Συμβουλές για αγορά αερόθερμης σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92697 από zevooazaz
Παιδες επανέρχομαι με update.

επειδη το post είχε ξεκινήσει με σκοπό να ενημερωθώ για το θέμα των pellet σομπών το θεωρώ αγένεια αλλά και αμαρτία να μην το συνεχίσω μεταφέροντας την εμπειρία μου απο την χρήση της σόμπας και που ξέρεις μπορεί κάποιος άλλος να ωφεληθεί όπως και γώ.

Διαπίστωση....
είναι απίστευτος ο τρόπος με τον οποίο έχει στεγνώσει το σπίτι !!!!!

πλέον μόλις την ανάβεις την σόμπα καταλαβαίνεις στο 5λεπτο που αρχιζει ο αέρας πόσο έχει στεγνωσει το σπιτι και πόσο εύκολα κυκλοφορεί ο αέρας και ζεσταίνει.

τι να πω παιδιά .... εδω δεν έχω τόσο κρύο όσο σε σας που είστε ποιο βόρειοι αλλά απο θέμα ζέστης είναι super....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92704 από dimlyk
αυτο ηταν και το ζητουμενο ...γι οσους κατααφερνουμε ακομα να ζεσταινομαστε
περισσοτερη ζεστη λιγοτερο κοστος :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92890 από dimitris11

zevooazaz έγραψε: Παιδες επανέρχομαι με update.

επειδη το post είχε ξεκινήσει με σκοπό να ενημερωθώ για το θέμα των pellet σομπών το θεωρώ αγένεια αλλά και αμαρτία να μην το συνεχίσω μεταφέροντας την εμπειρία μου απο την χρήση της σόμπας και που ξέρεις μπορεί κάποιος άλλος να ωφεληθεί όπως και γώ.

Διαπίστωση....
είναι απίστευτος ο τρόπος με τον οποίο έχει στεγνώσει το σπίτι !!!!!

πλέον μόλις την ανάβεις την σόμπα καταλαβαίνεις στο 5λεπτο που αρχιζει ο αέρας πόσο έχει στεγνωσει το σπιτι και πόσο εύκολα κυκλοφορεί ο αέρας και ζεσταίνει.

τι να πω παιδιά .... εδω δεν έχω τόσο κρύο όσο σε σας που είστε ποιο βόρειοι αλλά απο θέμα ζέστης είναι super....

Αν δεν παιρνεις απο εξω αερα αλλα και αν παιρνεις παλι λογο κακης κατασκευης των σομπων ειναι πολυ ευκολο να στεγνωσειτο σπιτι.Ο λογος ειναι ο ψυχρος αερας που μπαινει μεσα και στεγνωνει-κρυωνει τον υγρο και θερμο εσωτερικο.
Το ιδιο συμβαινει με τις ξυλοσομπες-σομπες πετρελαιου και οτιδηποτε βγαζει αερα(καπνοδοχος-αποροφητηρας) μεσα απο το σπιτι και μπαζει εξωτερικο.
Ο πιο ευκολος τροπος να στεγνωσει ενα σπιτι ειναι να βαλεις εναν ανεμηστηρα 50κυβικων/ωρα να δουλευει συνεχεια βγαζοντας-μπαζοντας αερα,θα στεγνωσουν ολα μεσα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": zevooazaz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #136062 από zevooazaz
update

καλοκαιράκι και γίνεται απολογισμός του Χειμώνα εν όψη και αγοράς υλικού προς καύση για τον επόμενο.

Η σόμπα άναψε τέλη Οκτωβρίου και έσβησε αν θυμάμαι καλά Απρίλιο (περίπου στα μέσα).
Συνολικό κόστος € 700 (2tnχ300 του MAKH & ένα service καπου στις 2000 ώρες αν θυμάμαι καλα 30€ και κάτι σακιά μεμονωμένα που αγόρασα στο τέλος).

Αν μπορώ να αν βγάλω ένα μέσο όρο η σόμπα πρέπει να έκαιγε γύρω στις 12-13 ώρες την ημέρα.

Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με τις ρυθμίσεις της B) δεν υπάρχει χρόνος. Την έχω και καίει όπως είχε αυτορυθμιστεί.

Εμένα το 700αρι με ικανοποιεί συνυπολογίζοντας ότι όταν το πετρέλαιο είχε 1€/lt είχα πληρώσει Γενάρη μήνα 250€ και το ανάβαμε μονο 2.5 ώρες το βράδυ (έτσι και αλλιώς μετά την σταμτήσαμε την κεντρική θέρμανση).

Α... τον τελευταίο μήνα είχα δοκιμάσε και το clima (που σβήνει εντελώς και ανάβει αργότερα)... καλό είναι απο θέμα οικονομίας ειδικά τον τελευταίο καιρό που δεν χρειάζεται να μπουμουνάει συνέχεια....
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by zevooazaz.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ