Καθαρισμος του μοτερ καυσαεριων

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173795 από billis_anti
Καλημερα στην ομαδα,εχω μια σομπα λεβητα πελλετ και θελω να καθαρισω το μοτερ καυσαεριων μονος μου μιας και δεν προλαβαινει ο μαστορας μου να ερθει για 2η χρονια και σιγα σιγα ξεκιναν τα κρυα !!εριξα μια  ματια σε βιντεακια στο διαδυκτιο και λεω να το προσπαθησω μονος.Ηθελα να ρωτησω για αρχη καταρχας αν ειναι καλη ιδεα..Ανεβαζω 3 φωτος για να δειτε και μονοι σας και να μου πειτε τι να προσεξω.
Ερ.1 Την τροφοδοσια του μοτερ που ειναι τα 2 μαυρα καλωδια που φαινονται στην 2η φωτο να περναν πανω απο το σπιραλ εισαγωγης αερα την ξεσυνδεω απο την πλεξουδα που ειναι κοντα στην πλακετα ή αφου ξεβιδωσω το μοτερ εχει και εκει φυσσες συνδεσης?
Ερ.2 Τον αισθητηρα θερμοκρασιας καυσαεριων τον ξεσυνδεω τραβωντας προσεκτικα πανω απο το μοτερ καυσαεριων ή εχει καποιο αλλο κολπο?
Ευχαριστω προκαταβολικα
Συνημμένα:
Last edit: 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν by billis_anti.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173796 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
1ο ΕΙΝΑΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΝΑ ΕΛΕΝΞΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΔΙΑΣΤΟΛΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΤΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΙΝΗΣΙΑ .2ο ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ Μ Η Ν ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΕΧΕΙ ΦΛΑΤΖΑ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΩ(ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΑΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΛΑΤΖΟΚΟΛΛΑ Η ΙΔΙΑ ΦΛΑΤΖΑ ) Α Λ Λ Α ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΘΟΣ ΚΙΝΗΣΗ (Π.Χ. ΣΤΗ ΦΤΕΡΩΤΗ) ΘΑ Π Ο Ν Ε Σ Ε Ι Σ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 180 ++++++++++.Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΘΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΡΟΟΗ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ (ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΖΑΜΠΑ!!!!!!!!!) ΘΑ ΤΑ ΔΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173798 από billis_anti
Απαντήθηκε από billis_anti στο θέμα Καθαρισμος του μοτερ καυσαεριων
Οκ με επεισες θα τον περιμενω λιγο ακομα,ελπιζω να ερθει καποια στιγμη.
Ο κκλοφορητης δεν θα εχει θεμα γιατι καθε μερα παιρνει μονος του μπρος για κανα 2λεπτο.
Δεν εχει ξανακαθαριστει και εχει δουλεψει 2 χειμωνες, 300 σακια πελλετ περιπου συνολο και ενω την πρωτη χρονια δεν μυριζε τπτ το φουγαρο και δεν εβγαζε ιχνος καπνου περαν των πρωτων 20 λεπτων μεχρι να ζεσταθει,περυσι εβγαζε συνεχεια ντουμανια.
Με τα ιδια πελλετ φυσικα και ενω ειχα καθαρισει τα μπουρια και το εσωτερικο της σομπας καλα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173807 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΥΓΡΑΣΙΑ.ΧΤΕΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΟΜΠΑ ΠΕΛΛΕΤ ΑΠΟ ΠΟΛΥΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΙΓΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕ ΕΛΑΦΡΙΑ ΠΙΕΣΗ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΕΣΠΑΖΕ ΚΑΙ Η ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΔΙΑΛΥΟΤΑΝΕ!!!ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΠΕΛΛΕΤ (ΣΚΕΨΟΥ ΜΕ ΙΔΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ) ΕΓΙΝΕ ΤΟΥΜΠΑΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173817 από billis_anti
Απαντήθηκε από billis_anti στο θέμα Καθαρισμος του μοτερ καυσαεριων
Καλημερα Κωστα, δεν νομιζω να ηταν αυτο γιατι δοκιμασα 4 διαφορετικα πελλετ, οπου τα 2 απο τα 4 πελλετ τα επαιρνα και την προηγουμενη χρονια..Την πρωτη χρονια ανεβαινες στην ταρατσα στην καμιναδα και επαιρνες τζουρα και μυριζε μυρωδια ξυλου σαν να μπαινεις σε ξυλουργειο οχι σαν να περναει ο καβουρνιαρης χεχε!!
Last edit: 2 Χρόνια 5 Μήνες πριν by billis_anti.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173818 από billis_anti
Απαντήθηκε από billis_anti στο θέμα Καθαρισμος του μοτερ καυσαεριων
το 1 απο τα 4 ειχε τοση υγρασια, που στα πρωτα 10 λεπτα γεμιζε ο φουρνος σταγονες στα πλαγια!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ