Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22023 από Pri
Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW δημιουργήθηκε από Pri
Μετα από πολύ τρέξιμο τελικά έχω τις θερμίδες του σπιτιού μου (περίπου 32KW για 140+60 τετραγωνικά).

Μπορώ να βάλω στο λεβητοστάσιο τον λέβητα, και να έχω παράλληλα και τον λέβητα πετρελαίου, οπότε δεν χρειάζεται να πάω σε λύση μπαλκονιού.

Έχω θέμα με την εγκατάσταση καθώς στην περιοχή μου (Τρίπολη), αφ' ενός οι τοπικοί θερμουδραυλικοί δεν το "έχουν το άθλημα" και αφ΄ ετέρου οι τοπικοί έμποροι απλά δεν με πείθουν. (και το έψαξα αρκετά) Και μόνος μου καταλαβαίνω ότι το γεγονός αυτό είναι πρόβλημα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Με θεώρηση αφ' υψηλού και το στιλ "εγώ ξέρω κι εσύ δεν καταλαβαίνεις" συγνώμη αλλά τα λεφτά μου δεν τα δίνω.

Οπότε μάλλον κοιτάω για Αθήνα και σε εταιρίες που αναλαμβάνουν και την εγκατάσταση του καυστήρα-λέβητα. Είχα δει αυτό το μήνυμα για την starfire και είχα ανοίξει κι αυτό το θέμα για τυχόν άλλες εταιρίες που κάνουν και εγκατάσταση. Αλλά δεν είδα κάτι.

Μάλλον για τον Starfire maxi30 με βλέπω να πηγαίνω, για τον οποίο έχω ακούσει (διαβάσει-ορθότερα) τα καλύτερα .

Ερώτηση μετά από την εκτενή εισαγωγή:

Τι άλλο καυστήρα πέλλετ θα μου προτείνατε ανάλογης θερμιδικής αξίας με τον Starfire maxi30 και ανάλογης καλής μαρτυρίας; (ΚΥΡΙΩΣ καλής μαρτυρίας...) Για την εγκατάσταση το κοιτάμε και μετά, αν και πολύ σημαντικό κομμάτι.

Το οικονομικό διαθέσιμο είναι κοντά στις 4000-4500 μόνο για την αγορά και η εγκατάσταση χώρια. (μ' άρεσε που πίστευα ότι θα έβρισκα κομπλέ με 3000 -αλλά όταν δεν γνωρίζεις μπορείς και να ονειρεύεσαι σωστά?) :whistle:

Αυτά τα ολίγα κι ευχαριστώ προκαταβολικώς.

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22080 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW
Θα ρίξω καποιους στο τραπέζι:

α) τον δικό μου
β)του filmore Pelletix EKO σε 32αρι
γ)Τον ΒΟSH32+miniPELLAS26
δ) Του Σαμαρά ΜΙΛΕ ΒΙΟ και ΜΙΛΕ pellet
ε) Balck Star OPOP
στ) ULMA

Ο πρώτος και ο τελευταίος είναι Σουηδικοί και είναι κοντά στα 5000 και κατεβαίνεις μεχρι τα 3000 ο πιο φτηνός περίπου από τους άλλους. Άρα στα λεφτά που ψάχνεις.

Πάντως με το σπίτι m2 περιοχή κλπ που βλέπω και με 20Κw καλύπτεσαι(γιαυτο σου εβαλα τους Σουηδικούς). Πόσο πετρέλαιο έκαψες πέρσι και πρόπερσι?

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα :cheer: . Είναι περίπου αυτοί - από αυτούς που είδα και εγώ πέρσι - που μου αρέσαν. Το Ιταλικό που έχεις καταλήξει μου φάνηκε ακριβός για τα λεφτά που έχειν αλλά ο Θεοδόσης και αλλοι μια χαρά ευχαριστημένοι είναι.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22094 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW
Κατ' αρχήν ευχαριστώ που ασχολήθηκες!

jnet έγραψε: Θα ρίξω καποιους στο τραπέζι:

α) τον δικό μου

Αρκετά χρήματα παραπάνω από αυτά που διαθέτω εγώ (αν θυμάμαι καλά) και σημαντικά λιγότερες θερμίδες. Τις θερμίδες τις έχω από μηχανολόγο, οπότε νομίζω ότι τα 20kw είναι μια σημαντική απόκλιση από τα 30-32 που χρειάζομαι εγώ.

β)του filmore Pelletix EKO σε 32αρι

Αυτόν δεν τον είχα δει και φαίνεται καλός! Θα τον μελετήσω παραπάνω!

γ)Τον ΒΟSH32+miniPELLAS26

Ε αφού μας καλόμαθες με τα links δεν βάζεις κι εδώ ένα; :P

δ) Του Σαμαρά ΜΙΛΕ ΒΙΟ και ΜΙΛΕ pellet

Τιμές; Στο site δεν έχει πρέπει να πάρω τηλέφωνο ή γνωρίζουμε; (έστω και κατα προσέγγιση)

Για τον κ.Σαμαρά πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα, όχι και για τις τιμές του βέβαια (το ίδιο λένε και για τις Mercedes-Benz), αλλά μάτια έχω και βλέπω (διαβάζω) την συμπεριφορά του στο φόρουμ και μπορώ να κρίνω και μόνος μου. Ο άνθρωπος φαίνεται επαγγελματίας με τα όλα του.

ε) Balck Star OPOP

Κι αυτός για διάβασμα. Ευχαριστώ.

στ) ULMA

Τιμή σ' αυτόν;

Πάντως με το σπίτι m2 περιοχή κλπ που βλέπω και με 20Κw καλύπτεσαι(γιαυτο σου εβαλα τους Σουηδικούς).

Δύσκολα όπως σου έγραψα παραπάνω. Μην ξεχνάς ότι η Τρίπολη είναι η πιο "βόρεια" νότια πόλη. (βόρεια κλιματικά εννοώ-υψόμετρο 650-700 σε οροπέδιο) Πέρσι είχαμε κανα μηνα σταθερά κάτω από -1 και το -10 το έκανε για πλάκα πολλές φορές μέσα στον χειμώνα.

Πόσο πετρέλαιο έκαψες πέρσι και πρόπερσι?

Πέρσι για δυο διαμερίσματα 140 και 60 τετραγωνικά, 4500 λίτρα. Και ΔΕΝ ζεσταθήκαμε. Θερμοστάτης στους 16,5 μόνιμα (βάλε με το μυαλό σου τι ζέστη είχε). Πρόπερσι δεν είχα ανακατευτεί εγώ με τα του πετρελαίου και δεν γνωρίζω.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα :cheer: .

Ίσα-ίσα δουλειά για homework μου έβαλες.
Σαββατοκύριακο έχουμε εργασία λοιπόν!

Είναι περίπου αυτοί - από αυτούς που είδα και εγώ πέρσι - που μου αρέσαν. Το Ιταλικό που έχεις καταλήξει μου φάνηκε ακριβός για τα λεφτά που έχειν αλλά ο Θεοδόσης και αλλοι μια χαρά ευχαριστημένοι είναι.

Ναι αυτό είδα κι εγώ συν το θέμα της εγκατάστασης στην επαρχία που με καίει εμένα γι αυτό το είδα σαν πρώτη επιλογή. Αλλά κοιτάμε κι όλα τα υπόλοιπα.

Ο καυστήρας δεν είναι κάτι που μπορείς να το αλλάζεις κάθε χρόνο και προσπαθώ να βρω την βασιλική οδό μεταξύ οικονομίας και ποιότητος.

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22148 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW
Μα γιατί δεν γράφουν τιμές στα sites?????

Εντάξει καταλαβαίνω ότι η προσωπική επαφή είναι πάντα η καλύτερη, (ιδίως αν αυτή συνδυάζεται με νεαρά και τρυφερή πωλήτρια :evil: ), αλλά ρε αδερφέ μια ιδέα έστω της τιμής να μην έχουμε τουλάχιστον;

Από Δευτέρα λοιπόν θα πάρω τηλέφωνα να δω τι παίζει και από τιμές και θα ενημερώσω.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22238 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW
BOSCH32kw+PellasminiX26 πέρσι είχε 3000€ με το ΦΠΑ

Λοιπόν για τον Pellas
www.pelletburner.gr/el/information/technical-data
Είναι καλοί καυστήρες κατά γενική ομολογία και παίρνουν και αντιστάθμιση και Λ αισθητήρα.

και ο Λεβητας που καίει και ξύλο είναι ο BOSH 2000B (μαύρος) o οποίος είναι ο ίδιος με τον DAKON(κόκκινος γκρι) του Fillmore και υπάρχει και σε Buderus(μπλέ) ολοι παράγονται στο εργοστάσιο της DAKON στην Τσεχία και αλλάζουν λαμαρίνες και Logo's.
www.dakon.cz/cs/dor.html
www.pestimenergia.bg/shop/en/product/334...rus-logano-s111.html
en.sks-spb.ru/equipment/photos/solid2000B.jpg
en.sks-spb.ru/equipment/wood/wood.html

Εδώ βρήκα τον λέβητα που λέω με έναν άλλο καυστήρα που νομίζω είναι πιο φτηνός από τον Pellas. Δεν ξέρω τιμή
greenecotherm.eu/uploads/docs/119_en_Ser...20+Bosch-EN-ver2.pdf

Επιπλέον έχω δει στην Θεσσαλονίκη να πουλάνε τον Buderus με εναν αλλον Βουλγάρικο καυστήρα
bioenergy S40 στα 2700€

Είναι ο καυστήρας που φοράει και ο Waterland που αναφέρω στον blackstar OPOP οτι είναι αντιγραφή(2000€ με το ΦΠΑ).

Ξέχασα να πω για έναν άλλον αξιόλογο που είδαμε πέρσι. Τον Defro Duo Pellet. Νομίζω στον Γολγοθά τον περιγράφει ο filmoore. O συγκεκριμένος πρέπει να τον πουλούσε σε προσφορά ο Βούλγαρος αντιπρόσωπος των Πολωνών στην EnergyTech 2012 στην Helexpo. Ένας Ελληνας που τα εισάγει έχει έδρα στον Λαγκαδά.
Τώρα βλέπω ότι έχει τον lux μόνο οι πολωνικοί Περίπου στα 3800€ αν θυμάμαι καλά.
www.defro.pl/kotly/seria-defro-duo/defro-duo-pellet-lux

Τιμές καλά κάνεις και ρωτάς από Δευτέρα γιατί όλες που γνωρίζω είναι περσινές.

Ο ULMA στην καλύτερη έβγαινε 4900-5400€ οπότε είσαι εκτός πάλι

Ελπίζω πάλι να μην σε κούρασα

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22263 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Αγορά καυστήρα - λέβητα 30kW

jnet έγραψε: Ελπίζω πάλι να μην σε κούρασα


Όχι καθόλου ίσα ίσα που γι αυτό άνοιξα και το θέμα. Για να πάρω επιπλέον γνώμες, από πιο έμπειρους από εμένα στο θέμα.

Για τα υπόλοιπα, προστέθηκαν στην μελέτη.

Από αύριο θα κάνω τα τηλέφωνα για τις τιμές, αλλά και κάποια χαρακτηριστικά που δεν βλέπω στα sites. Έφτιαξα κι ένα πρόχειρο ερωτηματολόγιο (τα πιο πολλά τα "έκλεψα" από εδώ ) που θα χρησιμοποιήσω για όλους τους λέβητες:

1.Τιμή με ΦΠΑ
2.Τιμή με ΦΠΑ και μεταφορικά (μέχρι Τρίπολη που ενδιαφέρει εμένα)
3.Τιμή με ΦΠΑ, με μεταφορικά και εγκατάσταση (αν υπάρχει η δυνατότητα)
4.Εγγύηση λέβητα και ηλεκτρονικών μερών (αλήθεια αυτά γιατί καλύπτονται από ξεχωριστές εγγυήσεις?)
5.Τεχνική υποστήριξη (αν χαλάσει που τον πάω-ποιος έρχεται να τον φτιάξει κτλ)
6.Δυνατότητα αντιστάθμισης-αισθητήρα Λ

Είναι κάτι άλλο που θα έπρεπε να ρωτήσω και δεν το έβαλα;

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ