Αλλαγη τζακιου,απο χτιστο σε ενεργειακο

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135361 από dimos1969
Καλησπέρα κατά αρχήν με λένε Δήμο και είμαι από Θεσσαλονίκη,χάρηκα που βρήκα ένα φόρουμ που πιστεύω θα με βοηθήσει πολύ στο τι να κάνω με το τζάκι μου.
Έχω ένα τζάκι χτιστό-φαίνεται στο αβατάρ μου-με πέτρα έξω και τούβλο μέσα,σε περιοχή με 1300 υψόμετρο,στο εξοχικό μου,
με πολύ κρύο το χειμώνα,μπορεί να φτάσει και -15,το σπίτι είναι και βορεινο,και το ζεσταίνω με πετρέλαιο.Το τζακάκι είναι εντελώς επικουρικό,
θα λεγα σχεδόν διακοσμητικό,και φυσικά ψήνουμε κιόλας.
Το σπιτάκι είναι 3όροφο,όμως ο κάθε όροφος είναι 15 τετραγωνικά μόνο!
Στο ισόγειο είναι η σαλοκουζινα με το τζάκι,στον πρώτο το δωματιάκι με το μπάνιο και πιο πάνω η σοφιτούλα (ξεκινάει από 50cm και φτάνει τα 200cm)

δηλαδή 15τμ+15τμ+15τμ(ας πούμε μισά γιατί είναι της σοφίτας)=45τμ με το ζόρι..

Βρήκα ένα INVICTA 700 FOYER από γνωστό που μου το δίνει στα 400ε και σκέφτομαι να κάνω το εξής-σκεπτόμενος ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ.

Να γκρεμίσω το παλιό πέτρινο που ούτως η άλλως δεν με βολεύει γιατί είναι πολύ κοντό,να τραβήξω έναν inox σωλήνα από πάνω μέχρι κάτω-διότι η καμινάδα που διασχίζει οοοοολο το σπιτάκι(και περνάει φυσικά μέσα από το δωμάτιο και την σοφίτα) είναι απλά...χτιστή,και αφού στήσω το invicta στο ύψος που θέλω,να του βάλω έναν εναλλάκτη με 2 τρύπες-μια για το σαλονάκι και μια για το δωματιάκι-και να συνδέσω τον εναλλάκτη στην ανοξείδωτη καμινάδα.
Από εκεί και πέρα,1 τρύπα στο σαλονάκι με περσίδα και άλλη μια στο δωματιάκι με περσίδα και μια τρίτη στην σοφίτα χαμηλά.

κι επειδή πιάνουν λίγο τα χέρια μου,λέω να το κάνω και μόνος μιας και έχω ακούσει τρελά νούμερα ''τζακάδων''....

Τα φώτα σας!Ευχαριστώ πολύ!
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135366 από house
Ολα καλα τα λες . Που θες βοηθεια ???
Προσοχή μονο εκει με τον εναλλάκτη , γιατι πρεπει να το γκρεμίσεις ολο το τζακι και την φουσκα απο πανω ! Αλλιως δεν θα εχεις χωρο να δουλεψεις !
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135368 από GeoTa
Πιστεύω πως είναι υπερβολή να οδηγήσεις τη μια έξοδο του εναλλακτη στο σαλονάκι, καθώς εκεί το τζακι τα 15τμ θα στα κάνει φούρνο. Στη θέση σου θα ένωνα με Ένα Υψιλον και θα οδηγούσα και τις2 εξόδους στο δωματιάκι. Αν κατάλαβα λάθος διόρθωσε με
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135371 από SHERIF

dimos1969 έγραψε: Καλησπέρα κατά αρχήν με λένε Δήμο και είμαι από Θεσσαλονίκη,χάρηκα που βρήκα ένα φόρουμ που πιστεύω θα με βοηθήσει πολύ στο τι να κάνω με το τζάκι μου.
Έχω ένα τζάκι χτιστό-φαίνεται στο αβατάρ μου-με πέτρα έξω και τούβλο μέσα,σε περιοχή με 1300 υψόμετρο,στο εξοχικό μου,
με πολύ κρύο το χειμώνα,μπορεί να φτάσει και -15,το σπίτι είναι και βορεινο,και το ζεσταίνω με πετρέλαιο.Το τζακάκι είναι εντελώς επικουρικό,
θα λεγα σχεδόν διακοσμητικό,και φυσικά ψήνουμε κιόλας.
Το σπιτάκι είναι 3όροφο,όμως ο κάθε όροφος είναι 15 τετραγωνικά μόνο!
Στο ισόγειο είναι η σαλοκουζινα με το τζάκι,στον πρώτο το δωματιάκι με το μπάνιο και πιο πάνω η σοφιτούλα (ξεκινάει από 50cm και φτάνει τα 200cm)

δηλαδή 15τμ+15τμ+15τμ(ας πούμε μισά γιατί είναι της σοφίτας)=45τμ με το ζόρι..

Βρήκα ένα INVICTA 700 FOYER από γνωστό που μου το δίνει στα 400ε και σκέφτομαι να κάνω το εξής-σκεπτόμενος ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ.

Να γκρεμίσω το παλιό πέτρινο που ούτως η άλλως δεν με βολεύει γιατί είναι πολύ κοντό,να τραβήξω έναν inox σωλήνα από πάνω μέχρι κάτω-διότι η καμινάδα που διασχίζει οοοοολο το σπιτάκι(και περνάει φυσικά μέσα από το δωμάτιο και την σοφίτα) είναι απλά...χτιστή,και αφού στήσω το invicta στο ύψος που θέλω,να του βάλω έναν εναλλάκτη με 2 τρύπες-μια για το σαλονάκι και μια για το δωματιάκι-και να συνδέσω τον εναλλάκτη στην ανοξείδωτη καμινάδα.
Από εκεί και πέρα,1 τρύπα στο σαλονάκι με περσίδα και άλλη μια στο δωματιάκι με περσίδα και μια τρίτη στην σοφίτα χαμηλά.

κι επειδή πιάνουν λίγο τα χέρια μου,λέω να το κάνω και μόνος μιας και έχω ακούσει τρελά νούμερα ''τζακάδων''....

Τα φώτα σας!Ευχαριστώ πολύ!


Το σπιτάκι θα γίνει φούρνος, δεν χρειάζονται περσίδες στον χώρο του τζακιού, η φυσική ροή θα πάει την ζέστα επάνω συν τις περσίδες του εναλλάκτη και είσαι οκ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135375 από kosmidis80
Σορρυ που θα σας το χαλασω, αλλα ο ανθρωπος μιλαει για εξοχικο σε πολυ κρυα περιοχη και οχι κυρια κατοικια, ως συνηθως σ αυτα τα σπιτια παμε σαββατοκυριακο η πιο ακομη και πιο σπανια. Πως θα προλαβει να ζεστανει σπιτι ενα τζακι που θα δουλεψει σαββατο και κυριακη θα πρεπει να σβησει (με εσωτερικη θερμοκρασια σιγουρα κατω των 10 βαθμων) μονο εσεις το ξερετε..

Οι Μηχανικοι πρεπει να σκισουν πτυχια τελικα!

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #135377 από GeoTa
Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις κύριε μηχανικέ; Ότι τα 15τμ θα γίνουν φούρνος από το ινβικτα αφού θα βρίσκονται στον ίδιο χώρο;

Αν ναι, πάνε σκίσε το πτυχίο σου. Άιντε πρωί πρωί "θα σκίσουν τα πτυχία τους"
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ