Τεχνικός στην Αθήνα για σόμπες πέλλετ LA NORDICA

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164527 από giokaspart

Nasikas έγραψε: Όντως - θα ήθελα κι εγώ να μάθω.
Είναι λάθος που ανάβω χρόνια τωρα με βαμβάκι - δεν βγάζει καπνό στο άναμα - και δεν φωνάζουν οι γειτόνοι. ?
- Βλάπτει κάπου την σόμπα ? - Δεν νομίζω. Χιλιάδες ώρες καύσης έχει έτσι.
- Βλάπτει ίσως την τσέπη. (αν αγοράζεις βαμβάκι σε μεγάλη συσκευασία και βάζεις λίγο μονον οινόπνευμα μπλε φτηνό - ίσως το ρευμα που καιει η αντίσταση είναι πολύ λίγο φθηνότερο)
- Που βλάπτει φίλε Οβελιξ?


Είναι λύση ανάγκης και νομίζω και εγώ ότι είναι μεγάλο λάθος γιατί είναι επικίνδυνο να ανάβεις συνέχεια έτσι τη σόμπα, ειδικά με το οινόπνευμα που είναι εξαιρετικά εύφλεκτο. Παλιότερα έτσι ανάβαμε τις σόμπες πετρελαίου και τις ξυλόσομπες και υπάρχουν πολλά περιστατικά που κάηκαν χέρια, μαλλιά και σπίτια. Το οινόπνευμα μου θύμισε ακόμα και τις βεντούζες το χειμώνα με τα κρυώματα ...
Το να ανάβεις συνεχώς τη σόμπα με βαμβάκι και οινόπνευμα είναι σαν έχεις καινούριο αυτοκίνητο και κάθε φορά να το βάζεις εμπρός με σπρώξιμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164528 από dimlyk
ανομοιες συγκρισεις :)
αν εχεις μερικες αποτυχημενες εναυσεις αρχιζεις και το σκεφτεσαι διαφορετικα ...το θεμα με τις αποτυχιες ειναι οτι για να ξαναπροσπαθησεις πρεπει να περιμενεις κανα μισαωρο να σβησουν οι ανεμιστηρες και να κρυωσει εστια .

κωστα 77 ...οταν ερθει ο τεχνικος ζητα του να σου δειξει καποιες ρυθμισεις στο κρυφο μενου οπως τον αερα καυσης και το πελλετ μπορει να χρειαστει να τις πειραξεις λιγο στην πορεια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164529 από kostas77
εχω κατεβασει απο παλια το εγχειριδιο και το εχω βγαλει φωτοτυπια και θα ειμαι με μολυβι στο χερι για σημειωσεις.πρεπει να δω και τι πελλετ θα παρω για φετος για να ρυθμιστει με αυτο οταν ερθει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164530 από dimlyk
αν εχει τα ιδια κουσουρια με την δικια μου μαλλον το πρασινο αλφα θα στο καιει καλυτερα εδω εινι και θεμα καμιναδας ισως αλλα στην δικια μου αν και διπλασιασα το υψις διαφορες δεν ειδα ....σημειωσε παντως δπλα στις εργοστασιακες ρυθμισεις μια μια αυτες που θα κανει να τις εχεις σαν σημειο αναφορας κι ισως τις μοιραστεις και μαζι μας :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164555 από obelix
Ακριβώς το ίδιο παράδειγμα σκέφτηκα και εγώ
Είναι σα να πήρες καινούργιο αμάξι και να το βάζεις μπρος στη κατηφόρα για να μην καις μπαταρία και μίζα
Με 2 ρυθμίσεις και με μια κεραμική αντίσταση νομίζω ότι κάποιος δεν θα ξανά ασχοληθεί με No ignition που βγάζουν εύκολα η la nordica
Επίσης Άμα μου έβγαζε No ignition την έσβηνα από πίσω και δε περίμενα μισή ώρα
Ειδικά με το άλφα το πράσινο η και με το α1 πάντα άναβε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Μήνες πριν #164557 από dimlyk
αυτο δεν το εχω δοκιμασει ...δηλ δεν κραταει τις ρυθμισεις απο το on-off αν και γενικα δεν ειναι ενδεδειγμενο για καμμια συσκευη .τροπος υπαρχει μεσα απο το μενου αλλα ...τον εχω ξεχασει πια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ