Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61749 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Fokion έγραψε: και στις 2 εχω αυτο



κι αυτο ειναι σε βορινό τοιχο και δεν εχει κανενα θεμα

Fokion άσχετο με αυτό που λες, αλλά βλέπω πως εκεί που έχεις την έξοδο, δεν έχεις πρόσβαση στο ποτηράκι για τις στάχτες.
Εγώ σήμερα το έβγαλα μετά από 10 ημέρες καύσης, ας πούμε 8 τσουβάλια, και είχε μέσα 3 πόντους στάχτη.
Εσώ αν δεν το καθαρίζεις συχνά ή δεν του ανοίξεις κι άλλο την τρύπα να φεύγουν κάτω οι στάχτες θα βουλώσεις τη σόμπα σου νομίζω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61750 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Nick the Greek έγραψε:

stoikon έγραψε:

koupanos έγραψε: Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ

Επισης εγω καιω golden απο την αρχη και εχω ελαχιστη μαυριλα και καπνο κατα την αναφλεξη


Αν θέλεις να μην έχεις καθόλου καπνό αναψέ την με λίγο βαμβάκι με οινόπνευμα και ρίξε λίγο πέλετ (κοντά στα 10-15). Κράτα 2-3 δάκτυλα την πόρτα ανοικτή για να ανάψουν τα πέλλετ που έβαλες μέχρι να ρίξει η σόμπα.



το βαμβάκι το αναφλέγεις μόλις αρχίσει να ρίχνει πέλετ η σόμπα στα 2λεπτά ή λιγο νωρίτερα, ας πούμε στο 1:40?


Πατάμε το κουμπί που ενεργοποιή την σόμπα, και μετά βάζεις φωτιά το βαμβάκι με ένα σπίρτο
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61769 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Pani εχεις δικιο....
Πρεπει να φερω παλι την μεγαλη σκαλα...
ανοιξα της αλλης και ειχε μαζεψει αρκετο...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61783 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα



καλησπερα σε ολους ερχομαι και παλι με νεες περιπετειες....προχτες μετα απο ενα κρυο βραδυ αναψα την σομπα το πρωι και πηγα στην κουζινα μετα απο λιγο η σομπα ηταν ετοιμη να σβησει η φλογα πολυ χαλαρη και λιγο καπνο μεσα στον θαλαμο καυσης. Τοτε ηταν που με φωναξε η γυναικα μου να δω στο μπαλκονι τι ειχε γινει..εχω το φιλτρο νερου στο μπαλκονι του κ.Μοσχάλη. ελα ομως που ειχε παγωσεισχεδον μεσα το νερο που ειχε αν και ειχα βαλει λιγο αντιψυκτικο. ειχε γεμισει το μπαλκονι εναν περιεργο αφρο απο το μπυρι της σομπας και εσβησε η ενδειξη στο καντραν επανω. πηρα τον σταυρο τηλ και μου ειπε τι να κανω και οτι εσβησε η σομπα γιαιτ δεν βγαιναν τα καυσαερια. ετσι λοιπον χτες εντυσα ολο το φιλτρο με υαλοβαμβακα και ειδα μεγαλη διαφορα στην καταναλωση νερου του φιλτρου και πλεον βγάζει σταγονες απο το Τ και εβαλα ενα κουβαδακι για να πεφτουν εκει μεσα. χτες απο το πρωι στις 10 μεχρι τις 12 το βραδυ 7 ΛΙΤΡΑ νερου.

Σημερα εχω εναν θορυβο σαν να πιανει σιδερο με σιδερο οχι συνεχεια αλλα ειναι αισθητος ο θορυβος σαν να ερχεται απο τον κοχλια που ριχνει τα πελλετ μεσα για καυση.(στην 1 σκαλα μετα απο 15 φορες που αναβει το σημα οτι ριχνει πελλετ τοτε ακουγεται)
Φιλε στοικον. επισης ειχα κατεβασει οπως μου ειπες λιγο τον αερα τραβοντας την λαμιτσα εκει που εχει απο πισω αλλα ακομα φευγει πολυ πελλετ απο το ποτηρακι.αν κανω ενα σαν δαχτυλιδι γυρω απο το ποτηρακι και το βαλω στο ποτηρακι ετσι σαν τεντα ενα πραγμα λες να εχει διαφορα?
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by love.bacardi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61806 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

love.bacardi έγραψε: καλησπερα σε ολους ερχομαι και παλι με νεες περιπετειες....προχτες μετα απο ενα κρυο βραδυ αναψα την σομπα το πρωι και πηγα στην κουζινα μετα απο λιγο η σομπα ηταν ετοιμη να σβησει η φλογα πολυ χαλαρη και λιγο καπνο μεσα στον θαλαμο καυσης. Τοτε ηταν που με φωναξε η γυναικα μου να δω στο μπαλκονι τι ειχε γινει..εχω το φιλτρο νερου στο μπαλκονι του κ.Μοσχάλη. ελα ομως που ειχε παγωσεισχεδον μεσα το νερο που ειχε αν και ειχα βαλει λιγο αντιψυκτικο. ειχε γεμισει το μπαλκονι εναν περιεργο αφρο απο το μπυρι της σομπας και εσβησε η ενδειξη στο καντραν επανω. πηρα τον σταυρο τηλ και μου ειπε τι να κανω και οτι εσβησε η σομπα γιαιτ δεν βγαιναν τα καυσαερια. ετσι λοιπον χτες εντυσα ολο το φιλτρο με υαλοβαμβακα και ειδα μεγαλη διαφορα στην καταναλωση νερου του φιλτρου και πλεον βγάζει σταγονες απο το Τ και εβαλα ενα κουβαδακι για να πεφτουν εκει μεσα. χτες απο το πρωι στις 10 μεχρι τις 12 το βραδυ 7 ΛΙΤΡΑ νερου.

Σημερα εχω εναν θορυβο σαν να πιανει σιδερο με σιδερο οχι συνεχεια αλλα ειναι αισθητος ο θορυβος σαν να ερχεται απο τον κοχλια που ριχνει τα πελλετ μεσα για καυση.(στην 1 σκαλα μετα απο 15 φορες που αναβει το σημα οτι ριχνει πελλετ τοτε ακουγεται)
Φιλε στοικον. επισης ειχα κατεβασει οπως μου ειπες λιγο τον αερα τραβοντας την λαμιτσα εκει που εχει απο πισω αλλα ακομα φευγει πολυ πελλετ απο το ποτηρακι.αν κανω ενα σαν δαχτυλιδι γυρω απο το ποτηρακι και το βαλω στο ποτηρακι ετσι σαν τεντα ενα πραγμα λες να εχει διαφορα?


Φίλε Άνθιμε και δαχτυλίδι να βάλεις πάλι κατάλοιπα από το πιατάκι θα βγαίνουν γιατί το πιατάκι πρέπει να αδειάζει από τις στάχτες για να μην μπουκώσει. Εξάλου πετάγονται ψιλά. Αν πετάει μικρά, τα πετάει ο αέρας γιατί έχουν καεί και έχουν ελαφρήνει. Αν πετάει μεγάλα θέλει περισσότερο κλείσιμο το λαμάκι, τόσο που να πετάει μόνο μικρά και χωρίς να μαυρίζει η φλόγα. Αν θέλεις αέρα δυνάμωσε τον ανεμιστήρα καυσαερίων. Τώρα εσύ έχεις και το φίλτρο που δεν ξέρω πόσο αέρα χρειάζεται για να βγαίνουν τα καυσαέρια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61811 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
μηπως μπορεις να με βοηθησεις και για τον θορυβο που ακουγεται τοσο καιρο δεν ακουγοταν που την δουλευα με την θερμοκρασια σημερα που την εβαλα μπροστα στην χειροκινητη λειτουργια μου κανει αυτον τον θορυβο τι λες να ειναι?ανα τα κτα χρονικα διαστηματα ακουγεται σαν να τρυβονται δυο μεταλλα μεταξυ τους. αλλα ακουγεται καπως βαρια ο θορυβος οχι σαν τσιριδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.185 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ