Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35448 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!

spyroskosmas έγραψε:

legend7ts έγραψε: Εγω πάλι έβαλα σε εξοχικό την Αθως 1 που ειναι για 50 τμ και το Σπιτι γίνεται φούρνος, ενω ένας γείτονας που έχει βάλει την SKLADOVA Cube που ειναι για 70 τμ δεν έχει τόσο απόδοση. Η δικια μου ειναι μαντεμενια απο ελληνικά χυτηρια και η δικια του ειναι ατσαλινη



Αυτό που πόσταρα εγώ φίλε μου αφορούσε αντικατάσταση παλαιάς με νέα συσκευή και σύγκριση από τον ίδιο το χρήστη. Μη συγκρίνουμε δυο διαφορετικές συσκευές σε διαφορετικά σπίτια χωρίς παλαιότερο μέτρο σύγκρισης.

Πέρα απ΄αυτό, πολλοί θα πάθουνε σαν το δικό σου γείτονα, επιλέγοντας συσκευές μόνο και μόνο λόγω κόστους και λόγω παραμυθιού που τους πουλούν οι διάφοροι άσχετοι.
Δεν είναι δυνατόν μια σόμπα της Edil Kamin, η της MBS ή και άλλων Εταιριών που έχουν τιμή 1.500€ να είναι ίδιες με άλλες στο 1/5 της αξίας αυτών. Τις διαφορές τις βλέπουν και οι ίδιοι οι πελάτες, τις παραβλέπουν όμως θεωρώντας ότι...έπιασαν τον παπά απ΄τα γένια.
Ερωτήματα : Μήπως το μηχάνημά του δεν είναι για 70τμ και του το πασάρανε για τέτοιο;
Μήπως το σπίτι του είναι 70τμ και έχει διαδρόμους και...παραδιαδρόμους και περιμένει ότι θα ζεστάνει το τελευταίο δωμάτιο στον διάδρομο με τη σόμπα να βρίσκεται στο σαλόνι;


Απ' όσους παίρνουν φτηνές ξυλόσομπες, δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί που θεωρούν ότι πιάσαν τον παπά απ' τα ... γένια.

Δεν έχουν όλοι την ίδια αγοραστική δύναμη.

Δε μπορούν όλοι να αγοράσουν ξυλόσομπα των 1.500€ όπως λες για να ζεσταθούν... οικονομικά! ;)

Έκαστος συνειδητοποιημένος αγοραστής, αναζητά, επιλέγει και πληρώνει βάσει του δικού του value for money, κάνοντας τις ανάλογες υποχωρήσεις βεβαίως.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35462 από jonnas
Απαντήθηκε από jonnas στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Καλά όλα αυτά παιδιά αλλά επειδή δεν είναι καιρός για παλικαριές(οικονομικές) δηλαδή αν δεν δώσει κάποιος 1.500 ευρώ δεν μπορεί να κάνει δουλειά?Στα χωριά δεν πιστεύω να δίνουν 1.500 για θέρμανση από σόμπα!
Μεταξύ των δύο ποιά πιστεύετε ότι είναι καλύτερη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35488 από jonnas
Απαντήθηκε από jonnas στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Η πρώτη λέει 8-12 kw ενεργειακή???και η δεύτερη 14-21kw πρόβλημα :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35490 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Το έχεις δει ότι ειναι σομπες καλοριφερ έτσι; Γιαυτο σου λέει έτσι τις αποδοσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35491 από jonnas
Απαντήθηκε από jonnas στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Τις έχω δει και τις δύο σε μαγαζί και δεν έχουν μπόιλερ αλλά υπάρχει η επιλογή με παραπάνω λεφτά είδικά στην πρώτη αν είναι μποίλερ ο θάλαμος καύσης είναι από ατσάλι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35494 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Διάβασε και το τοπικ του μέλους Geota που έχει βάλει μια σομπα σε αναλογω χώρο όπως ο δικός σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ