Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61625 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

bemyguest έγραψε: Σήμερα έκανα ένα πείραμα.Αναμειξα πελλετ ξύλου με πελλετ πυρήνα σε ποσοστό 70% και 30% αντίστοιχα. Αποτέλεσμα πολύ υψηλή θερμοκρασία στην αρχή και μεγάλη οικονομία στην κατανάλωση.Ύστερα από δυο ώρες καύσης όμως η σούπα ήθελε καθαρισμα. Το ποτηρακι είχε πολύ στάχτη και δεν γινόταν καλή καύση. Πάντως εντύπωση μου έκανε η φλόγα η οποία στην ένα σκάλα έφτανε σχεδόν στην κορυφή. Το έχει δοκιμασει κανείς άλλος; Πιστεύεται ότι με κατάλληλες ρυθμίσεις θα έχει αποτέλεσμα;


Μιας και έχω μόνο από μία μάρκα πέλλετ , θα σου ζητήσω να ξανακάνεις το πείραμα ... Να βάλεις δύο-τρεις χούφτες από την πυρήνα κοντά στο κοχλία , και το πέλλετ ξύλο από πάνω ... Έτσι ώστε να καεί με δυνατή φωτιά το πρώτο και να συνεχίσει οικονομικά μετά , και πες μας αποτελέσματα

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61626 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

ACIDBLACK έγραψε: Καλησπέρα acidblack,

Έχεις δοκιμάσει το golden nuggets? Επειδή σε προηγούμενα ποστ σου είχα δει πως το σημαντικό για εσένα όπως και για μένα είναι να κάνει καθαρή καύση και να μην βγάζει πολύ καπνο είπα μήπως α έχεις τσεκάρει και αυτά γιατί τα έχω παραγγήλει..

δεν τα εχω δοκιμασει οταν αγορασα πελλετ στην κρητη ο κοσμος εκανε ακομα μπανια στις παραλιες :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: ακομα και τωρα εξωγηινο ειναι το προιν ..καποιος εχει στοκαρει κατι παλλετε και πουλαειει 400 ευρω τον τονο το alfawood...

@bemyguest

αν διαβασεις το μανουαλ σου θα δει οτι η σομπα σου ειναι φτιαγμενη για να καιει πελλετ ξυλου καιοχι βιομαζας ...αμα ια σομπα θελει καθαρισμα καθε δυο ωρες με καταναλωση 2-3 κιλα πελλετ να μου λειπει το βυσσινο
πανε παρε εν απολυ καλο πελλετ και θα δεις να πετα φλογες μεχρι επανω και μετα περασε τις ρυθμισει που εχω κανει .στην ποιο χαμηλη καταναλωση ζεστσανα ενα σπιτι 120 τετραγωνικο με 2 ωριτσες αναμα ...το σπιτι ειναι ανοιχτο απο τρεις μπαντες ....απλα πραγματα ...


Acid, ποιά σόμπα έχεις?

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61636 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Έβαλα ένα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος στην πρίζα που έχω την Energy 8000 και η κατανάλωση ρεύματος στην ταχύτητα 2 είναι 45W και στην 3 50W.
Σε κάθε κίνηση του κοχλία η κατανάλωση ανεβαίνει στα 74W και 78W αντίστοιχα.
Άρα υπολογίστε 55W και 60W αντίστοιχα για κάθε ώρα λειτουργίας, δηλαδή η κατανάλωση ρεύματος είναι μηδαμινή.
Για να καταλάβετε την αντιστοιχία, ένα καλοριφέρ λαδιού ή ένα 18άρι κλιματιστικό σταθερών στροφών σε θέρμανση καταναλώνουν 2000W - 2500W ανά ώρα και φυσικά έχουν μικρότερη θερμική απόδοση.
Για σύγκριση κόστους, η τιμή της KW/h είναι κατά μέσο όρο 0,1 ευρώ με το ΦΠΑ.
Μία σόμπα 9KW θερμαίνει όσο 2 κλιματιστικά 18000 btu/h, συνεπώς η αντιστοιχία είναι χοντρικά η ίδια, δηλαδή 0,40 ευρώ/ ώρα.
Η διαφορά στην ποιότητα θέρμανσης είναι προφανής, όπως προφανής είναι και η ταλαιπωρία της πέλλετ να κουβαλάς καύσιμο, να την καθαρίζεις, να καθαρίζεις μπουριά κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61638 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

koupanos έγραψε: Ευχαριστω εκ των προτερων τελικα ανοιξα τον ανεμιστηρα καυσαεριων εβαλα μια ροδελα τον καθαρισα ολα οκ

Ειχα κανει λαθος ομως και τον θορυβο τον κανει το μοτερ της ανακυκλωσης οσο και αν το μελετησα δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι το κανει ..οταν κανει τον θορυβο και κατεβασω την ταχυτητα στο 160 το μοτερ σαν να σφιγγει και δεν γυρναει και μετα για να παρε παλι στροφες πρεπει να το βαλω τερμα... καμια ιδεα; προβληματικος ανεμιστηρας; ο αδερφος μου εχει την ιδια σομπα και δεν εχει κανενα προβλημα


Καλημέρα Πάνο. Σε αυτόν το ανεμιστήρα μάλλον δεν έχει πάρει τα μπόσικα το δεξί κουζινέτο του άξονα. Βγάλε το αριστερό πίσω καπάκι, και στην δεξιά βάση του ανεμιστήρα,(όχι στη μεριά που είναι το μοτέρ)υπάρχει ένα μαύρο λαστιχένιο καπάκι. Μέσα εκεί υπάρχει το κουζινέτο ή φωλιά σε μορφή μπρούτζου ή κράμα πλαστικού. Αφαίρεσε το με προσοχή να μην πέσει το κουζινέτο, βάλε μια σταγόνα λάδι φαγητού, βάλε πάλι τον άξονα και κούμπωσε το.
Καλή επιτυχία.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61680 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Stoikon το να το κανεις μια "πατημασια" απο WD40 και να αποφυγεις το "λυσε"?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61683 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Fokion έγραψε: Stoikon το να το κανεις μια "πατημασια" απο WD40 και να αποφυγεις το "λυσε"?


Δεν κατάλαβα, δεν λύνεις. Ξεκουμπώνεις το το λάστιχο.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.180 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ