Καμινάδα για Lanordica

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110837 από Μπάρτσας
Καμινάδα για Lanordica δημιουργήθηκε από Μπάρτσας
Παίδες καλησπέρα,
Μετά απο πολύ διάβασμα στο forum και ειναι το πρώτο μου πόστ, αποφάσισα να αγοράσω την lanordica Viviana (όχι την plus).
Εχθές την παρηγγειλα και θα έρθει το άλλο Σάββατο .
Το προβλημα μου ειναι ότι παρόλο που είδα ότι πολλοί εδώ μέσα την καμινάδα την έχουνε βγάλει στο μπαλκόνι και είπα ότι αυτή ειναι η λύση και για εμένα διότι το μπαλκόνι μου ειναι στο ισόγειο και έχω άλλους 3 ορόφους απο επάνω, και για να βγάλω την καμινάδα μέχρι την ταράτσα ειναι πολύ δύσκολο, ο Πωλητης μου είπε ότι στην ουσία και εγγύηση δεν θα έχω διότι είμαι εκτός κατασκευαστή και ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα βγάλει φωτιά απο τον αεραγωγο εισόδου του αέρα.
Ακόμη μου είπε ότι δεν πρέπει να βγάλω αυτόν τον αεραγωγο έξω στο μπαλκόνι διότι θα ειναι κρύος ο αέρας και θα δημιουργήσει προβλήματα στην σομπα.
Τι να κάνω έχω μπερδευτεί , θα έχω προβλημα εάν βγάλω 2 μέτρα σε ευθεία προς τα επάνω στο μπαλκόνι μονωμενη καμινάδα και ενα καπέλο? και τον αεραγωγο πάλι εκεί κάτω στο μπαλκόνι με κλίση προς τα κάτω?
Την εγκατάσταση θα την κάνω μόνος μου με μια μικρή βοήθεια φυσικά , δεν πιστεύω ότι θα ειναι τόσο δύσκολο, Τεχνικος είμαι κάτι πιάνουν και τα δικά μου χέρια.
Οποίος μπορεί ας δώσει τα φώτα του
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110839 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Καμινάδα για Lanordica
Δηλ ο κατασκευαστης λεει να βαλεις 9 μετρα ( τρεις οροφους ) καμιναδα???

πιασε και διαβασε το μανουαλ του κατασκευαστη....
κατα πασα πιθανότητα θα δειξει οτι ο πωλητης λεει αρλουμπες γιατι δεν εχει αξιωθει να το διαβασει ο ιδιος........

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110843 από Μπάρτσας
Απαντήθηκε από Μπάρτσας στο θέμα Καμινάδα για Lanordica
Επειδή του έδειξα και φωτό απο το μπαλκόνι ο Πωλητης μου είπε ότι έτσι πρέπει για να έχει σωστό ελκυσμο ό καπνός.
Ακόμη δεν ειναι μόνο τα 9 μέτρα αλλά και τρία μέτρα σε οριζόντιο κανάλι καμινάδας μέχρι να βγει απο το μπαλκόνι και μετά τα 9 μέτρα .
Το θεμα ειναι θα δουλέψει σωστά η σομπα με την έξοδο μόνο στο μπαλκόνι στα 2 μέτρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110844 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Καμινάδα για Lanordica
Ας πει καποιος στο πωλητη οτι δεν ειναι τζακι... αλλα σομπα πελλετ που εχει μοτερ....
δηλ εχω με 40 ποντους οριζοντιο 20 ποντους πανω και 20 ποντους οριζοντιιο καπελο επρεπε να εχω παρει φωτια???

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110847 από Μπάρτσας
Απαντήθηκε από Μπάρτσας στο θέμα Καμινάδα για Lanordica
Αυτό ακριβώς μου είπε ότι επειδή έχει μοτέρ και με την πτώση τάσης θα σταματήσει να δουλεύει τα εναπομείναντα πελλετ στο χώρο καύσης δεν θα έχουν πως να εκτονωθούν και θα βγει φωτιά απο τον αεραγωγο της εισόδου του αέρα ειδικά εάν φυσάει έξω και γυρίζει τον αέρα στον καπνοδόχο προς την σομπα. Τωρα ξέρω εγω ίσως να σκέφτηκε να βγάλει κανά 700 αρι ακόμα για να μου κάνει την εγκατατασταση. Το προβλημα ειναι ότι με φοβίσε αρκετά με αυτό αλλά σκέφτομαι ότι εάν βγάλω τον αεραγωγο έξω στο μπαλκόνι το πολύ πολύ να βγάλει καμία σπίθα εκεί έξω και όχι στο σπίτι μέσα.
Το άλλο θεμα με την σωστή λειτουργία της σομπας δεν ξέρω με μικρό αγωγό στο μπαλκόνι .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110850 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Καμινάδα για Lanordica
το επιπεδο μου δεν μου επιτρεπει να χρησιμοποιησω την καταλληλη λεξη....
αρχιζει απο Μ παντως...
με την πτωση τασης πες του ΗΛΙΘΙΟΥ θα σταματησει ΚΑΙ η τροφοδοσια με πελετ ( 1 το κρατουμενο ) οποτε μολις καουν οσα εχει μεσα το ποτυρακι εσβησε η φωτια.
επεισεις λογω της πτωσης τασης δε δουλευει ΟΥΤΕ το μοτερ που φερνει αερα για να γινει η καυση, οποτε θα σβησουν ΑΚΟΜΑ πιο γρηγορα....

πρακτικα το πολυ πολυ να καπνισει λιγο η καμιναδα....
ειπε κανεις οτι ο καπνος δε περναει απο το σταματημενο μοτερ???
Ημαρτον....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ