Βγάζει μυρωδιά.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179145 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
ιδανικα ..κανεις τρυπα στην ευθεια της σομπας χαμηλα δηλ με μισο μετρο μπουρι και το ταυ εξω απ το σπιτι και συνεχιζεις ευθεια γυρω στα 2 μετρα αν θες μετα το πρωτο μετρο βαζεις μια γωνια 45 μοιρων για να απομακρυνεις την καμιναδα απ τον τοιχο για να μη λερωνει δεν χρειαζεται να ανεβεις πανω απ την σκεπη εκτος κι αν υπαρχου πορτοπαραθυρα κοντα σχετικα στο καπελο κι ετσιι εχεις μονο το ταυ και καμμια γωνια ...οπως ειναι τωρα με 3 γωνιες και την εξοδο να χτυπαει στην ουσια σε οριζοντιο εμποδιο λογικο ναχεις προβληματα ...και δεν χρειαζεσαι μαστορα ...παρε ενα σφυρι κι ενα καλεμι και σιγα σιγα κανεις μια τρυπα ... και με αφροστοκο κλεινει αμεσα .... αν εχει φελιζολ ομως μεσα κανονικα θελει να τυλιξεις την καμιναδα με λιγο πετροβαμβακα να μην ερχεται σ επαφη με το φελιζολ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179146 από PanPele
Απαντήθηκε από PanPele στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Αυτό που λες είναι το πρώτο που πρότεινα στην γυναίκα, αλλά έξω από τον τοίχο υπάρχει ένα μπαλκόνι στενό, περίπου 70-80 πόντους το κάγκελο από το ντουβάρι και από την μία παράθυρο από την άλλη μπαλκονόπορτα, συν ότι υπάρχει απλώστρα στο μπαλκόνι (όχι κρεμαστή) και το απορρίψαμε γιατί θα έπρεπε να ανέβει στην σκεπή για να είναι κομπλέ με βρωμιά τοίχου, ρούχα κλπ, είναι η καλύτερη λύση γιατί θα φωλιάσει η σόμπα καλύτερα στην γωνία της μέσα στο σπίτι αλλά δεν..
Οπότε θα πάω στην δεύτερη λύση που έχω στο σχέδιο, να τρυπήσω τον εξωτερικό τοίχο και να προσθέσω μπουρί προς τα έξω και μετά μια γωνία με καπέλο προς τα επάνω για να φεύγει και να μείνει η εσωτερική σύνθεση ως έχει.
Κάτι ελπίζω τελευταίο. Αέρα παίρνω μέσα από το σπίτι μέχρι στιγμής.. ΠΡΕΠΕΙ να βγει έξω η δεν έχει θέμα; δηλαδή παίζει να συνεχίσει να μου κάνει προβλήματα; Ρωτάω γιατί αν περνούσα μπουρί από κάτω θα έβγαζα μια φορά και τον αέρα εισαγωγής από κάτω στην ίδια τρύπα, απλά τώρα να μην τον κάνω σουρωτήρι και με κυνηγάει η ιδιοκτήτρια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179148 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Αέρα παίρνει και μέσα απ το σπίτι... Αν μπορείς βάλε γωνίες 45 μοιρών αντί για 90


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179151 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Μήπως η παλιά καμινάδα δεν έχει καθαριστεί ποτέ και έχει μικρύνει η διατομή της από τις επικαθήσεις  με αποτέλεσμα να μην επαρκεί για εκτόνωση των καυσαερίων;
Από την άλλη το καπέλο τύπου Η μήπως και αυτό δεν επαρκεί για εκτόνωση καυσαερίων; 
Συνήθως τα βλέπεις σε ξυλόσομπες και όχι σε πέλλετ.  Σκέψου ότι στο καπέλο τύπου Η έχεις επιπλέον 2 90άρες γωνίες . Το ιδανικό είναι αυτό που πρότεινε το μέλος dimlyk να βγει ευθεία από τη σόμπα χαμηλά και μετά επάνω. Επίσης μπορεί να θέλει επιπλέον και ρύθμιση στην έναυση.  
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179152 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Μέτρησα  5   90άρες γωνίες. Μήπως είναι πολλές; 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #179184 από PanPele
Απαντήθηκε από PanPele στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Δεν ξέρω από πότε είναι η καμινάδα αλλά σίγουρα δεν είναι σώα, η πλάκα είναι πως όταν πέρασα την σόμπα είπα αυτόν που μου έβαζε τα μπουριά να κάνουμε τρύπα στον τοίχο για να περάσω τα πουριά όπως είναι η λύση με πράσινο χρώμα στην φωτογραφία. Λόγο του ότι είμαι στο ενοίκιο και σε σπίτι με θερμοπρώσοψη και μόνωση κόλλησα να το κάνω χωρίς να ενημερώσω τον ιδιοκτήτη. Από την αρχή δεν μου καθόταν αυτό το κενό (κόκκινο χρώμα) στον τοίχο και μετά καμινάδα.
Είναι η πρώτη μου σόμπα πελετ, έχω μεγαλώσει σε σπίτι με Καλοριφέρ, Τζάκι, ξυλόσομπα, η πέλετ είναι κάτι καινούργιο για εμένα. Ούτε για ξυλόσομπα δεν θα εμπιστευόμουν την καμινάδα όπως είναι.
Το ιδανικό είναι αυτό που προτείνει ο dimlyk αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορώ να το κάνω.

Αυτό που θα κάνω είναι να βγάλω τα μπουριά όπως την λύση 2, οπότε θα έχω 2χ90άρες γωνίες εσωτερικά καθώς δεν ξέρω αν θα το σηκώσω προς τα επάνω με 90 μοίρες ή 45 ή ίσως το αφήσω και στην ευθεία αν δεν έχω πρόβλημα έξω με ένα καπέλο.
Μέχρι να το κάνω, (βρέχει τόσες μέρες και δεν μπορώ να δουλέψω εξωτερικά στον τοίχο), έχω βάλει τον ανεμιστήρα των καυσαερίων στο 2ή3 και την φλόγα στο τέρμα της και έχει τεράστια διαφορά.
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ