Σόμπα pellet Kalor Sara

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71168 από zaxoss
Σόμπα pellet Kalor Sara δημιουργήθηκε από zaxoss
Γεια σας και απο μενα παιδια. ειμαι νεος κατοχος της παραπανο σομπας, σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος με την αποδοση της σομπας αλλα νομιζω πως μπορει και καλυτερα!!!! Για να σας δοσω να καταλαβετε ενα ελατομα που εχει ειναι στην διαδικασια της αναφλεξεις δηλαδη παταω το κουμπι για να αναψει μετα απο λιγο ξεκιναει να ριχνει πελλετ στο ποτιρακι, οταν πια εχει φτασει το πελλετ μεχρη τη μεση η και λιγο πιο πανω αναβει συνεχιζει και ριχνει πελλετ (μεχρη εδω ολα καλα) .... οταν η φωτια εχει ναψει για τα καλα ΑΛΑ πρην αρχισει το αεροθερμο να δουλευει καιει ολο το πελλετ και σβηνει στο καπακι ξανα αναβει και μετα απο λιγο ξεκινα και το αεροθερμο και ζεστενει το χορο!!!
το ερωτημα μου ειναι το εξις ειναι λογικο να αναβει και μετα να σβηνει πριν ακομα αρχισει να ζεστενει το χορο???
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71183 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπα pellet Kalor Sara
καλως ηρθες φιλε μου
εχω την εντυπωση οπως το περιγραφεις οτι ριχνει πολυ πελετ στην αρχη
αλλα το να σβηνει και αναβει αμεσως ξανα μου κανει εντυπωση...
μηπως δεν σβηνει και απλα χαμηλωνει παρα πολυ η φωτια...δηλ μενουν καρβουνακια και μετα συνεχιζει κι αναβει?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71191 από zaxoss
Απαντήθηκε από zaxoss στο θέμα Σόμπα pellet Kalor Sara
σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.
ναι μενουν καρβουνακια αλλα φλογα καθολου!!! κανονικα χωρης να ειμαι και σιγουρος δε θα επρεπε να τα δωσει ολα στην αρχη και οταν φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια χορου να πεσει στο ρελαντι???
και κατι ακομα η σομπα ειναι 6.35kw δηλαδη για 60 με 70 m2 σωστα? ολο το σπιτι ειναι 65m2, η σομπα ειναι στο σαλονι- κουζινα περιπου 30m2 με θερμοκρασιες νοτιας κρητης 0 βαθμους 2 φορες το χρονο και σχετικα το σπιτι μικρες απολιες δε θα επρεπε με κλειστες της πορτες στα υπνοδωματια να πιανει 25 βαθμους???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71193 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπα pellet Kalor Sara
ζαχο η λειτουργια της εξαρταται απ τις ρυθμισεις
στην αρχη κανει ενα κυκλο μεχρι αν μπει στην κανονικη λειτουργια
και μαλλον αυτος μεχρι εδω ειναι φυσιολογικος
τωρα βαζεις αλλο θεμα με το ρελαντι
αν εεχεις ρυθμισει θερμοκρασια κοντα σ αυτη που εχει ο χωρος σου προφανως δεν θα δουλεψει ποτε

εγω θαλεγα οτι η σομπα σου ειναι για 40-50 μ2 ..αυτο ομως εξαρταται απ το σπιτι μονωσεις ,απωλειες,εξωτερικη θερμοκρασια...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ