Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58794 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

dora-serres έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Δε μας τα λέτε καλά! Εννοείς ότι το 15κιλο τσουβάλι του AHIRA πιάνει μεγαλύτερο χώρο; Άρα είναι έχει μικρότερη πυκνότητα χύδην; Άρα γιαυτό δε ζεσταίνει, επειδή ο κοχλίας ρίχνει λιγότερα κιλά ανά ώρα;

Ναι ξεκίνησα να καίω τουλάχιστον 95% Golden Nuggets. Μόλις έκλεισε 2η μέρα συνεχούς λειτουργίας και θα πάω να δω τι ψάρια πιάσαμε...


Μια χαρά στα λέμε, καιει λιγότερα κιλά και επειδή είναι ελαφρύ και λόγω μεγέθους αλλά κι όταν ανέβασα σκάλα απ τη 3 στο 5 πάλι δεν κάνει σπουδαια πράγματα.
περιμένω εντυπώσεις απ το golden, σε σενα βασιστηκα και το πήρα... ;)

Άρα μαλλιά συμπεράσματα βγάλαμε! :lol:

Εφόσον είναι πιο αραιή η τροφοδοσία δε θα έπρεπε να μειώσεις το χρόνο παύσης του κοχλία για να πετύχεις την ίδια ισχύ; Εδώ μιλάς για 50% αύξηση στον όγκο! Ογκομέτρηση δεν μπορείτε να κάνετε σ'αυτή τη σόμπα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58796 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

DOOM_NX έγραψε:

dora-serres έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Δε μας τα λέτε καλά! Εννοείς ότι το 15κιλο τσουβάλι του AHIRA πιάνει μεγαλύτερο χώρο; Άρα είναι έχει μικρότερη πυκνότητα χύδην; Άρα γιαυτό δε ζεσταίνει, επειδή ο κοχλίας ρίχνει λιγότερα κιλά ανά ώρα;

Ναι ξεκίνησα να καίω τουλάχιστον 95% Golden Nuggets. Μόλις έκλεισε 2η μέρα συνεχούς λειτουργίας και θα πάω να δω τι ψάρια πιάσαμε...


Μια χαρά στα λέμε, καιει λιγότερα κιλά και επειδή είναι ελαφρύ και λόγω μεγέθους αλλά κι όταν ανέβασα σκάλα απ τη 3 στο 5 πάλι δεν κάνει σπουδαια πράγματα.
περιμένω εντυπώσεις απ το golden, σε σενα βασιστηκα και το πήρα... ;)

Άρα μαλλιά συμπεράσματα βγάλαμε! :lol:

Εφόσον είναι πιο αραιή η τροφοδοσία δε θα έπρεπε να μειώσεις το χρόνο παύσης του κοχλία για να πετύχεις την ίδια ισχύ; Εδώ μιλάς για 50% αύξηση στον όγκο! Ογκομέτρηση δεν μπορείτε να κάνετε σ'αυτή τη σόμπα;

DOOM μας
Βόηθα για ένα ΤΕΣΤ σε παρακαλώ.

Την Κυριακή θα είμαι Τρίκαλα και θα ανταμώσω φίλους απο Καρδίτσα.
Θα σου στείλω 3-4 σακιά πελλετ, (ή αν θέλεις έλα να γνωριστούμε).
Θα μειώσεις την τροφοδοσία του κοχλία κατα 1/6 περίπου (απο ότι τον έχεις με το πελλετ που καις).
Να μας πεις εντυπώσεις.
Τι λες ; Θα βοηθήσεις ;


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58797 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Nasikas έγραψε: DOOM μας
Βόηθα για ένα ΤΕΣΤ σε παρακαλώ.

Την Κυριακή θα είμαι Τρίκαλα και θα ανταμώσω φίλους απο Καρδίτσα.
Θα σου στείλω 3-4 σακιά πελλετ, (ή αν θέλεις έλα να γνωριστούμε).
Θα μειώσεις την τροφοδοσία του κοχλία κατα 1/6 περίπου (απο ότι τον έχεις με το πελλετ που καις).
Να μας πεις εντυπώσεις.
Τι λες ; Θα βοηθήσεις ;

Εγώ να βοηθήσω... Αλλά λίγο δύσκολο να έρθω Τρίκαλα, εδώ με το ζόρι πάω μέχρι την Καρδίτσα αυτές τις μέρες! :P
Δε με πετυχαίνεις στην κοινωνική μου φάση... :blush:

Αν κατάλαβα καλά θες να πάω την τροφοδοσία από τα 4,667 kg/h (17.500 kcal/h) που είναι τώρα με τα Golden Nuggets στα 3,818 kg/h (14.300 kcal/h για τα Golden Nuggets), να φορτώσω τα AlfaPellets και να συγκρίνω τι; Στάχτη και κλίνκερ; Γιατί τη θερμογόνο δεν ξέρω να τη μετρήσω :P
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58808 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
καλημερα να πω και εγω την δικη μου εμπειρια,εδω στην ορεστιαδα με ενα ανωνυμο βουλγαρικο πελλετ πολυ μικρο σε μεγεθος την σομπα την αναβω απο το πρωι και την σβηνω κατα τις 11 το βραδυ το ενα τσουβαλι καει 12 ωρες πο θερμοστατης ειναι στο 22 και λιγο στο τερμα κανα μισαωρο και μετα ολη μερα στο 1 το σαλονι εχει 23.5 με 23 και το ενα δωματιο 19,5 και το αλλο 19 το δωματιο που ειναι πιο μακρια. η σομπα ειναι η 12αρα του μοσχαλη καθολου κλινκερ βεβεα. χτεσ συγκεκριμενα το πρωι ειχε -6 σημερα που στελνω το μηνυμα εχει -3τωρα.
αυτα κατι αλλο δεν εχω να πω οτι θελετε πειτε μου χαιρετησματα στον φιλο στοικον. χαμηλωσα λιγο τον αερα αλλα εχω ενα θεματακι μαλλον απο το πελλετ απο τον αερα που τραβαει για να καψει το πελλετ το φυσαει και το ριχνει στα πλαινα να θυμησω οτι το πελλετ ειναι πολυ μικρο. σκεφτομαι να κανω κατι περιφραξη να το πω ετσι στο ποτηρακι περιπου ενα δακτυλο για να μην πεταγονται εξω τι λετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58823 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

love.bacardi έγραψε: καλημερα να πω και εγω την δικη μου εμπειρια,εδω στην ορεστιαδα με ενα ανωνυμο βουλγαρικο πελλετ πολυ μικρο σε μεγεθος την σομπα την αναβω απο το πρωι και την σβηνω κατα τις 11 το βραδυ το ενα τσουβαλι καει 12 ωρες πο θερμοστατης ειναι στο 22 και λιγο στο τερμα κανα μισαωρο και μετα ολη μερα στο 1 το σαλονι εχει 23.5 με 23 και το ενα δωματιο 19,5 και το αλλο 19 το δωματιο που ειναι πιο μακρια. η σομπα ειναι η 12αρα του μοσχαλη καθολου κλινκερ βεβεα. χτεσ συγκεκριμενα το πρωι ειχε -6 σημερα που στελνω το μηνυμα εχει -3τωρα.
αυτα κατι αλλο δεν εχω να πω οτι θελετε πειτε μου χαιρετησματα στον φιλο στοικον. χαμηλωσα λιγο τον αερα αλλα εχω ενα θεματακι μαλλον απο το πελλετ απο τον αερα που τραβαει για να καψει το πελλετ το φυσαει και το ριχνει στα πλαινα να θυμησω οτι το πελλετ ειναι πολυ μικρο. σκεφτομαι να κανω κατι περιφραξη να το πω ετσι στο ποτηρακι περιπου ενα δακτυλο για να μην πεταγονται εξω τι λετε?

Καλημέρα στην ακριτική και κρύα Ορεστιάδα. Αν επιτρέπεται, αυτό το ανώνυμο Βουλγάρικο πόσο κοστίζει, για να συγκρίνω με τις τιμές που αγοράζουμε εμείς οι "λεφτάδες" της Κεντρικής και Νότιας Ελλάδας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59267 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
220 φιλε μου . 445ευρω 134 σακια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.174 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ