Πίεση δικτύου νερου

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169286 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Re:Πίεση δικτύου νερου

dimlyk έγραψε: η θερμοκρασια του νερου δεν ειναι ιδια καθε μερα ...το δοχειο σου ειναι μικρο γι αυτο και οι διακυμανσεις κι επιπλεον ξερεις οτι η μετρηση γινεται με το δοχειο εκτος εγκαταστασης

Καλησπέρα,

Η μέτρηση έγινε επάνω στην εγκατάσταση αλλά χωρίς νερό σε αυτό.

Άρα όπως μου λες οι διακυμάνσεις που έχω είναι εν ολίγοις φυσιολογικές λόγω της αλλαγής της θερμοκρασίας σωστά; Γιατί όμως αν για παράδειγμα έχω 1.0 bar στη σόμπα και στον αυτόματο έχω 1.2 αυτός δεν αναπληρώνει το υπολοιπομενο 0.2 ;

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169287 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Πίεση δικτύου νερου
κι οχι μονο αλλα και λογω αυξομειωσεων της πιεσης του δικτυου υδρευσης γι αυτο ελεγχεις και ξαναρυθμιζεις τον αυτοματο ειδικα αν η πιεση στο κυκλωμα ανεβαινει
κανονικα θα επρεπε τα μανομετρα να δειχνουν την ιδια πιεση αλλα δεν ειναι και οργανα ακριβειας μπορεις ισως ν ανεβασεις λιγο ακομα την πιεση στον αυτοματο δηλ στο 1,3 -1,4 προσεχοντας ομως οταν η εγκατασταση ειναι ζεστη να μην ξεπερνας τα 2
τα δοχεια κανονικα γεμιζουν με αζωτο που ειναι αδιασταλτο οταν το γεμιζουμε με αερα με τις διαφορες θερμοκρασιας αυξανει τον ογκο του αρα και την πιεση στο δοχειο
πρακτικα οι διαφορες ειναι πολυ μικρες ομως λογω της επισης μικρης διαφορας του 0,2 μπορει να δημιουργουνται θεματακια γι αυτο αρκετοι προτεινουν ακομα και 0,5 διαφορα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 3 Μήνες πριν #169288 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου

dimlyk έγραψε: κι οχι μονο αλλα και λογω αυξομειωσεων της πιεσης του δικτυου υδρευσης γι αυτο ελεγχεις και ξαναρυθμιζεις τον αυτοματο ειδικα αν η πιεση στο κυκλωμα ανεβαινει
κανονικα θα επρεπε τα μανομετρα να δειχνουν την ιδια πιεση αλλα δεν ειναι και οργανα ακριβειας μπορεις ισως ν ανεβασεις λιγο ακομα την πιεση στον αυτοματο δηλ στο 1,3 -1,4 προσεχοντας ομως οταν η εγκατασταση ειναι ζεστη να μην ξεπερνας τα 2
τα δοχεια κανονικα γεμιζουν με αζωτο που ειναι αδιασταλτο οταν το γεμιζουμε με αερα με τις διαφορες θερμοκρασιας αυξανει τον ογκο του αρα και την πιεση στο δοχειο
πρακτικα οι διαφορες ειναι πολυ μικρες ομως λογω της επισης μικρης διαφορας του 0,2 μπορει να δημιουργουνται θεματακια γι αυτο αρκετοι προτεινουν ακομα και 0,5 διαφορα

Δημήτρη σε ευχαριστώ, είσαι υδραυλικός υποθέτω σωστά ;

Άρα μου λες να μην ανησυχώ και όλα βαίνουν φυσιολογικά έτσι δεν είναι; Πάντως από αυτά που διάβασες δεν θεωρείς ότι έχω διαρροή από το δοχείο διαστολής ή διαρροή σε κάποιο σημείο της σωλήνωσης, διότι θα είχα μεγάλα προβλήματα διαφορετικά.

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170271 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου
Επανέρχομαι στο θέμα.....

Επειδή το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει δηλαδή αυξομειώσεις στην πίεση του δικτύου από 1 έως 1.5 bar μέσα σε μια βραδιά..... κάτι ΔΕΝ πάει καλά και όχι μόνον αυτό, η αύξηση της πίεσης κατά τη διάρκεια της λειτουργίας ανεβαίνει πάνω από 1.1 bar με αποτέλεσμα να παίρνω συναγερμό στα 2.5 Bar. Το μυαλό μου πήγε αυτόματα στο δοχείο διαστολής.

Σήμερα έλεγξα με σβηστό το σύστημα θέρμανσης την πίεση του δοχείου διαστολής με τον ψηφιακό μετρητή πίεσης της Extech AUT10. Έλαβα ως μέτρηση το 1.10 bar που σημαίνει ότι είναι μια χαρά. Το δοχείο που έχω είναι της CIMM μοντέλο CP392/6 λίτρων.





Πριν 2-3 χρόνια που είχα το ίδιο πρόβλημα και έφταιγε ο εγκλωβισμένος αέρας μέσα στη σόμπα. Ακριβώς δίπλα στο δοχείο διαστολή υπάρχει ένα αυτόματο εξαεριστικό με βελόνα.




Όταν την πάτησα έβγαλε τόσο πολύ αέρα που τρόμαξα. Επειδή θεώρησα ότι δεν λειτούργησε ο αυτόματος όπως έπρεπε και γιατί μετά το ξεβίδωμα της τάπας έβγαζε νερό αντί για αέρα, τον αντικατέστησα με έναν χρωμέ της PINTOSSI χωρίς βελώνα όπως και όλα τα υπόλοιπα εξαεριστικά του κυκλώματος μαζί με τον αυτόματο πλήρωσης τον Οκτώβριο του 2019.



Υποψιάζομαι ότι υπάρχει και πάλι εγκλωβισμένος αέρας αλλά ΓΙΑΤΙ τα εξαεριστιράκια δεν κάνουν τη δουλειά τους;

sdancer75
Συνημμένα:
Last edit: 4 Χρόνια 1 Μήνας πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170272 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου
Το δοχειο διαστολης sdancer75 ειναι υπερβολικα μικρο. Το ΔΔ ειναι ασφαλιστικο μερος μιας εγκαταστασης αρα μια υπερβολη στο μεγεθος του ειναι θεμιτη παντα.

Το 6αρακι ΔΔ ειναι σωστο μεγεθος για διαστολες 50 με 60 λιτρων νερων εγκαταστασης.
Κι αυτο υπο προυποθεσεις...αν εχεις καμια θερμοκρασια στην σομπα 90 βαθμους χρειαζεσαι τουλαχιστον τα διπλασια λιτρα.

Αυτο σημαινει πως αν η σομπα σου εχει 25 λιτρα νερο συν 5 λιτρα οι σωληνωσεις σου συν 2 σωματα αλλα 20 λιτρα συνολο 50 λιτρα νερα.
Αν εχεις τοσα νερα ναι το μεγεθος του ειναι σωστο...αν οχι ειναι μικρο 100%

Σου προτεινω να βαλεις ενα δοχειο 18 λιτρων σε οποιο σημειο της εγκαταστασης σου σε βολευει...παντα στην επιστροφη φυσικα.

Προσωπικα στις εγκαταστασεις μου αυτα τα υπερβολικα μινι δοχεια τα ξηλωνω...ταπωνω την παροχη που ηταν βιδωμενο και βαζω μεγαλυτερο δοχειο συνηθως σε καποιο παταρι η στο σημειο που βρισκεται το μποιλερ.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 4 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
4 Χρόνια 1 Μήνας πριν #170278 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου

χρηστος8 έγραψε: Το δοχειο διαστολης sdancer75 ειναι υπερβολικα μικρο. Το ΔΔ ειναι ασφαλιστικο μερος μιας εγκαταστασης αρα μια υπερβολη στο μεγεθος του ειναι θεμιτη παντα.

Το 6αρακι ΔΔ ειναι σωστο μεγεθος για διαστολες 50 με 60 λιτρων νερων εγκαταστασης.
Κι αυτο υπο προυποθεσεις...αν εχεις καμια θερμοκρασια στην σομπα 90 βαθμους χρειαζεσαι τουλαχιστον τα διπλασια λιτρα.

Αυτο σημαινει πως αν η σομπα σου εχει 25 λιτρα νερο συν 5 λιτρα οι σωληνωσεις σου συν 2 σωματα αλλα 20 λιτρα συνολο 50 λιτρα νερα.
Αν εχεις τοσα νερα ναι το μεγεθος του ειναι σωστο...αν οχι ειναι μικρο 100%

Σου προτεινω να βαλεις ενα δοχειο 18 λιτρων σε οποιο σημειο της εγκαταστασης σου σε βολευει...παντα στην επιστροφη φυσικα.

Προσωπικα στις εγκαταστασεις μου αυτα τα υπερβολικα μινι δοχεια τα ξηλωνω...ταπωνω την παροχη που ηταν βιδωμενο και βαζω μεγαλυτερο δοχειο συνηθως σε καποιο παταρι η στο σημειο που βρισκεται το μποιλερ.

Η σόμπα πριν το πρόβλημα δούλευε σωστά. Δηλαδή γέμιζα το δίκτυο με 1,2bar και έφτανε μαξ στο 1.8bar που σημαίνει ότι δεν υπήρχε πρόβλημα με τον όγκο του νερού μέσα στο δίκτυο.

Ερώτηση : πως μπορώ να ξέρω αν τα εξαεριστηρακια δουλεύουν ή έχουν πρόβλημα; Σημειωτέον ότι αυτά δεν έχουν βαλβίδα.

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ