Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1989 από mastoras
Μπορώ να το βρω. ;)

Στην Επανωμή είναι η έδρα του. Ντόπιος παλιός και από τους καλούς μαστόρους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1990 από jnet

mastoras έγραψε: Μπορώ να το βρω. ;)

Στην Επανωμή είναι η έδρα του. Ντόπιος παλιός και από τους καλούς μαστόρους.


Αν το βρείς μου το στέλνεις στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2130 από jnet

jnet έγραψε:

mastoras έγραψε: Μπορώ να το βρω. ;)

Στην Επανωμή είναι η έδρα του. Ντόπιος παλιός και από τους καλούς μαστόρους.


Αν το βρείς μου το στέλνεις στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Τον βρήκα και κλείσαμε ραντεβού. Για να δούμε αν θα μου δώσει 200€ τιμή..

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2290 από mastoras
Ωραία ενημέρωσε μας. ;)

Δεν νομίζω να σου πεί περισσότερα, τόσο χρεώνει σε όλους στην Επανωμή, είναι σίγουρο να του το πεις κιόλας. Θα σου πάρει περισσότερα εάν χρειαστεί να κάνει ταξίδι για να σε βρεί. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9843 από Αgrovann

terisds έγραψε:

ivantzid έγραψε: Τελικά, πόσο εύκολο είναι να διαστρεβλώνουμε την αλήθεια ε?

Γιατί εγώ πιστεύω ότι αποκλείεται να συνέβη ένα από τα εξής:

Ο terisds να πλήρωσε 300 ευρω για
-Δεύτερη καμινάδα μονωμένη 6μ.
-Εξτρα δοχειό διαστολής 80-100 λιτρα.
-Βαλβίδα υπερθέρμανσης 95 C με διπλό κυάθιο
-Βαβίδες υπερπίεσης χ2 με εκκένωση σε αποχέτευση.
-Βάνες απομώνοσης του καθε μέρους της εγκατάστασης για συντήρηση ή βλάβες.
-Δεύτερο κυκλοφορητή και 2 βαλβίδες αντεπιστροφής για ανεξάρτητη αυτόματη λειτουργία του κάθε λέβητα.
-Χαλκοσωήνες, εξαρτήματα, εξαεριστικά, θερμόμετρα, μονώσεις, ανόδιο, ηλεκτρολογικές συνδέσεις
-Εργασία με γνώση όλων των κανόνων ασφαλείας και σωστής λειτουργίας και εγγύηση αυτής,
καθώς και τεχνική υποστήριξη.

Ο KERBEROS να πλήρωσε 1000 ευρώ
-Μόνο για την εργασία ενός τεχνίτη.

Οχι ρε παιδια,λαθος καταλαβατε!Εγω πληρωσα 200 ευρω μονο στον μαστορα-2 ατομα 4 ωρες -,κυκλοφορητη εβαλα τον ιδιο,συνδεθηκε παραλληλα με του πετρελαιου.Μαλιστα τα μαστορια μου τα εστειλε αυτος που πηρα τον λεβητα.Χρειαστηκα γυρω στα 3 μετρα χαλκο,1,5 μετρο σπιραλ, και ενα ταφ για την καμιναδα,και τα ψιλοπραγματα,θερμομετρο,νιπελ,μαστους,και συστολες,και 4 βανες ,ο ιδιος εκανε και τα ηλεκτρολογικα.Ασφαλιστηκα,δοχειο διαστολης,εμειναν τα ιδια.Για να δουλεψει το πετρελαιο,πρεπει να κλεισω τις βανες απο τον ενα,και να ανοιξω τις αλλες,και τον γενικο του λεβητα.Στρατος.


Γεια σας και απο μένα
Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος οταν λέτε σύνδεσα τον λέβητα παράλληλα με του πετρελαίου:
1)Με τον ίδιο κυκλοφορητη και απο που παίρνει εντολή όταν είναι κρύα τα νερα η φάση κόβετε από θερμοστάτη εβαπτιζομενο σε πιο σώμα? του πελετ η του πετρελαίου
2)Το κλειστό δοχείο διαστολής σε λέβητα στερεών ειναι 30-60% μεγαλύτερο πως αφήσατε το ίδιο?
3)Τα ασφαλιστικά πρέπει να είναι στην προσαγωγή στη έξοδο και των δυο λέβητων να ανοίξουν με το πρώτο είναι όντως?
Πιστεύω οτι δεν ειναι τοσο απλό οσο θα θέλαμε όλοι μας να είναι
Κατα την γνώμη μου η εναλλαγή πρέπει να γίνεται με το γύρισμα ενός διακόπτη "πετρέλαιο/πελλετ" για να είναι λειτουργικό στον μέσο χρήστη
Αυτό είναι εφικτό όμως μόνο με δυο τρόπους όλα διπλά στο λεβητοστάσιο ( κυκλοφρητες βάνες δοχεία κ.λ.π.) ή με ηλεκτροβανες και ρελε μεταγωγής
Όλα μέσα σε ενα όμορφο πίνακα με ωρομετρητη για ελεγχο της πραγματικής λειτουργίας του καυστήρα, όργανα θερμοκρασίας κρύα ζεστά/νερά σε κυαθεια μέσα στους αγωγούς με λαδάκι και όχι στο σώμα του λέβητα,όργανο θερμοκρασίας καυσαερίων = καλύτερες ρυθμίσεις μεγαλύτερη απόδοση άρα οικονομία και το κυριότερο το κύκλωμα των ελεγκτών της αντιστάθμισης. Οσο και αν ακούγετε εξωτικό το τελευταίο είναι μοναδική λυση για όποιον σκέφτεται σοβαρά την οικονομική θέρμανση και σε συνδυασμό με ηλιακούς συλλέκτες και γιατί όχι με γαιοθερμια θα αποτελέσει μονόδρομο τα επόμενα χρόνια
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9858 από mastoras
Παράλληλη σύνδεση.....στα γρήγορα και απλά σημαίνει:

2 λέβητες ξύλο-πετρέλαιο στην σειρά
2 κυκλοφορητές
Το παλιό δοχείο διαστολής του πετρελαίου
2-3 βαλβίδες εκτόνωσης
Μια βαλβίδα αντιεπιστροφής στην επιστροφή του λέβητα πετρελαίου
Θερμοστάτης χώρου για το πετρέλαιο
Και θερμοστάτη εντολέα για τον κυκλοφορητή του ξυλολέβητα.

Η λειτουργία:

Όλη την ημέρα καίει ο ξυλολέβητας. Το βράδυ μόλις σβήσουν τα ξύλα, πέφτει η θερμοκρασία στον χώρο. Τότε παίρνει εντολή από τον θερμοστάτη του χώρου το πετρέλαιο......και ούτω καθ εξής.

Κόστος εγκατάστασης 200ευρώ..... από απλό ταπεινό υδραυλικό, για τον μέσο Ελληνα μισθωτό η άνεργο. :)
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ