Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9877 από aithio
Τι σημαίνει πόσα παίρνει ο υδραυλικός για μία σύνδεση λέβητα;...
Ποιος υδραυλικός;
Ο επαγγελματίας;
Ενας επαγγελματίας υδραυλικός που σέβεται τους κανόνες της επιστήμης και της τέχνης όπως οφείλει δηλαδή δεν μπορεί ποτέ σε 4 ωρες να συνδέσει λέβητα και να τον παραλληλίσει.
Ενας επαγγελματίας υδραυλικός δεν έχει καμια σχέση με την ηλεκτρολογική σύνδεση και τον αυτοματισμό της εγκατάστασης απο τον νόμο.

Τελείως αόριστο θέμα.
Πραγματικά μου προξενεί εντύπωση πως διαχειριστής τεχνικού φόρουμ άνοιξε τέτοιο θέμα.
Τι είναι η σύνδεση λέβητα; Μπουγάτσα;
Αν είναι έτσι να αρχίσουμε να κάνουμε ανάλυση και να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του σχετικά με τις απολαβές όλων των ειδικότητας και όλους των εργαζομένων για να συμβάλουμε στο παιχνίδι των πολιτικών που είναι ο διχασμό.

Θεωρώ απαράδεκτο το θέμα.
Οσοι είναι στην επάγγελμα και γνωρίζουν καλά τι συμβαίνει γνωρίζουν ότι πολλοί έμποροι για να βγουν ανταγωνιστικοί στις προσφορές του συστήνουν φτηνά συνεργεία...


Μάστορα απορώ πως μπήκες στο τρυπάκι σε τέτοιο θέμα...
Και όταν λέμε παράλληλη σύνδεση είναι παράλληλη.
Και όταν λέμε εν σειρά είναι εν σειρά...
Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Gregori
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9879 από mastoras

aithio έγραψε: Μάστορα απορώ πως μπήκες στο τρυπάκι σε τέτοιο θέμα...


Γιατί αγαπητέ Γρηγόρη, έχω πάρει τα βουνά εδώ και μερικά χρόνια.........και τώρα φτιάχνω μόνο για μένα. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9881 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

aithio έγραψε: Τι σημαίνει πόσα παίρνει ο υδραυλικός για μία σύνδεση λέβητα;...
Ποιος υδραυλικός;
Ο επαγγελματίας;
Ενας επαγγελματίας υδραυλικός που σέβεται τους κανόνες της επιστήμης και της τέχνης όπως οφείλει δηλαδή δεν μπορεί ποτέ σε 4 ωρες να συνδέσει λέβητα και να τον παραλληλίσει.
Ενας επαγγελματίας υδραυλικός δεν έχει καμια σχέση με την ηλεκτρολογική σύνδεση και τον αυτοματισμό της εγκατάστασης απο τον νόμο.

Τελείως αόριστο θέμα.
Πραγματικά μου προξενεί εντύπωση πως διαχειριστής τεχνικού φόρουμ άνοιξε τέτοιο θέμα.
Τι είναι η σύνδεση λέβητα; Μπουγάτσα;
Αν είναι έτσι να αρχίσουμε να κάνουμε ανάλυση και να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του σχετικά με τις απολαβές όλων των ειδικότητας και όλους των εργαζομένων για να συμβάλουμε στο παιχνίδι των πολιτικών που είναι ο διχασμό.

Θεωρώ απαράδεκτο το θέμα.
Οσοι είναι στην επάγγελμα και γνωρίζουν καλά τι συμβαίνει γνωρίζουν ότι πολλοί έμποροι για να βγουν ανταγωνιστικοί στις προσφορές του συστήνουν φτηνά συνεργεία...


Μάστορα απορώ πως μπήκες στο τρυπάκι σε τέτοιο θέμα...
Και όταν λέμε παράλληλη σύνδεση είναι παράλληλη.
Και όταν λέμε εν σειρά είναι εν σειρά...
Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.


Το ότι αναφέρθηκε σε ενα ερασιτεχνικό επαγγελματικό φόρουμ, η αμοιβή ενός τεχνικού, δε βλέπω ποιό είναι το κακό. Ειδικά με τις τεράστιες διαφορές τιμών- αμοιβών που κυκλοφορούν. Ακόμα περισσότερο στις εποχές που ζούμε, οταν χιλιάδες πληρώνονται μειωμένα με κάθε τρόπο.
Όπως αναφέρεις, οι πωλητές είναι αυτοί που επιλέγουν φτηνά συνεργεία ΚΥΡΙΩΣ. Τι πρέπει να κάνω εγώ σαν αγοραστής? Να ζητήσω τα διπλώματα του συνεργείου? Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν, αλλά όταν ακούς πως άλλος το κανε με 200 κι άλλος με 1000, σου σηκώνεται η τρίχα.
Κι ακριβώς γι αυτό σωστά ανοίχθηκε κατά την άποψη μου θέμα.
Τι είναι στραβό??
Η ευκολία με την οποία ένας τεχνίτης χρεώνει (άντε χρέωνε..) Είναι νομίζω γνωστό σε όλους αυτό.
ΟΧΙ ΟΛΟΙ... ΟΧΙ... υπάρχουν και πολλοί σωστοί... αλλά στην Ελλάδα γενικά είναι σχετικά άγνωστο φαινόμενο αυτό ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΜΕΑ.
Οι έντιμοι???
Ποιά είναι η μέση δήλωση υδραυλικών και ηλεκτρολόγων??? Αναφέρεται συχνά στο τύπο και όλοι λίγο πολύ, γνωρίζουμε.
Δεν είναι τελικά το θέμα αν βγάζει ενας υδραυλικός πολλλά ή λίγα...
Το θέμα είναι πως κανείς δε γνωρίζει πόσα πρέπει να πάρει, ώστε να είναι υπέυθυνος, σωστός και να αμοίβεται λογικά.
Δεν φταίνε οι καταναλωτές γι αυτό. Κατά βαση φταίει ο κάθε κλάδος (μπορώ να σου πω αμέτρητα για το δικό μου συνάφι..)
Θέλεις να δουλεύεις σωστά, με απόδειξη, και τον υπέυθυνο για την άλλη δουλειά που δε σε αφορά???
ΣΩΣΤΟΣ ΕΙΣΑΙ....
Πόσοι όμως το κάνουν αυτό??? Αν είσαι υδραυλικός, ξέρεις το δικό σου συνάφι καλύερα πιστεύω.
ο admin θέλει να βοηθήσει και να βάλει θέμα για τους απλούς χρήστες, που είναι δουλειά ΚΑΙ ΤΙΜΗ.
Τι κακό έχει αυτό???
Βάλτε όσοι ασχολείστε με το θέμα απόψεις, να μάθουμε ολοι εμέις.. και γιατί όχι μέσα από γνώση να συμπεριφερόμαστε πιό υπεύθυνα.. όχι μόνο στους τεχνίτες.. αλλά στη ζωή μας ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9948 από aithio

Το ότι αναφέρθηκε σε ενα ερασιτεχνικό επαγγελματικό φόρουμ, η αμοιβή ενός τεχνικού, δε βλέπω ποιό είναι το κακό.


Φίλε Γιάννη...
Φαντάζομαι ότι μου κάνεις πλάκα.
Βλέπεις παραπάνω ότι πέφτουν αμέσως οι πρώτες σπόντες ότι τα 350 ευρώ για ένα λεβητοστάσιο είναι πολλά λεφτά και μάλιστα αδήλωτα....
Ουσιαστικά δύο σπόντες ...
Οτι παίρνουν πολλά και ότι κλέβουν την εφορία.
Λες και αν ο υδραυλικός έλεγε στον πελάτη ότι είναι 350+φπα ο πελάτης θα τα έδινε...

Όλοι γνωρίζουμε ότι ζούμε μέσα σε μία οικονομική κρίση και όλοι σχεδόν ζητάμε τις υπηρεσίες και τα προϊόντα των άλλων σε όσο χαμηλότερες τιμές...
Αλλά μην το ξευτελίσουμε κιόλας...
Δεν είναι λογική να βγάζουμε θέμα το φόρουμ με απολαβές και να αρχίσουμε να κριτικάρουμε ο ένας τον άλλον...
Γνωρίζεται πολλούς υδραυλικούς που κατάφεραν μέσα από αυτό το επάγγελμα να κάνουν λεφτά;

Εμένα όλα τα ποσα που αναφέρετε παραπάνω μου φαίνονται τραγικά λίγα και απορώ πως τα βγάζουν πέρα οι υδραυλικοί στην βόρεια Ελλάδα.
Πάντα μιλάω για τον επαγγελματία υδραυλικό.

Παροτρύνω όλους τους συναδέρφους να μην μασάνε από κάτι τέτοια και να προσπαθούν να κατασκευάζουν αξιοπρεπείς εγκαταστάσεις με αξιοπρεπείς αμοιβές.

Gregori
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9960 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

aithio έγραψε:

Το ότι αναφέρθηκε σε ενα ερασιτεχνικό επαγγελματικό φόρουμ, η αμοιβή ενός τεχνικού, δε βλέπω ποιό είναι το κακό.


Φίλε Γιάννη...
Φαντάζομαι ότι μου κάνεις πλάκα.
Βλέπεις παραπάνω ότι πέφτουν αμέσως οι πρώτες σπόντες ότι τα 350 ευρώ για ένα λεβητοστάσιο είναι πολλά λεφτά και μάλιστα αδήλωτα....
Ουσιαστικά δύο σπόντες ...
Οτι παίρνουν πολλά και ότι κλέβουν την εφορία.
Λες και αν ο υδραυλικός έλεγε στον πελάτη ότι είναι 350+φπα ο πελάτης θα τα έδινε...

Όλοι γνωρίζουμε ότι ζούμε μέσα σε μία οικονομική κρίση και όλοι σχεδόν ζητάμε τις υπηρεσίες και τα προϊόντα των άλλων σε όσο χαμηλότερες τιμές...
Αλλά μην το ξευτελίσουμε κιόλας...
Δεν είναι λογική να βγάζουμε θέμα το φόρουμ με απολαβές και να αρχίσουμε να κριτικάρουμε ο ένας τον άλλον...
Γνωρίζεται πολλούς υδραυλικούς που κατάφεραν μέσα από αυτό το επάγγελμα να κάνουν λεφτά;

Εμένα όλα τα ποσα που αναφέρετε παραπάνω μου φαίνονται τραγικά λίγα και απορώ πως τα βγάζουν πέρα οι υδραυλικοί στην βόρεια Ελλάδα.
Πάντα μιλάω για τον επαγγελματία υδραυλικό.

Παροτρύνω όλους τους συναδέρφους να μην μασάνε από κάτι τέτοια και να προσπαθούν να κατασκευάζουν αξιοπρεπείς εγκαταστάσεις με αξιοπρεπείς αμοιβές.


Ας μιλήσω πιό πρακτικά. Με 32 χρόνια υπάλληλος, βγάζω (βάζοντας και τα δώρα Χριστ, Πάσχα.. μέχρι τώρα... :( ( 100 ευρώ μεροκάματο (το βάζω για 23 μέρες το μήνα)
ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.
Σε σας ΟΧΙ.. το αναγνωρίζω.
Για ότι σχεδόν κι αν χρειάστηκα από ε΄ναν υδραυλικό, μικρό συνήθως, της μίας ώρας ας πόυμε, ζητήθηκε συνήθως 50€ (χωρίς απόδειξη)
Πάντοτε σκεφτόμουνα πως τέσσερα 50αρικα τη μέρα κάνουν 200, πως μπορεί να ναι και παραπάνω (εγώ δεν έχω τέτοια δυνατότητα) μπορεί και Σάββατο (εγώ παιζω στο Laptop ή κάνω μιά βόλτα)...
ΔΕ ΖΗΛΕΥΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΗΜΑΤΑ...αν ήθελα ας το κανα και γω..
Ούτε συγκρίνω τη δική σας δουλειά σε κόπο και βάσανο με τη δική μου της καρέκλας.
Όποτε έφτιαξα μιά βρύση, ψόφησα. Θέλω να λέω τα πράγματα με το όνομα τους.
Απλά ζήτησα να πεις πόσο είναι μιά λογική τιμή, και τι πρέπει να περιλαμβάνει, ώστε να θεωρούμαστε ικανοποιημένοι κι εσείς κι εμείς οι καταναλωτές.
Το θέμα εδω μπήκε γιατί όταν ακούς τιμές από 200-1000, εύκολο είναι να σκέφτεται κάποιος για αισχροκέρδεια.. αλλά και εύκολο επίσης να σκέφτεται για πρόχειρη δουλειά, που κρύβει κινδύνους, προβλήματα και φυσικά αν είναι έτσι μεγάλα οικονομικά προβλήματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #9964 από vasilisk

aithio έγραψε:

Το ότι αναφέρθηκε σε ενα ερασιτεχνικό επαγγελματικό φόρουμ, η αμοιβή ενός τεχνικού, δε βλέπω ποιό είναι το κακό.


Φίλε Γιάννη...
Φαντάζομαι ότι μου κάνεις πλάκα.
Βλέπεις παραπάνω ότι πέφτουν αμέσως οι πρώτες σπόντες ότι τα 350 ευρώ για ένα λεβητοστάσιο είναι πολλά λεφτά και μάλιστα αδήλωτα....
Ουσιαστικά δύο σπόντες ...
Οτι παίρνουν πολλά και ότι κλέβουν την εφορία.
Λες και αν ο υδραυλικός έλεγε στον πελάτη ότι είναι 350+φπα ο πελάτης θα τα έδινε...

Όλοι γνωρίζουμε ότι ζούμε μέσα σε μία οικονομική κρίση και όλοι σχεδόν ζητάμε τις υπηρεσίες και τα προϊόντα των άλλων σε όσο χαμηλότερες τιμές...
Αλλά μην το ξευτελίσουμε κιόλας...
Δεν είναι λογική να βγάζουμε θέμα το φόρουμ με απολαβές και να αρχίσουμε να κριτικάρουμε ο ένας τον άλλον...
Γνωρίζεται πολλούς υδραυλικούς που κατάφεραν μέσα από αυτό το επάγγελμα να κάνουν λεφτά;

Εμένα όλα τα ποσα που αναφέρετε παραπάνω μου φαίνονται τραγικά λίγα και απορώ πως τα βγάζουν πέρα οι υδραυλικοί στην βόρεια Ελλάδα.
Πάντα μιλάω για τον επαγγελματία υδραυλικό.

Παροτρύνω όλους τους συναδέρφους να μην μασάνε από κάτι τέτοια και να προσπαθούν να κατασκευάζουν αξιοπρεπείς εγκαταστάσεις με αξιοπρεπείς αμοιβές.



δεν ειναι σποντα οτι τα 350 ευρω για ενα μεροκαματο ειναι πολλα.ειναι το ημιση του μεσου μηνιαιου μισθου του ελληνα εργαζομενου αυτη την στιγμη.και μαλλον παραπανω απο το μισο οπως παμε..
συν τα υλικα που και απο εκει θα χεις κερδος.

ρε τον γρηγορη.... την ειδε χειρουργος..

Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by vasilisk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ