Πιστοποιήσεις pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49160 από AMBIENTES
Απαντήθηκε από AMBIENTES στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
Φέτος (όπως και το ποιό πολύ πέλλετ πέρισυ) αγόρασα ελληνικό πέλλετ παρασυρόμενος να βοήθήσω όπως μπορώ τις ελληνικές εταιρίες για να βγούμε;μια ώρα αρχίτερα απο αυτή τη στενοπό.Οταν πήγα να κλείσω την παραγγελία τους είπα ότι οι τιμες δεν είναι και τόσο λογικές για παραγωγός που πουλάνε απευθείας στο πελάτη διότι εγώ αγόρασα με 260 τον τόνο όταν τα αυστριακά πέλλετ πωλούνταν εκείνη την περίοδο 300-310 τον τόνο, με την διαφορά ότι αυτά τα πέλλετ έχουν μεταφορικά, εκτελονισμό και φυσικά το κέρδος του εμπόρου.Δεν ξέρω που γίνεται το λάθος αλλά θα ήθελα πραγματικά κάποια στιγμή και το ντόπιο πέλλετ να έχει την τιμή που έχει στις εκεί χώρες παραγωγής όποια και να είναι αυτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49162 από bill3377
Απαντήθηκε από bill3377 στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet

mastoras έγραψε:

Για φέτος έχω αγοράσει Ελληνικό πέλλετ χωρίς φυσικά κάποια πιστοποίηση,

Μήπως έπρεπε να κάψεις Ελληνικό, Βουλγάρικο, Σέρβικο η ότι άλλο πέλλετ αντίστοιχο του "αυστριακού" για να συγκρίνεις την διαφορά ?

Η για εσένα η πιστοποίηση και μόνο.....η σφραγίδα δηλαδή είναι αυτή που σε κάνει και νιώθεις σιγουριά.

Γιατί αυτό που λες ότι με το ένα έκαψες 19κιλά ενώ με το άλλο 12 ...δεν ισχύει φίλε μου. Τέτοιες μετρήσεις και συμπεράσματα δεν βγαίνουν τόσο εύκολα και στο "πόδι"

Σε τι μηχάνημα τα έκαψες, και πόσων είδων πέλλετ έχεις κάψει μέχρι σήμερα, και πόσες μετρήσεις έχεις σημειωμένες στο χαρτί.

Κατέθεσε αυτά τα στοιχεία......και ύστερα συζητάμε τυχόν ενστάσεις σου...... εάν υπάρχουν.


Φίλε mastoras συμφωνώ ότι για ακριβή συμπεράσματα πρέπει να γίνουν πολλές δοκιμές με πολλά και διάφορα πέλλετ. Αυτό που παραθέτω είναι μια απλή δοκιμή καταναλωτή και όχι ενός εξειδικευμένου συνεργείου δοκιμών πέλλετ. Το μηχάνημα που τα καίω φαίνεται στην εικόνα του προφίλ μου(P100 Platinum 32KW). Πέλλετ μπορεί να έχω κάψει από πέρυσι και 15 διαφορετικές μάρκες με διαφορετικές ποιότητες και από διάφορες χώρες. Δυστυχώς πέριση ήταν ο πρώτος χρόνος μου με πέλλετ και δεν σκέφτηκα να κρατάω σημειώσεις στις αποδόσεις κάθε πέλλετ. Δεν θέλω να πω όμως ότι μόνο τα πέλλετ με πιστοποίηση αξίζουν και τα υπόλοιπα είναι για πέταμα. Ούτε ότι τα Ελληνικά είναι κακά πέλετ ενώ τα Αυστριακά άριστα. Έχω κάψει και πέλλετ χωρίς πιστοποίηση που ήταν εξίσου καλό και πέλλετ με πιστοποίηση που δεν έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Ίσως να μην έγινα κατανοητός πριν αλλά αυτό που θέλω να πω είναι να μην μένουμε μόνο στην αρχική τιμή αλλά να δοκιμάζουμε, έστω και με αυτόν τον απλό τρόπο, γιατί ότι φαίνετε να είναι αρχικά φτηνό ίσος αποδειχτεί ακριβότερο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49167 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
και βεβαιως μην ξεχναμε μια ΒΑΣΙΚΗ παραμετρο ( που δεν την ακουω να αναφερεται πολυ οποτε κραταω εγω μια επιφυλαξη μηπως ειμαι λαθος ) οτι κατα βαση μιλαμε για ενα φυσικό προιον του οποιου η ποιοτητα στην πρωτη υλη δεν ειναι παντα δεδομενη....

ακομα και προιοντα θερμοκηπιου δεν εχουν σταθερη ποιοτητα... ποσο ενα καθαρα "αγριο" ( = μη καλιεργημενο) προιον....

σε αυτη την περιπτωση και η τιμη - θα επρεπε να - παιζει αναλλογα....
και το ντοματακι αμα δεν ειναι πρωτη ποιοτητα το δινουν πιο φτυνα..... ;) ;) ;) ;)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49171 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
Οι μεγάλες εταιρίες έχουν ίδια ή υπό διαχείριση δάση. Πιστεύω οτι προσέχουν και προγραμματίζουν την εκμεταλλεύση αυτών, όχι βέβαια με οικολογικό σκεπτικό, αλλά για να έχουν συνεχόμενα πρώτη ύλη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49194 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
Ευρωπαικός οργανισμός διαχείρισης και πιστοποιήσεων...... :lol: :lol: ξύστα τα @ρκιδι@ σου με το σφυρί.

Γερμαναράδες mananger που είδαν ψωμί και όρμησαν σαν λυσιασμένα σκυλιά, οργανωμένοι και κάτω από την ασπίδα της ευρωπαικής χλαμύδας. :angry:

Γιατί άραγε οι Ελλάδα, Βουλγαρία, Σερβία, δεν συμπεριλαμβάνονται στις λίστες τους σαν χώρες παραγωγής πέλλετ, για να μπορούν στην συνέχεια να πιστοποιήσουν τις παραγωγές τους ?

Ξυπνάτε κορόιδα........ξυπνάτε επιτέλους, πάει ο καιρός που στολίζαμε στον κώλο μας με σώβρακα του καλβιν κλάιν πιστοποιημένα από ευρωπαϊκούς οργανισμούς-καρτέλ-πολυθνικές και λοιπά συναφή λαμόγια.

Ξυπνάτε και μην τρώτε πρόλογο.........μας ξεσκίσανε με τις πουτανιές τους.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49200 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Πιστοποιήσεις pellet
Μαστορα οι Γερμανοι καλα κανουν....

το δικο μας κεφαλι στο τοιχο να βαραμε που δε μπορουμε να πιστοποιησουμε ουτε τσιχλα...

και το δικο μας κεφαλι πρεπει να βαραμε που δεν παραγουμε ΟΥΤΕ τσιχλα....

για πες μου
τι παραγωγή σε τονους εχει η Αυστρια ας πουμε και ποσους τονους η ελλάδα στο ενα και μοναδικό εργοστασιο ( αν δεν κανω λαθος δεν εχουμε αλλο ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ το τονιζω) πελλετ..

Θυμισε μου.... απο Πατρα εισαι ή κανω λαθος??

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ