Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58658 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Για τον αισθητήρα θερμοκρασίας χώρου της σόμπας σου λέω. Είναι ένα μαύρο καλώδιο στο πίσω μέρος της σόμπας. Έχει ένα σαν μπαλάκι μπροστά. Περίπου στους 15 πόντους από το πάνω μέρος της σόμπας, δεξιά ή αριστερά. Βγαίνει από ένα μικρό σωληνάκι.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58667 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

bemyguest έγραψε:


Επειδή κοντευω να φρικαρω πείτε μου σας παρακαλώ τι κατανάλωση έχετε με την hp 22 12 kW. Εμένα με το θερμοστατη στο αυτόματο στους 21 βαθμούς καταναλώνει 15 κιλά σε πέντε ώρες. Έχω κάνει τα πάντα. Άνοιξαν το αέρα, έπεξα με τις ρυθμισεις κατανάλωσης από τον πίνακα, ότι Και να έχω κάνει η κατανάλωση παραμένει υπερβολική.και χωρίς να εχω καλη αποδοση σε θερμοκρασία 20 βαθμούς με το ζόρι για 80 τμ δεκαετίας πολυκατοικία..Έχω αλλάξει και καμία δεκαρια πελλετ .αέρα περν ω από έξω και την εξάτμιση την έχω κάπως έτσι.......


αφου ταχεις κανει ολα δεν δοκιμαζεις να σηκωσεις και την καμιναδα σου προς τα πανω :)
παντως απ την καταναλωση σου τα 12 kw ταχεις ,,,γιατι πολλοι τα ψαχνουν !
αυτο το φιλτρακι βγαλτο και μια φωτο μονο του.... καποιοι θα παρουν ιδεες :)
και...μην επηρεαζεσαι τοσο απ οσα υπεροχα νουμερα διαβαζεις ...καθε σπιτι ειναι εντελως μοναδικο οσο κι αν μοιαζει με καποιο αλλο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58678 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

stoikon έγραψε: Για τον αισθητήρα θερμοκρασίας χώρου της σόμπας σου λέω. Είναι ένα μαύρο καλώδιο στο πίσω μέρος της σόμπας. Έχει ένα σαν μπαλάκι μπροστά. Περίπου στους 15 πόντους από το πάνω μέρος της σόμπας, δεξιά ή αριστερά. Βγαίνει από ένα μικρό σωληνάκι.


Μάλλον μιλάς για αυτό το καλοδιάκι που βγαίνει απο το μεταλλικό "γάμμα". Το μήκος που βλέπεις είναι όσο πάει, το τραβάω αλλά δεν βγα'ινει άλλο και φοβάμαι μην το κόψω...

HP60 10,5kw
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58681 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Οταν καις το πέλλετ παραγεται θερμογόνος δύναμη. Θεωρητικά, ίδιες σόμπες με ίδιες ρυθμίσεις και με όμοιο πέλετ, στη χειροκίνητη λειτουργία πρέπει να εχουν ιδια κατανάλωση και την ιδια παραγωγή θέρμανσης. Τώρα το πόσο ζεσταίνεται ο χώρος εξαρτάται από τον ίδιο το χώρο αλλά και το πού εξάγεται η θερμότητα. Αν βγαίνει μεγάλο μέροςτης από την καμινάδα, τότε ο χώρος δε ζεσταίνεται
Δε μου κάνει εντύπωση η κατανάλωση που λες αν η σόμπα δουλεύει στη μέγιστη ισχύ της. Οι ονομαστικές καταναλώσεις ειναι παντα αισιόδοξες σε ολες τις συσκευές, ακόμη και στα αυτοκίνητα που υπάρχουν τα πρότυπα μετρήσεων, αν και μη ρεαλιστικά
Η energy 8000 υπολογίζω οτι εχει τουλάχιστον 25% μεγαλύτερη κατανάλωση από την ονομαστική στις διάφορες ταχύτητες.

Τον αισθητήρα για να τον προεκτείνεις πρέπει να ανοίξεις τη σομπα για να απεμπλέξεις το καλώδιο.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Pani.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nick the Greek

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58694 από bemyguest
Απαντήθηκε από bemyguest στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
και πως μπορω να μειωσω την απωλεια απο την καμιναδα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58696 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

dora-serres έγραψε: καλημέρα.
Ιδομενέα τί ρυθμίσεις χρειάστηκε ν' αλλάξεις και γιατί?

Τι νέα από το κλίνκερ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.195 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ