαθετεις να βαλεις,εγω αυτο που σου προτεινα δεν ειναι δοκιμασμενο στο φουλ ακομη μιας και μπηκε πριν απο εναν μηνα και ουτε,αλλα για μεζονετα μου φαινετε ιδανικη λυση λογο τον ελαχιστον χρηματων που απαιτουνται(1800 ευρω ολα μεσα),υπαρχει και η αντιστοιχη Ιταλικη σομπα λεβητας πελλετ που φοραει σχεδον παρομοια εξαρτηματα-περιφεριακα και κοστστιζει η σομπα μονο 3200 ευρω, χοργια που η Ιταλικη (pellettherm.gr/model_ambra_hydro.html)παιρνει μονο 29 λιτρα νερο και εχει μονο 32 κιλα σιλο ενω η φθηνη παιρνει 75 λιτρα νερου και 45 κιλα πελλετ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44481 από spyroskosmas

DOOM_NX έγραψε: Η σόμπα είναι σόμπα. Θα ζεστάνει κυρίως το δωμάτιο στο οποίο την τοποθετείς. Αν έχεις διόροφο σπίτι (ισόγειο, πρώτος, δεύτερος), άντε να το ζεστάνεις με σόμπα. Καλύτερα λέβητα και δε θα έχεις και τη σκόνη και τη στάχτη από τα πέλλετ μέσα στο σπίτι. Χώρια που η σόμπα έχει μικρή αποθήκη πέλλετ και θα γεμίζεις πιο συχνά...

Παρ'όλα αυτά, το χρηματικό ποσό προτίθεσαι να διαθέσεις θα κρίνει το μέσο θέρμανσης...


Θα προσπαθήσω να βοηθήσω γράφοντας όσα λέω και στους υποψήφιους αγοραστές μηχανημάτων που μου έρχονται στην έκθεση:
1. Πόσο είναι το budget που θέλουν να διαθέσουν κατά την αγορά τους.
2. Ποιο θα είναι το κόστος χρήσης ανάλογα με την αγορά που θα κάνουν. Αναφέρομαι σε κόστος ξύλων (είτε σε απλό είτε σε πυρολυτικό ξυλολέβητα), σε κόστος pellet, πυρηνόξυλο κτλ
3. Τι κόπο θα διαθέσουν ανάλογα με την επιλογή που θα καταλήξουν
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ :
Σε ένα σπίτι (μονοκατοικία) των 100τμ σε μια περιοχή σαν τη δική μου στα Ιωάννινα. Αυτό το σπίτι θα είχε μια κατανάλωση πετρελαίου της τάξης των 2,5τόνων και κόστος 2.500Χ1,32=3.300€

Μια επιλογή ενός λέβητα pellet είναι στα 2.800€ θα έχει ως αντίστοιχη κατανάλωση σε pellet 5 τόνους, δηλαδή κόστος χρήσης στη σαιζόν 1.700€. Καταλαβαίνετε ότι η οικονομία στη χρήση είναι 1.600€ και του χρόνου αποσβαίνεται η αγορά. Προφανώς το pellet είναι η επιλογή με το λιγότερο κόπο στη χρήση. Στην κατηγορία αυτή τοποθετώ και μια σόμπα pellet υδραυλική.

Μια επιλογή ενός απλού ξυλολέβητα της τάξης των 1.500€ θα έχει κατανάλωση σε ξύλα άνω των 12τόνων. Με τιμή ξύλου στα 120€ το κόστος στη χρήση τουλάχιστον στα 1.450€, και η αποσβεση του εξοπλισμού γίνεται μέσα στη σαιζόν. Ο δε κόπος στη χρήση είναι ο μέγιστος. Στην κατηγορία αυτή τοποθετώ και τις υδραυλικές σόμπες, οι οποίες είναι κατ΄εμέ ''λέβητες εσωτερικού χώρου''.

Επιλογή πυρολυτικού ξυλολέβητα με όλα τα παρελκόμενα στις 4.000€, κατανάλωση σε ξύλα 8 τόνοι, κόστος χρήσης 960€ και κόπος στη χρήση 2-3 γεμίσματα ημερησίως (ανάλογα και το μηχάνημα). ΣΤην ίδια κατηγορία τοποθετώ και τα μηχανήματα πυρηνόξυλου κλπ.

Μια ξυλόσομπα απλή δεν μπορεί να ζεστάνει ένα σπίτι των 100τμ. Άρα πάμε σε δύο, με κόστος περί τα 1.000€, ποσότητα ξύλων άνω των 15 τόνων
Συμπερασματικά αναφέρω πως ΔΕΝ υπάρχει μηχάνημα με το ελάχιστο αρχικό κόστος επένδυσης, που θα πετυχαίνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ την μέγιστη οικονομία στη χρήση, βάζοντας τον ΕΛΑΧΙΣΤΟ κόπο στην καθημερινότητα της χρήσης.

Ελπίζω να βοήθησα.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44490 από valsam

spyroskosmas έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Η σόμπα είναι σόμπα. Θα ζεστάνει κυρίως το δωμάτιο στο οποίο την τοποθετείς. Αν έχεις διόροφο σπίτι (ισόγειο, πρώτος, δεύτερος), άντε να το ζεστάνεις με σόμπα. Καλύτερα λέβητα και δε θα έχεις και τη σκόνη και τη στάχτη από τα πέλλετ μέσα στο σπίτι. Χώρια που η σόμπα έχει μικρή αποθήκη πέλλετ και θα γεμίζεις πιο συχνά...

Παρ'όλα αυτά, το χρηματικό ποσό προτίθεσαι να διαθέσεις θα κρίνει το μέσο θέρμανσης...


Θα προσπαθήσω να βοηθήσω γράφοντας όσα λέω και στους υποψήφιους αγοραστές μηχανημάτων που μου έρχονται στην έκθεση:
1. Πόσο είναι το budget που θέλουν να διαθέσουν κατά την αγορά τους.
2. Ποιο θα είναι το κόστος χρήσης ανάλογα με την αγορά που θα κάνουν. Αναφέρομαι σε κόστος ξύλων (είτε σε απλό είτε σε πυρολυτικό ξυλολέβητα), σε κόστος pellet, πυρηνόξυλο κτλ
3. Τι κόπο θα διαθέσουν ανάλογα με την επιλογή που θα καταλήξουν
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ :
Σε ένα σπίτι (μονοκατοικία) των 100τμ σε μια περιοχή σαν τη δική μου στα Ιωάννινα. Αυτό το σπίτι θα είχε μια κατανάλωση πετρελαίου της τάξης των 2,5τόνων και κόστος 2.500Χ1,32=3.300€

Μια επιλογή ενός λέβητα pellet είναι στα 2.800€ θα έχει ως αντίστοιχη κατανάλωση σε pellet 5 τόνους, δηλαδή κόστος χρήσης στη σαιζόν 1.700€. Καταλαβαίνετε ότι η οικονομία στη χρήση είναι 1.600€ και του χρόνου αποσβαίνεται η αγορά. Προφανώς το pellet είναι η επιλογή με το λιγότερο κόπο στη χρήση. Στην κατηγορία αυτή τοποθετώ και μια σόμπα pellet υδραυλική.

Μια επιλογή ενός απλού ξυλολέβητα της τάξης των 1.500€ θα έχει κατανάλωση σε ξύλα άνω των 12τόνων. Με τιμή ξύλου στα 120€ το κόστος στη χρήση τουλάχιστον στα 1.450€, και η αποσβεση του εξοπλισμού γίνεται μέσα στη σαιζόν. Ο δε κόπος στη χρήση είναι ο μέγιστος. Στην κατηγορία αυτή τοποθετώ και τις υδραυλικές σόμπες, οι οποίες είναι κατ΄εμέ ''λέβητες εσωτερικού χώρου''.

Επιλογή πυρολυτικού ξυλολέβητα με όλα τα παρελκόμενα στις 4.000€, κατανάλωση σε ξύλα 8 τόνοι, κόστος χρήσης 960€ και κόπος στη χρήση 2-3 γεμίσματα ημερησίως (ανάλογα και το μηχάνημα). ΣΤην ίδια κατηγορία τοποθετώ και τα μηχανήματα πυρηνόξυλου κλπ.

Μια ξυλόσομπα απλή δεν μπορεί να ζεστάνει ένα σπίτι των 100τμ. Άρα πάμε σε δύο, με κόστος περί τα 1.000€, ποσότητα ξύλων άνω των 15 τόνων
Συμπερασματικά αναφέρω πως ΔΕΝ υπάρχει μηχάνημα με το ελάχιστο αρχικό κόστος επένδυσης, που θα πετυχαίνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ την μέγιστη οικονομία στη χρήση, βάζοντας τον ΕΛΑΧΙΣΤΟ κόπο στην καθημερινότητα της χρήσης.

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλε spyroskosmas εχω κανει και΄γω μπακαλιστικους υπολογισμους αλλα εσυ εχεις ξεφυγγγ εντελος,δεν δικαιολογεισαι ομως με τιποτα μιας και εισαι και επαγγελματιας εισαι και μηχανολόγος μηχανικός να κανεις τετοιους υπολογισμους!
Γραφεις οτι με απλο ξυλολεβητα θα εχουμε καταναλωση πανω απο 12 τονους ξυλα ενω με πυρολησης 8,με λιγα λογια λες οτι ενας λεβητας πυρολησης εχει 50% και βαλε μεγαλυτερη αποδοση απο εναν απλο,πως το λες και που το στηριζεις φιλε για εξηγησε μας γιατι συμφωνα με τα γραφωμενα σου ενας απλος τοτε εχει 50%(και ουτε 50% αφου λες πανω απο 12 τονους αρα ενοεις ισος και 13)και ο πυρολησης εχει 80%!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44497 από dimlyk
φανη χωρισες με την ιολη ??? :)
η δεν τα βρηκατε ακομα ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ