ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΑΕΡΟΘΕΡΜΕΣ ΣΟΜΠΕΣ CALOR 6.5-8.5-12.5KW

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180049 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ!!!Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΣΙΚΑΣ Ο Κ@ΛΟΣ!!!Ο  ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΠΟΥ ΤΗ  ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ  ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗ ΜΑΘΕΙ.ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ.ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΒΑΛΕ ΑΕΡΑ ΤΟ  PR16= 1900-2100(ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ PR4=1.9

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Μήνας πριν - 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν #180050 από rofos

Εντάξει επειδή ασχολούμαι με υπολογιστές τα κατάφερα τελικά . Ο τρόμπας ο τεχνικός μου είχε ανεβασμένη την ροή του πέλλετ , με αποτέλεσμα να καίω 2 τσουβαλάκια πέλλετ την ημέρα , 😱ακόμα και στο επίπεδο ένα(1) και να έχω 30 βαθμούς χωρίς να αντέχω . Χαμήλωσα την ροή του πέλλετ και έπεσε στους 24 βαθμούς (εκεί που ήθελα) και έπεσε η κατανάλωση στο 1 τσουβάλι . Θα χαμηλώσω λίγο τους ανεμιστήρες στα χαμηλά επίπεδα και θα μειώσω το πέλλετ στο ξεκίνημα την σόμπας γιατί μου μαυρίζει το τζαμί στο άναμμα και θα είναι κομπλέ. Κατά τα άλλα τεχνικός ... (τα έβαλε όλα τα επίπεδα στο 1.6" και ίδια ισχύ ανεμιστήρα και εντάξει ) . Βγάλσιμο τα αυτιά θέλει 😂😂
Δεν θέλει βγάλσιμο τα αυτιά, κλωτσιές θέλουν όλοι αυτοί. Πληρώνει ο πελάτης για ρύθμιση της σόμπας, και ο απίθανος τεχνικός πατάει το on/off ανάβει η σόμπα μαγεύεται ο πελάτης με τη φλόγα που βλέπει άντε να του δείξει πως ανεβάζει δύναμη η σόμπα και όλα καλά. Τα πιο εύκολα ευρώ που βγαίνουν ποτέ πατώντας ένα κουμπί. Και μετά τις πρώτες μέρες χρήσης αρχίζουν τα θέματα....... Και ψάχνει ο απεγνωσμένος χρήστης της σόμπας να βρει τη λύση μόνος του μέσα από γνωστούς , μέσα από φόρουμς Ελλάδας και εξωτερικού ( αν έχει όρεξη να ψάξει). Και επειδή ο τεχνικαράς δεν θα έχει call back από τον πελάτη για την μαγική τοποθέτηση που έκανε,   θα λέει στον εαυτό του ο μέγιστος τεχνικός " ε, ρε μάστορας που είμαι, τι ρύθμιση έκανα πάλι ο μαέστρος του πέλλετ".  Μαέστρος επειδή γνωρίζει ότι μόλις αλλάξει μάρκα πέλλετ ο πελάτης το πιο πιθανό είναι να τον καλέσει για ρύθμιση ξανά, διότι κάτι δεν θα πηγαίνει  καλά στη κάυση. Και όταν ξανά  αλλάξει μάρκα, ξανά πάλι κάλεσμα του τεχνικού. Γνωρίζει και 5 παραμέτρους στο μενού και ποιος τον πιάνει.......  παραμέτρους τις οποίες πολύ πιθανόν να μην άγγιξε καν κατά την εγκατάσταση της σόμπας αφού είχαν όλες την ίδια τιμή όπως αναφέρεις. 
Last edit: 1 Χρόνος 1 Μήνας πριν by rofos. Αιτία: διορθωση συνταξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ