Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157127 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ
Το πρόβλημα φωτιάς στο οριζόντιο τμήμα της καμινάδας πίσω από την σόμπα περιορίζεται σε κάποιες σόμπες που ο θάλαμος καύσης κατασκευαστικά έχει μια "περίεργη" επικοινωνία με τον θάλαμο απαγωγής καυσαερίων, και όχι διαδρομές μεγάλες όπως έχουν οι περισσότερες σόμπες.

Όποιος έχει λύσει πολλών ειδών σόμπες μπορεί να καταλάβει τι εννοώ.

Δεν ξέρω τι θα κάνουν οι Ιταλοί σχεδιαστές στην επόμενη γενιά των σομπών πέλλετ, πάντως αυτό το πρόβλημα σίγουρα το έχουν εντοπίσει....."και κάνουν την παλαβή" :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157146 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ

mastoras έγραψε: Το πρόβλημα φωτιάς στο οριζόντιο τμήμα της καμινάδας πίσω από την σόμπα περιορίζεται σε κάποιες σόμπες που ο θάλαμος καύσης κατασκευαστικά έχει μια "περίεργη" επικοινωνία με τον θάλαμο απαγωγής καυσαερίων, και όχι διαδρομές μεγάλες όπως έχουν οι περισσότερες σόμπες.

Όποιος έχει λύσει πολλών ειδών σόμπες μπορεί να καταλάβει τι εννοώ.

Δεν ξέρω τι θα κάνουν οι Ιταλοί σχεδιαστές στην επόμενη γενιά των σομπών πέλλετ, πάντως αυτό το πρόβλημα σίγουρα το έχουν εντοπίσει....."και κάνουν την παλαβή" :whistle:


Η μεγαλύτερη πίεση αέρα είναι ακριβώς στην έξοδο του μοτέρ άρα το λίγο οξυγόνο που απομένει από την καύση είναι συγκεντρωμενο εκεί (και γιαυτό παίρνει πιο εύκολα φωτιά κατά το σβήσιμο). Με συνδυασμό πολύ φλόγα στον θάλαμο και με αναμενα κάρβουνα να μετακινουνται ακόμα στην έξοδο κάνουν ανάφλεξη στα υπολείμματα του άνθρακα και γιαυτό συναντάμε το περισσότερο η ανάφλεξη να γινεται στο οριζόντιο της εξόδου ΚΑΙ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΑΜΟΝΙ (ΚΑΜΙΝΙ). Και βεβαίως συμφωνώ εάν η διαδρομή είναι μεγάλη εύκολα δεν φτάνουν καύτρες στην έξοδο.Το πρόβλημα είναι γνωστό σε όλους τους κατασκευαστες εδώ και πολλά χρόνια και οπως λες :whistle: .
Και επειδή το πρόβλημα υπάρχει και είναι πολύ σοβαρό εγώ λέω όχι στο φουλ την φλόγα στο θάλαμο και καλό καθάρισμα και επιτήρηση. Και ο λόγος που επιμένω για μην πειράζομαι της ρυθμίσεις είναι μόνον αυτός.

Υ.Γ. Και προσοχή στα τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης σε κάποιες σόμπες πειράζουν της ρυθμίσεις της σόμπας όταν το μενού είναι ξεκλείδωτο.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikolas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157148 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ

dimlyk έγραψε: φυσικα και δεν διαφωνω οπως το τοποθετεις !
μαζι σου διαφωνω σε δυο σημεια ...πρωτον οτι οι παρεμβασεις σου ειναι λιγο τυποποιημενες αλλα κυριως οτι δεν σε βλεπω οσο συχνα θαθελα μιας και ...ολα και κατι παραπανω θα μαθαινα κι εγω :)


Τα διαβάζω όλα στο forum και γράφω λίγα γιατί βλέπω πολλούς αξιόλογους. Όταν βλέπω ότι ίσως βοηθήσω γράφω και εγώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157149 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ
Αυτό που εχω δει στη δικια μου αλλα και σε άλλες ravelli (του καταστήματος) ειναι ότι όταν συνδεεις το ταυ στη σομπα βαζεις τη θυλικια πλευρα η οποια κολυμπάει.
Το αρσενικο είναι αυτό που ταιριαζει ακριβως να συνδεθει στη σομπα.
Εκοψα λοιπον το αρσενικο στομιο από μπουρι το εβαλα πρωτα αυτό και εν συνεχεια εβαλα το ταυ με τη θυλικη πλευρα.Και με μπουρι να ξεκινήσεις για να βαλεις πιο μακρυα το ταυ παλι τη θυλικια πλευρα πρεπει να συνδεσεις δεν γινεται αλλιως.
Αυτό δεν το εχουν προσεξει οι κατασκευαστες;
Ειχα και σομπα της arriktontherm (ελληνικη) με το ιδιο θεμα.
Και αυτή ειχε παρει φωτια και μετα ειπα να εμπιστευτω τους Ιταλους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157165 από orestisg4
Απαντήθηκε από orestisg4 στο θέμα Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ

PAPADAKIS έγραψε:

orestisg4 έγραψε: λοιπον εκατσα σημερα και εβγαλα τον αισθητηρα καυσαεριων αλλα δεν ειχε πολυ βρωμια.ειχε λιγη μαυριλα.τον ετριψα ελαφρα με συρματοβουρτσα και τον καθαρισα με οινοπνευμα.(εσεις με τι τον καθαριζετε?)τον ζεστανα με αναπτηρα οπως ειπε πιο πανω ενας φιλος και ανεβασε 60 βαθμους και κατευθειαν λειτουργησαν και τα δυο βεντυλατερ(χωρου,εξατμισης) με σβηστη σομπα.νομιζω πως ειναι σωστο αυτο,ετσι δεν ειναι?.μετα τον εβαλα στη θεση του αναψα την σομπα και ενω δουλευε κανα 20λεπτο ο αισθητηρας εδειχνε θερμοκρασια καυσαεριων 46 βαθμους με αποτελεσμα παλι να μην παρει μπροστα το βεντυλατερ χωρου.με κρυα σομπα παλι δειχνει 40 βαθμους ο αισθητηρας.μπορει να μου πει καποιος ποσο δειχνει ο δικος του με σβηστει κρυα σομπα.
επισης αποφασισα να κανω τον καθαρισμο στα βεντυλατερ και στα μπουρια -σομπα μονος μου γιατι ο τεχνικος που δηθεν μου εκανε τον ετησιο καθαρισμο δεν εκανε τιποτα απο αυτα.μπορει καποιος να μου πει πως καθαριζουμε τα βεντυλατερ?το λεινουμε τελιως ολο?


Επειδή εσύ το είπες,αλλά κανείς δεν το πήρε χαμπάρι,
ο αισθητήρας κουμπώνει ή βιδώνει στο βιντιλατέρ??
Είναι καθαρή η ένωση εκεί ή άλλα διαβάζει και άλλα στέλνει στην οθόνη??
Το λέω γιατί αποκλείεται να δείχνει μόνο 46 βαθμούς, ενώ με την φωτία του αναπτήρα σου στην άκρη του αισθητήρα έδειξε αμέσως 60 βαθμούς. Αρα (?) ο αισθητήρας στο τμήμα της μεταφοράς της θερμοκρασίας δουλεύει.
Το βεντιλατέρ καυσαερίων το έχεις ακούσει να δουλεύει τώρα τελευταία ??
Καθάρισε και τον πρεσοστάτη σου (Βγάλε το σωληνάκι και φυσηξέ το καλά)
Και τέλος από τον πρώτο διδάξαντα-δάσκαλο Κώστα (τα λεώ αυτά γιατί με τις φωτογραφίες του μπόρεσα και καθάρισα μετά από 2 χρόνια το βεντιλατερ)
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...=384&limitstart=1080

ο αισθητηρας κουμπωνει πανω στο βεντυλατερ δεν ειναι βιδωτος.
οσο για το αν ειναι καθαρη η ενωση δεν το προσεξα αυτο.εννοεις το λαμακι που εχει ο αισθητηρας να ερχετε σε επαφη με το βεντυλατερ?ναι το βεντυλατερ καυσαεριων δουλευει κανονικα.γιατι μολις ζεστανα τον αισθητηρα με τον ανπτηρα αρχισε να δουλευει καθως επισης και το βεντυλατερ χωρου.απο τον πρεσοστατη μονο το σωληνακι καθαριζουμε?'η και τον πρεσοστατη τον ιδιο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157178 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ

dimitris11 έγραψε: Αυτό που εχω δει στη δικια μου αλλα και σε άλλες ravelli (του καταστήματος) ειναι ότι όταν συνδεεις το ταυ στη σομπα βαζεις τη θυλικια πλευρα η οποια κολυμπάει.
Το αρσενικο είναι αυτό που ταιριαζει ακριβως να συνδεθει στη σομπα.
Εκοψα λοιπον το αρσενικο στομιο από μπουρι το εβαλα πρωτα αυτό και εν συνεχεια εβαλα το ταυ με τη θυλικη πλευρα.Και με μπουρι να ξεκινήσεις για να βαλεις πιο μακρυα το ταυ παλι τη θυλικια πλευρα πρεπει να συνδεσεις δεν γινεται αλλιως.
Αυτό δεν το εχουν προσεξει οι κατασκευαστες;
Ειχα και σομπα της arriktontherm (ελληνικη) με το ιδιο θεμα.
Και αυτή ειχε παρει φωτια και μετα ειπα να εμπιστευτω τους Ιταλους.


Τα μπουριά και οι γωνίες πιστεύω δεν είναι λάθος. Μήπως χρησιμοποιεις από διαφορετικους κατασκευαστες που πράγματι δεν ταιριάζουν? Τελικά μήπως κάνεις κάτι λάθος και όλες οι σόμπες Ελληνικές ιταλικές σε εσένα παίρνουν φωτιά τα μπουριά?

Έχεις κάποιο βίντεο την ώρα που λειτουργεί στο φουλ? τι πελλετ καις?
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikolas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ