Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58591 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Nick the Greek έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: κατι που παρατήρισα τώρα στην ΗΡ60. Είναι στην λειτουργία θερμοκρασίας και είναι 28 η ρύθμιση με θερμοκρασία χώρου 29. Προσπαθώ να ανεβάσω την θερμοκρασία στο 29 αλλά δεν με αφήνει, προς τα κάτω με αφήνει όμως να πάω.. :huh: Έχει κανείς ιδέα γιατί?


29βαθμοι θερμοκρασια χωρου!!!!!!! :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy:
Ποσο παραπανω δηλ. να πας ρε Nick the Greek?
Θα πατε στο νοσοκομειο απο θερμοπληξια!!! :cheer:



Μακάρι να ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα... Ο θερμοστάτης που έχω για το καλοριφέρ λέει 20,5. Για να έχω 21 που θέλω η σόμπα πρέπει να πάει 34.


Και γιατί δεν κοιτάς πώς θα φτιάξεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας; Με χαλασμένο αισθητήρα ο 1 βαθμός δε θα σου κάνει τη διαφορά.
Εναλλακτικά τον δουλεύεις στο χειροκίνητο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58599 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Pani έγραψε:

Nick the Greek έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: κατι που παρατήρισα τώρα στην ΗΡ60. Είναι στην λειτουργία θερμοκρασίας και είναι 28 η ρύθμιση με θερμοκρασία χώρου 29. Προσπαθώ να ανεβάσω την θερμοκρασία στο 29 αλλά δεν με αφήνει, προς τα κάτω με αφήνει όμως να πάω.. :huh: Έχει κανείς ιδέα γιατί?


29βαθμοι θερμοκρασια χωρου!!!!!!! :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy:
Ποσο παραπανω δηλ. να πας ρε Nick the Greek?
Θα πατε στο νοσοκομειο απο θερμοπληξια!!! :cheer:



Μακάρι να ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα... Ο θερμοστάτης που έχω για το καλοριφέρ λέει 20,5. Για να έχω 21 που θέλω η σόμπα πρέπει να πάει 34.


Και γιατί δεν κοιτάς πώς θα φτιάξεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας; Με χαλασμένο αισθητήρα ο 1 βαθμός δε θα σου κάνει τη διαφορά.
Εναλλακτικά τον δουλεύεις στο χειροκίνητο.



Τι εννοείς να φτιάξω τον αισθητήρα? Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αυτό που είπε ο Fokion, να αλλάξω θέση στον αισθητήρα....
Βέβαια αυτό που θα ήθελα να κάνω (αν γίνεται) είναι να ρεγουλάρω το θερμόμετρο της σόμπας κατά ένα βαθμό πάνω :huh: .

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58626 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Nick the Greek έγραψε:

Pani έγραψε:

Nick the Greek έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: κατι που παρατήρισα τώρα στην ΗΡ60. Είναι στην λειτουργία θερμοκρασίας και είναι 28 η ρύθμιση με θερμοκρασία χώρου 29. Προσπαθώ να ανεβάσω την θερμοκρασία στο 29 αλλά δεν με αφήνει, προς τα κάτω με αφήνει όμως να πάω.. :huh: Έχει κανείς ιδέα γιατί?


29βαθμοι θερμοκρασια χωρου!!!!!!! :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy:
Ποσο παραπανω δηλ. να πας ρε Nick the Greek?
Θα πατε στο νοσοκομειο απο θερμοπληξια!!! :cheer:



Μακάρι να ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα... Ο θερμοστάτης που έχω για το καλοριφέρ λέει 20,5. Για να έχω 21 που θέλω η σόμπα πρέπει να πάει 34.


Και γιατί δεν κοιτάς πώς θα φτιάξεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας; Με χαλασμένο αισθητήρα ο 1 βαθμός δε θα σου κάνει τη διαφορά.
Εναλλακτικά τον δουλεύεις στο χειροκίνητο.



Τι εννοείς να φτιάξω τον αισθητήρα? Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αυτό που είπε ο Fokion, να αλλάξω θέση στον αισθητήρα....
Βέβαια αυτό που θα ήθελα να κάνω (αν γίνεται) είναι να ρεγουλάρω το θερμόμετρο της σόμπας κατά ένα βαθμό πάνω :huh: .


Το καλώδιο του αισθητήρα το ξέπιασες και το έβγαλες όλο έξω (περίπου 1 μέτρο), το έβαλες στην αριστερή μεριά της σόμπας μακριά από την σωλήνα καυσαερίων και έχεις τόσο μεγάλη διαφορά; Εγώ γιατί έχω διαφορά 1-1,5 μονάδα σε απόσταση το άλλο θερμόμετρο 6 μέτρον από την σόμπα και δίπλα από μπαλκονόπορτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58636 από Pani
Απαντήθηκε από Pani στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

stoikon έγραψε:

Pani έγραψε:

Fokion έγραψε: οκ αρα εισαι στη λιγοτερη δυνατη ταχυτητα ταισματος δεν ειναι απο κει.....

sorry αλλα αυτη τη στιγμη δε μου ερχεται αλλη ιδεα περαν του να ανεβασεις κι αλλο τα βολτ στην ταχυτητα χωρου ( ισως και να ξανακατεβασεις τα βολτ καυσαεριων....)

Σε ευχαριστώ Fokion. Θα την ανάψω τώρα πάλι στο 3 και θα την παρακολουθήσω. Αν συνεχίσει, παίζει να έχει κάποιο πρόβλημα και θα μιλήσω με την εταιρεία.
Είμαι υπό σκέψη τώρα να ξηλώσω την καμινάδα να δω μπας και υπάρχει κάτι περίεργο...

edit: Ξήλωσα την καμινάδα και καθάρισα το σπιράλ, το οποίο είχε επικαθίσεις στάχτης. Αναμενόμενο βέβαια, λόγω της χρήσης σπιράλ, αλλά δε νομίζω ότι η ποσότητα της ήταν τόση ώστε να θεωρείται η καμινάδα βουλωμένη.
Επίσης, αύξησα την ταχύτητα της ανακύκλωσης αέρα. Ίδωμεν! :unsure:


Κάνε μια αλλαγή τα καλώδια εδώ μήπως μπλοκάρισε ο αισθητήρας θερμοκρασίας στην εξαγωγή των καυσαερίων. Είναι ένα μικρό μεταλλικό-πορσελανινο με μέγεθος λίγο μεγαλυτερο απο ζάρι , στρόγγυλο με δυο καλωδιάκια κουμπωμένα πάνω του , πολύ κοντά στην έξοδο των καυσαερίων . Βρίσκεται εσωτερικά στη σόμπα και έχει δίπλα του ακόμα ένα χωρίς καλώδια πάνω του. Εϊναι ανταλλακτικό μπορείτε πολύ απλά να αποσυνδέσετε τα καλώδια απο το ένα και να τα συνδέσετε στο άλλο.

Από την τελευταία φορά που μου άναψε υπερθέρμανση η σόμπα, συνέδεσα κατά τις οδηγίες του stoikon το δεύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας καυσαερίων.
Σήμερα έχω αναμμένη τη σόμπα ήδη 13 σερί ώρες, σε σκάλες 1-2 βέβαια, αλλά ένδειξη δεν έχει βγάλει.
Μεσολάβησε επικοινωνία με το Σταύρο από την εταιρεία Μοσχάλης ο οποίος έδειξε πολύ ενδιαφέρον για το πρόβλημα. Είδα 1-2 πραγματάκια που μου είπε αλλά δε διαπίστωσα άλλο πρόβλημα, οπότε μπορεί όντως να ήταν ο αισθητήρας θερμοκρασίας καυσαερίων.
Θα παρακολουθήσω τη σόμπα το ΣΚ που θα κάψει επίσης πολλές ώρες και θα δούμε.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58646 από bemyguest
Απαντήθηκε από bemyguest στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Επειδή κοντευω να φρικαρω πείτε μου σας παρακαλώ τι κατανάλωση έχετε με την hp 22 12 kW. Εμένα με το θερμοστατη στο αυτόματο στους 21 βαθμούς καταναλώνει 15 κιλά σε πέντε ώρες. Έχω κάνει τα πάντα. Άνοιξαν το αέρα, έπεξα με τις ρυθμισεις κατανάλωσης από τον πίνακα, ότι Και να έχω κάνει η κατανάλωση παραμένει υπερβολική.και χωρίς να εχω καλη αποδοση σε θερμοκρασία 20 βαθμούς με το ζόρι για 80 τμ δεκαετίας πολυκατοικία..Έχω αλλάξει και καμία δεκαρια πελλετ .αέρα περν ω από έξω και την εξάτμιση την έχω κάπως έτσι.......
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by bemyguest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58651 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

stoikon έγραψε:

Nick the Greek έγραψε:

Pani έγραψε:

Nick the Greek έγραψε:

stergiosbik έγραψε:

Nick the Greek έγραψε: κατι που παρατήρισα τώρα στην ΗΡ60. Είναι στην λειτουργία θερμοκρασίας και είναι 28 η ρύθμιση με θερμοκρασία χώρου 29. Προσπαθώ να ανεβάσω την θερμοκρασία στο 29 αλλά δεν με αφήνει, προς τα κάτω με αφήνει όμως να πάω.. :huh: Έχει κανείς ιδέα γιατί?


29βαθμοι θερμοκρασια χωρου!!!!!!! :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy:
Ποσο παραπανω δηλ. να πας ρε Nick the Greek?
Θα πατε στο νοσοκομειο απο θερμοπληξια!!! :cheer:



Μακάρι να ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα... Ο θερμοστάτης που έχω για το καλοριφέρ λέει 20,5. Για να έχω 21 που θέλω η σόμπα πρέπει να πάει 34.


Και γιατί δεν κοιτάς πώς θα φτιάξεις τον αισθητήρα θερμοκρασίας; Με χαλασμένο αισθητήρα ο 1 βαθμός δε θα σου κάνει τη διαφορά.
Εναλλακτικά τον δουλεύεις στο χειροκίνητο.



Τι εννοείς να φτιάξω τον αισθητήρα? Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αυτό που είπε ο Fokion, να αλλάξω θέση στον αισθητήρα....
Βέβαια αυτό που θα ήθελα να κάνω (αν γίνεται) είναι να ρεγουλάρω το θερμόμετρο της σόμπας κατά ένα βαθμό πάνω :huh: .


Το καλώδιο του αισθητήρα το ξέπιασες και το έβγαλες όλο έξω (περίπου 1 μέτρο), το έβαλες στην αριστερή μεριά της σόμπας μακριά από την σωλήνα καυσαερίων και έχεις τόσο μεγάλη διαφορά; Εγώ γιατί έχω διαφορά 1-1,5 μονάδα σε απόσταση το άλλο θερμόμετρο 6 μέτρον από την σόμπα και δίπλα από μπαλκονόπορτα.


oxi, stoikon δεν έχω πειράξει καθόλου τον αισθητήρα. Δεν ξέρω καν που είναι, είναι εύκολο?

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.208 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ