Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #1716 από jnet
Λοιπον νομίζω οτι εδώ είναι ενα καλό σημείο να εξετάσουμε το ποσο πρεπει να πληρωσουμε για την εργασία ενος υδραυλικού για να μας κάνει εγκατασταση εναν λέβητα.

Καταρχή οταν πηγαινες σε ενα μαγαζί το πιό συνηθες νουμερο που ακουγες στο περίπου ηταν 400€.

Στην πράξη τωρα ο fillmore ξηλωσε τον παλιό του και πέρασε τον καινούριο με 250€ εργατικά. Δουλεψαν 2 ατομα από το πρωί μεχρι το απόγευμα.

Εγω εγω μια προσφορά οπου θα διατηρηθεί και ο παλιός λέβητας με καμινάδα σε Λ και θα μπεί ενας επιπλεον κυκλοφοριτης για να πηγαίνουν τα νερα μεσα στον παλιό λεβητα 300€(παντα μόνο εργατικά).

Και εννοείτε ολα τα παραπάνω χωρίς το ΦΠΑ.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1718 από KERBEROS

ivantzid έγραψε: Τελικά, πόσο εύκολο είναι να διαστρεβλώνουμε την αλήθεια ε?

Γιατί εγώ πιστεύω ότι αποκλείεται να συνέβη ένα από τα εξής:

Ο terisds να πλήρωσε 300 ευρω για
-Δεύτερη καμινάδα μονωμένη 6μ.
-Εξτρα δοχειό διαστολής 80-100 λιτρα.
-Βαλβίδα υπερθέρμανσης 95 C με διπλό κυάθιο
-Βαβίδες υπερπίεσης χ2 με εκκένωση σε αποχέτευση.
-Βάνες απομώνοσης του καθε μέρους της εγκατάστασης για συντήρηση ή βλάβες.
-Δεύτερο κυκλοφορητή και 2 βαλβίδες αντεπιστροφής για ανεξάρτητη αυτόματη λειτουργία του κάθε λέβητα.
-Χαλκοσωήνες, εξαρτήματα, εξαεριστικά, θερμόμετρα, μονώσεις, ανόδιο, ηλεκτρολογικές συνδέσεις
-Εργασία με γνώση όλων των κανόνων ασφαλείας και σωστής λειτουργίας και εγγύηση αυτής,
καθώς και τεχνική υποστήριξη.

Ο KERBEROS να πλήρωσε 1000 ευρώ
-Μόνο για την εργασία ενός τεχνίτη.


Τα 1000 ευρώ περίπου ήταν υλικά (τα ίδια με του terisds, πλην καμινάδας), υδραυλικός και ηλεκτρολόγος.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1730 από terisds

ivantzid έγραψε: Τελικά, πόσο εύκολο είναι να διαστρεβλώνουμε την αλήθεια ε?

Γιατί εγώ πιστεύω ότι αποκλείεται να συνέβη ένα από τα εξής:

Ο terisds να πλήρωσε 300 ευρω για
-Δεύτερη καμινάδα μονωμένη 6μ.
-Εξτρα δοχειό διαστολής 80-100 λιτρα.
-Βαλβίδα υπερθέρμανσης 95 C με διπλό κυάθιο
-Βαβίδες υπερπίεσης χ2 με εκκένωση σε αποχέτευση.
-Βάνες απομώνοσης του καθε μέρους της εγκατάστασης για συντήρηση ή βλάβες.
-Δεύτερο κυκλοφορητή και 2 βαλβίδες αντεπιστροφής για ανεξάρτητη αυτόματη λειτουργία του κάθε λέβητα.
-Χαλκοσωήνες, εξαρτήματα, εξαεριστικά, θερμόμετρα, μονώσεις, ανόδιο, ηλεκτρολογικές συνδέσεις
-Εργασία με γνώση όλων των κανόνων ασφαλείας και σωστής λειτουργίας και εγγύηση αυτής,
καθώς και τεχνική υποστήριξη.

Ο KERBEROS να πλήρωσε 1000 ευρώ
-Μόνο για την εργασία ενός τεχνίτη.

Οχι ρε παιδια,λαθος καταλαβατε!Εγω πληρωσα 200 ευρω μονο στον μαστορα-2 ατομα 4 ωρες -,κυκλοφορητη εβαλα τον ιδιο,συνδεθηκε παραλληλα με του πετρελαιου.Μαλιστα τα μαστορια μου τα εστειλε αυτος που πηρα τον λεβητα.Χρειαστηκα γυρω στα 3 μετρα χαλκο,1,5 μετρο σπιραλ, και ενα ταφ για την καμιναδα,και τα ψιλοπραγματα,θερμομετρο,νιπελ,μαστους,και συστολες,και 4 βανες ,ο ιδιος εκανε και τα ηλεκτρολογικα.Ασφαλιστηκα,δοχειο διαστολης,εμειναν τα ιδια.Για να δουλεψει το πετρελαιο,πρεπει να κλεισω τις βανες απο τον ενα,και να ανοιξω τις αλλες,και τον γενικο του λεβητα.Στρατος.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1734 από michalisgr
και εμενα μου χρεωσαν 350€ για να μου εγκαταστησουν ολο το συστημα του λεβητα πετρελαιου!! + Τα Υλικα εννοειται!!!

Εννοειται οτι ηταν χωρις αποδειξη και χωρις ΦΠΑ.!! :blink: :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1986 από mastoras
Καλησπέρα σε όλο τον κόσμο.

Ενδιαφέρον το θέμα το "πόσο χρεώνει ένας υδραυλικός για την εγκατάσταση" ;)

Στην Θεσσαλονίκη η παράλληλη σύνδεση ενός λέβητα Ξύλου με έναν πετρελαίου κόστισε 200ευρώ, ενώ στην Αθήνα η ίδια εργασία κόστισε 700ευρώ.

Στην Θεσσαλονική μια εγκατασταση καυστήρα, σώματα, πίνακα διανομής κτλ κόστισε 1500ευρώ με τα υλικά, ενώ στην Αθήνα η ίδια εγκατάσταση κόστισε 1700ευρώ μόνο η εργασία.

Χάος στις τιμές τα τελευταία 10 χρόνια, στις εγκαταστάσεις καυστήρων πετρελαίου, αερίου, και τώρα των στερεών καυσίμων.

Η προσφορά τιμής για τις παραπάνω συγκεκριμένες εργασίες, και μόνο για αυτές αυτές, είναι πολύ συμφέρουσες και χαμηλώνουν όλο και περισσότερο. Στο τέλος με μια πίτσα και μια μπύρα θα έχει ο ιδιοκτήτης ένα ολοκληρωμένο σύστημα θέρμανσης σε πλήρη λειτουργία.

Το θέμα πλέον δεν είναι "πόσο χρεώνει ο υδραυλικός" αλλά " πόσα θέλει να δώσει ο πελάτης" B)

Π.χ Ρωτάω εχτες έναν που ενδιαφέρονταν να αγοράσει ένα αρκετά ακριβό σύστημα θέρμανσης, και μου μιλούσε μια ώρα για αυτό, κάνοντας συνεχώς υπολογισμούς στο πόσο τελικά θα του κοστίσει. Είδα όμως ότι την δουλειά του υδραυλικού δεν την είχε συμπεριλάβει στο λογαριασμό που έκανε, και όταν τον ρώτησα την εργασία γιατί δεν την συμπεριλαμβάνεις στην τιμή, η απάντηση που πήρα ήταν η εξής: "σιγά μωρέ ο υδραυλικός ένα μεροκάματο θα πάρει" :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #1987 από jnet

mastoras έγραψε: Στην Θεσσαλονίκη η παράλληλη σύνδεση ενός λέβητα Ξύλου με έναν πετρελαίου κόστισε 200ευρώ,

εχεις κανενα τηλεφωνο από τον συγκεκριμένο?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ