LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31663 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;
για το καπνισμα...να κανεις το κολπο αυτο με τη πορτα αλλα εννοειται πως ανατροφοδοτεις με ξυλα αφου εχουν καει τα προηγουμενα.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31987 από nk
Απαντήθηκε από nk στο θέμα LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;
Συμβαίνει να καπνίζει όταν έχω και τον πρωτογενή και τον δευτερογενή αέρα τέρμα ανοιχτό όπως είπε και ο φίλος και σαφώς όταν τα ξύλα έχουν καεί και έχουν μείνει κάρβουνα και ανατροφοδοτώ καπνίζει πολύ λιγότερο όμως καπνίζει. Όμως θέλω να εξαλείψω το φαινόμενο να καπνίζει η σόμπα (όσο γίνεται) διότι πολλές φορές θέλω να βάζω ξύλα την ώρα της καύσης και αν ζεσταίνεις ικανοποιητικά το σπίτι σου και κάθε που τροφοδοτείς την σόμπα ανοίγεις πόρτες και παράθυρα μεσ΄το καταχείμωνο για να φύγει η κάπνα, έ είναι πολυ εκνευριστικό. Πάντως αν λέει το manual οτι θέλει έξω απο το σπίτι μπουρί Φ20 τότε δυστυχώς την πάτησα (απο αγγλικά δεν πολυσκαμπάζω)γιατί έβαλα Φ13 μονωμένο οπότε θα προβώ στην λύση να βάλω περιστροφικό καπέλο και ο Θεός βοηθός. Θα δοκιμάσω και θα σας πώ. Πάντως περιμένω φίλε Ευστάθιε όταν δοκιμάσεις την δική σου να μου πείς αν καπνίζει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32030 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;
ΝΚ θα σου απαντήσω με την πρώτη δοκιμή.. αλλα το πράγμα δείχνει να είναι αρκετά σεβαστό σαν πρόβλημα,
πληροφοριακά στην καμινάδα σου από ότι κατάλαβα δεν έχεις καθόλου γωνίες?
δεν θα πρεπε να έχεις το ιδανικό τράβηγμα?
και εγώ τα εξωτερικά τα είχα παραγγείλει φ130-180 από μαγαζί της περιοχής μου και μετά που ξανά διάβαζα το manual και με κάτι δημοσιεύσεις που διάβασα από ένα άλλο forum κατάλαβα ότι έπρεπε να αλλάξω διατομή.
Για καλή μου τύχη το παλικάρι φιλοτιμήθηκε και μου άλλαξε την παραγγελία και ανεβασα την διάμετρο σε 180-230 που για μένα που δεν μένω σε ιδιόκτητο και νοικιάζω θα έχω την επιλογή να την κάνω και 10μ σε ένα άλλο σπίτι εάν χρειαστεί.. όλα αυτά όμως τα έχω διαβάσει αλλά δεν τα έχω εφαρμόσει ακόμα :S
γιατί δεν κάνεις καμιά κουβέντα με αυτόν που την αγόρασες; με βάζεις πάντως σε σκέψεις και εμένα..

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32372 από nk
Απαντήθηκε από nk στο θέμα LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;
Ευστάθιε η λύση στο πρόβλημα είναι οτι αναφέρει το εγχειρίδιο. Δηλαδή στην καμινάδα το μπουρί πρέπει να είναι τουλάχιστον Φ20 το οποίο εξυπηρετεί κατά την καύση να τραβάει περισσότερο αέρα απο έξω. Ναι μεν η καμινάδα μου αποτελείται μόνο απο κάθετα μπουριά και απο θέμα ύψους είναι σωστή όμως πρέπει να αυξηθεί η διάμετρος πράγμα το οποίο μου επιβεβαίωσε και ο πωλητής ο οποίος ούτε και ο ίδιος γνώριζε την λειτουργία της συγκεκριμένης σόμπας (ήταν η πρώτη που πούλησε). Μετά απο όλα αυτά κατάλαβα οτι η σόμπα μας λειτουργεί περίπου ως τζάκι γιατί καπνοδόχους αντίστοιχου μεγέθους συναντάς μόνο σε τζάκια και όχι στις κλασικές σόμπες όπου με την ίδια διάμετρο του μπουριού που ξεκινάς απο την σόμπα καταλήγεις στην καμινάδα. Οπότε πιστεύω οτι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32500 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;
Ωσς τζάκι ε? και εγώ δεν φανταζόμουν οτι ήθελε τόσο μεγάλο μπουρί.. εσένα πόσα τ.μ θέλεις να σου καλύψει; και πόσα υπολογίζεις μετά από το άναμμα που την έκανες να σου καλύπτει? δημιουργεί καθόλου φυσική ροή αέρα από μπροστά?

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32573 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;
Φ200 τουλάχιστον θελει μπουρι-καπνοδοχο η σομπα αυτη, το φ130 ειναι μικροτερο ακομη και απο το μπουρι! Και ολα αυτα με μηκος καμιναδας ~4-5 μετρα τουλαχιστον για ικανοποιητικο τραβηγμα. Οτιδηποτε λιγοτερο ειναι ημιμετρο. Και περιστροφικο να βαλεις, παλι θα εχεις προβληματικη λειτουργια.
Εγω στη δικια μου ρισκαρα και εβαλα Φ180 -230 μονωμενο για 5 μετρα και δεν δειχνει να εχει πρόβλημα με ευθείσ πανω τοποθετηση και παρεμβολη μια γωνια κα ενα ταυ.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ