Τί γίνεται σε περίπτωση διακοπής ρεύματος;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68000 από BadCluster
Καλημέρα, χρόνια πολλά σε όλους και Καλή Χρονιά να έχετε, με υγεία :)

Η σημερινή μου απορία είναι κάτι που θα έπρεπε να έχω σκεφθεί από την 1η στιγμή που ξεκίνησα να ψάχνω για σόμπες με pellet, από άγνοια όμως δε το έκανα.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει θέμα σε κάποια ξαφνική διακοπή ρεύματος από τη ΔΕΗ η οποία μπορεί να γίνει είτε ενώ κοιμόμαστε είτε όταν λείπουμε κάτι που σημαίνει ότι δεν έχουμε κάποιο περιθώριο αντίδρασης.

Υπάρχει κάποιος τρόπος(ups?) που θα μας βοηθήσει είτε να λειτουργήσει η σόμπα για 40' με 1 ώρα(δλδ μέχρι να έρθει το ρεύμα) είτε απλά(αν είμαστε στο σπίτι) να τη σβήσουμε με τον τρόπο που προτείνει το εγχειρίδιο?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68004 από Fokion
το καλο με τις σομπες πελλετ σε αντιθεση με οτι εχει σχεση με κουτσουρο ειναι οτι με το που θα κοπει το ρευμα αυτοματα σταματα και η τροφοδοσια ( πρωτον ) και οτι η ποσοτητα που ανα πασα στιγμη εχει το ποτυρακι ειναι ελαχιστη και καιγεται αμεσα οποτε δεν υπαρχει προβλημα, και τα καυσαερια φευγουν με φυσική ροη αν εχουμε σωστη καμιναδα. Ναι πιο δυσκολα αλλα και η ποσοτητα ειναι ελαχιστη...

τωρα αν θες να την κρατας αναμενη κατα την διαρκεια διακοπης θες UPS, καπου το συζηταγαμε τι ειδους αλλα δε το θυμαμαι τωρα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68005 από Fokion
κρατα στονου σου οτιμετα απο διακοπη ΔΕΝ αναβουν συνηθως απο μονες τους αλλα μπαινουν σε stand-by

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68016 από BadCluster
Καλημέρα :)
Το βασικό για μένα ΠΑΝΤΑ είναι η ασφάλεια για αυτό κ απογοητεύτηκα για την παράλειψή μου.

Πριν λίγο έκανα μια αναπαράσταση διακοπής ρεύματος κ είδα ότι όπως λες η φωτιά σιγά σιγά σβήνει ενώ ο καπνός βγαίνει έξω χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στον εσωτερικό χώρο οπότε ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Αφού με κάλυψε η λειτουργία της σόμπας στο θέμα ασφάλειας τα υπόλοιπα τα θεωρώ "delicatessen".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68038 από EFI
Έχω της edilcamin την funny 11KW και μου έλεγαν όλοι ότι με ένα απλό ups θα λύσεις το πρόβλημά σου (έσβηνε σε πτώσεις τάσεως).
Κανένα απλό ups δεν πρόκειται να σου προσφέρει τίποτα. Υποτίθεται πως η σόμπα μου είναι 400w στο μέγιστο. Έβαλα πάνω ups των 2ΚW και πάλι δεν την κράτησε ούτε για 1 λεπτό.
Επειδή το θέμα με είχε απασχολήσει πολύ θα σου πω ότι ο μόνος τρόπος να κρατηθεί η σόμπα σε πτώση τάσης ή διακοπής είναι να έχει ένα ups (με ανάλογα VA που χρειάζεται η σόμπα σου) με ιμιτονική έξοδο που θα συνδέσεις πάνω της.
Βέβαια το κόστος κάτι τέτοιου είναι σχετικά μεγάλο και δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει ….
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BadCluster

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68048 από dimlyk
εφη
ως προς τα ups καθαρου ημιτονου εχεις δικιο
υπαρχουν ομως και καποια φθηνοτερα line interactive με αρκετα καλη εξοδο που εχουν δουλεψει σε καποιους
ως προς την δικη σου περιπτωση αν το ups "κρατησε" την σομπα σου χωρις εμφανη ιχνη δυσκολιας ...μηπως να εριχνες μια ματια στις μπαταριες?

τα απαραιτητο σ αυτη την περιπτωση ειναι μια καμιναδα με καλο ελκυσμο και κατα κανονα αρκει ως προς την ασφαλεια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ