Αλλαγη τζακιου,απο χτιστο σε ενεργειακο

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135379 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
.... Ήρεμα.....

Ας πούμε στον άνθρωπο ποιες επιλογές έχει. Από ότι κατάλαβα, ψάχνει για οικονομική θέρμανση σε εξοχική κατοικία. Δεν έχει δα και τις άπειρες επιλογές.

Ή τζάκι foyer, ή κλιματιστικό, ή σόμπα πέλλετ. Αν ξεχνάω κάτι, παρακαλώ συμπληρώστε.

Από κει και πέρα, σίγουρα η γρήγορη απόκριση του συστήματος είναι ένα θέμα. Αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Και τη θαλπωρή του τζακιού, και οικονομική εγκατάσταση-λειτουργία, και γρήγορη απόκριση.

Όταν λοιπόν βάλει κάτω τις πιθανές λύσεις με τα πλεονεκτήματα--μειονεκτήματα της κάθε μίας, τότε θα είναι πιο εύκολο να αποφασίσει.

Χωρίς πάντως να έχω εξοχικό, ή foyer, νομίζω ότι είναι μια οικονομική λύση, που προσφέρει τη θαλπωρή του τζακιού (μιλάμε για εξοχικό), έχει φτηνό καύσιμο...... Τώρα το πόσο γρήγορα μπορεί να ζεσταθεί, μπορούν να μας το πουν οι χρήστες τζακιού foyer.

Καλημέρα, και αφήστε κονριζομένα τα διπλώματα.....
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135380 από dimos1969
Καλημερα παιδια και 1000 ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να μου απαντησετε!

Λοιπον,για να σας βοηθησω,χτες πηγα και ειδα το τζακι,ειναι το invicta με κωδικο 600672,αν ξερει καποιος λεπτομερειες ας μου πει.
Αυτο που σκεφτηκα να κανω τελικα ειναι να γκρεμισω το παλιο τζακι,και αφου κανω μια ωραια και στοιβαρη βαση απο σιδερο να το τοποθετησω επανω στο υψος που θελω και με βολευει.
Απο κει και μετα σκεφτηκα να βαλω εναν μειωτηρα απο 180 σε 150 και εναν εναλλακτη χωρις τρυπες,σαν αυτους βρε παιδια που βαζουν στις ξυλοσομπες,κι ετσι να τελειωσω με το θεμα του σαλονιου.Αν θεωρειτε οτι ειναι υπερβολη για το σαλονακι πειτε μου,λεφτα θα γλυτωσω!
Παμε τωρα στο δωματιο,ακριβως απο πανω,Εφ οσων θα τοποθετησω ανοξειδωτη σωληνα-περι τα 6-7 μετρα,η οποια θα περναει μεσα απο την ηδη υπαρχουσα χτιστη καμιναδα (η οποια διασχιζει ολο το σπιτι),να κανω 1-2-3 τρυπες εκει που ειναι μεσα στο δωματιακι αλλα και στην σοφιτα και τελος,ουτε ανεμιστηρες ουτε τιποτα.
Απλα σιτες η περσιδες στις τρυπες και τελος.

Ειμαι ολος αυτια! :)
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135381 από dimos1969
Επισης ξεχασα να σας πω οτι το σπιτι θα χρεισιμοποιειται περιπου 60-80 ημερες,θα φτανω παρασκευη απογευμα και θα φευγω κυριακη βραδακι-εχω κι ενα καφε μπαρ επανω.
Σκεφτομαι να χρησιμοποιω μπρικεττες για το αναμα-για πιο γρηγορο αποτελεσμα-και μετα ξυλο,που το χουμε και αφθονο επανω.
Αν θεωρειτε οτι το να βαλω συστολη απο 180 σε 150 ειναι περιττο,δεν το κανω κιολας,οικονομια ειπαμε!!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135382 από stergiosbik
Aν κ δεν ειμαι ειδικος νομιζω οτι δεν πρεπει να μειωσεις την εξοδο της διατομης γιατι θα εχεις θεμα με τον ελκυσμο,καπνο.
Σε ποιο μερος εισαι με 1300 υψομετρο;Για λεγε γρηγορα γιατι μιας κι εγω ειμαι ορεινος μολις ακουω βουνο παθαινω κοκομπλοκο! :cheer:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135383 από dimos1969

stergiosbik έγραψε: Aν κ δεν ειμαι ειδικος νομιζω οτι δεν πρεπει να μειωσεις την εξοδο της διατομης γιατι θα εχεις θεμα με τον ελκυσμο,καπνο.
Σε ποιο μερος εισαι με 1300 υψομετρο;Για λεγε γρηγορα γιατι μιας κι εγω ειμαι ορεινος μολις ακουω βουνο παθαινω κοκομπλοκο! :cheer:


Ειμαι στον παλιο αγιο αθανασιο στο καιμακτσαλαν :)
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135385 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Καλημέρα !!Οσο αφορά το να μπορούν να ζεσταθούν τα 15 τετραγωνικά θα σας πω οτι άνετα μέσα σε 3 ώρες με μια μέτρια μόνωση εξωτερική θερμοκρασία -20 εσωτερική 0 θα πιάσει πάνω απο 19-20 βαθμούς !!
Όσο αφορά τον "εναλλάκτη" .....ούτε για πλάκα μην τον βάλεις σε τέτοιες θερμοκρασίες μια λεκάνη την ώρα δε θα σε φτάνει να μαζέψεις τα ζουμιά !!!
Για το απο πάνω δωμάτιο απλά άνοιξε μια τρύπα στο ταβάνι πάνω απο το τζάκι και οδήγησε απο εκεί την ζέστη απο την φούσκα για τα πάνω δωμάτια !!Σε καμία περίπτωση μην κάνεις αυτό που είπες με την καμινάδα !!Οσο αφορά την καμινάδα για να ρίξεις λίγο την πίεση γιατί όπως βλέπω συνολικά θα έχεις περίπου 9 μέτρα καμινάδα θα έβαζα ενα ρυθμιστή ελκυσμού για να μην έχω κατανάλωση και δεν θα πείραζα την διατομή γιατί πρώτον δε θα την ρυθμίσεις σωστά και δεύτερον θα την καθαρίζεις ποιο συχνά !
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ