Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67951 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Λογικά τα διακοπτακια κατεβαζουν αναλλογικά ολες τις κλιμακες ( ή ανεβαζουν)

Μια προταση προς "Μοσχάλης & ΣΙΑ" ( χιουμοριστικά το γραφω προς θεου δεν παω για παραποιηση επωνυμιας!)

νομιζω οτι μπορει να προστεθει μια ακομα λειτουργεια εκτός του Εβδομαδιαιου - Χειροκινητου - Θερμοκρασίας, η οποια θα ειναι εξαιρετικά χρησιμη τα.... παγωμενα βραδια...

Θα τον ονομαζα "Αυτοματο Αναμα" οταν η θερμοκρασία φτασει ενα Χ ρυθμιζόμενο ισως οριο, πχ τους 16.

θεωρω οτι γινεται διοτι
1. εχουμε την εξωτερική θερμοκρασία ( απο το προγραμμα θερμοκρασίας)
2. εχουμε το αυτοματο αναμα ( στο εβδομαδιαιο )

και να πηγαινει σε οποια θερμοκρασια εχουμε επιλεγμενη απο αλλη κατασταση ή πχ να ανεβαινει 5 βαθμους σαν πανω οριο πχ αν πουμε 16 τοτε στους 21 κοβει και παει στο 1 κ.λ.π.

αυτο θα μπορουσε να δουλευει με εναν απο τους 2 τροπους

1. οταν την σβηνουμε να εμπλεκεται αυτοματα ( ισως ενα dipswithch αν το θελουμε αυτh tη δυνατότητα ενεργοποιημενη ή οχι)
2. σαν 4ο προγραμμα αν και εδω θα χαναμε το αυτοματοποιημενο του "εβδομαδιαιου" εξ ου και νομιζω οτι το απο πανω ειναι καλυτερο...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68001 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

toobi έγραψε: παιδια εχω την grace nb-p15 την καινουρια μου ειπαν χρωματος μαυρο-κρεμ
www.nbpelletstove.com/product_view.asp?id=666
εχει λιγο διαφορετικο μενου αποτι καταλαβα απο την προηγουμενη και δεν μπορω να κανω "κρυφες " ρθθμισεις
μου ζηταει password **** ξερει καποιος κατι?

φιλε μου εχω την nb-p15,σε μαυρο, δεν υπηρχε σε μπεζ.τον κωδικο δεν μου τον ειχαν δωσει και οταν αντιμετωπισα εξ αρχης προβλημα με τις ρυθμισεις που μου ειχαν κανει ο 'τεχνικος', τους πηρα τηλεφωνο και μου εδωσαν τον κωδικο 1098,ο οποιος ομως ηταν λαθος και επεμεναν οτι ειναι αυτος. παλι καλα μου εκοψε και εκανα κατι ολοκληρωματα και παραγωγους...και βρηκα μονος μου οτιειναι ο 1088.οσο για το manual μου το ειχαν στειλει με μαιλ οταν παρηγγειλα την σομπα, και μαζι με την σομπα ηρθε το manual τυπωμενο.Ελα που ομως απο την αρχη κατι μου βρωμαγε με το τυπωμενο manual,σαν να ειχε καποια λαθη.παλι ευτυχως μου ξαναεκοψε μετα απο κανα μηνα και ειδα το manual στο μαιλ και ηταν οντως διαφορετικο σε καποια σημεια και ταιριαζε με την δικη μου σομπα.αν χρειαστεις οτιδηποτε τα λεμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68007 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Fokion έγραψε:

dimlyk έγραψε: αυτο δεν φευγει με τον καθαρισμο ?...σαν σταχτη αφρατη μου κανει

εγω γκρινιαζω που κολλαει λιγο τετοιο στο μαντεμι :)


Φυσικά και φευγει
Σταχτη ειναι αλλα δε την λες αφρατη....

το ιδιο αφηνει και σε μενα, κατι αναμεσα σε σταχτη και κλινκερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68031 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Σήμερα εκμεταλλεύτηκα την καλοκαιρία και ασχολήθηκα με τη σόμπα (Energy 8000). Να σημειώσω ότι έχω κάψει κάτω από 400 κιλά πέλετ συνολικά,όλα Bioenergy Point.
Καταρχήν έκανα τον καθημερινό κλασσικό καθαρισμό στάχτης με ηλεκτρική σκούπα. Αυτό δεν το παραλείπω ποτέ.
Κατόπιν, για δεύτερη φορά αφαίρεσα όλο το μπουρί και το έπλυνα εσωτερικά. Απίστευτη μαυρίλα.
Επίσης, έχωσα το στόμιο της ηλεκτρικής σκούπας στο σπιράλ μέχρι μέσα να τραβήξει τη στάχτη που παγιδεύεται στις αυλακιές και δεν ήταν και λίγη.
Να σας πω επίσης να καθαρίζετε συχνά το ποτηράκι επικάθισης στο κάτω μέρος του μπουριού γιατί μαζεύει πολύ στάχτη. Θα έλεγα κάθε 100 κιλά πέλετ είναι καλά.
Τέλος, με το πιεστικό μηχάνημα καθάρισα τον τοίχο και το ταβάνι του μπαλκονιού γιατί είχε λερωθεί. Είμαι περίεργος αν τώρα που την ανάβω με μπαμπάκι και οινόπνευμα, άρα δεν έχω τον αρχικό καπνό, θα παραμείνει καθαρός ο τοίχος ή είναι οι αναθυμιάσεις που επικάθονται στους τοίχους, γιατί οι τοίχοι δεν είχαν ακριβώς μαυρίλα, περισσότερο σαν σκόνη - χώμα καφέ ήταν.
Τελικά κατάλαβα ότι μία σόμπα πέλετ είναι εντελώς ακατάλληλη για κάποιον που δεν θέλει ή δεν πιάνει καθόλου το χέρι του να ασχολείται λίγο μαζί της. Για εμένα η σχέση κόστους αγοράς/ κόστους χρήσης/ απόδοσης/ αισθητικής (φλόγα) είναι στο ζενίθ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68039 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Εχει να κάνει με το κρυφό μενού και τις ρυθμίσεις του , η δικιά μου σόμπα μου επιτρέπει να ρυθμίζω ποσότητες σε κάθε δύναμη και στο eco ... Τα 400γρ για μένα είναι ένα καλό αντιστάθμισμα με τις απώλειες με εξωτερική θερμοκρασία τους 10 βαθμούς , πιο πάνω αρχίζει και ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία , πιο κάτω κάνει εναλλαγές με το πρόγραμμα που βάζω , αυτό τον καιρό το βάζω σε p1 ή σε p2 ανάλογα πως θα ξυπνήσω ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #68122 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

N1k0s έγραψε: Εχει να κάνει με το κρυφό μενού και τις ρυθμίσεις του , η δικιά μου σόμπα μου επιτρέπει να ρυθμίζω ποσότητες σε κάθε δύναμη και στο eco ... Τα 400γρ για μένα είναι ένα καλό αντιστάθμισμα με τις απώλειες με εξωτερική θερμοκρασία τους 10 βαθμούς , πιο πάνω αρχίζει και ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία , πιο κάτω κάνει εναλλαγές με το πρόγραμμα που βάζω , αυτό τον καιρό το βάζω σε p1 ή σε p2 ανάλογα πως θα ξυπνήσω ...

δυστυχως η δικη μου σομπα δεν εχει ρυθμισεις για το eco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.193 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ