HP60 vs ΗP22: διαφορές

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67500 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα HP60 vs ΗP22: διαφορές
ΟΚ, κατανοητό. Ευχαριστώ. Υποθέτω λοιπόν ότι οι διαφορές ανάμεσα στις 2 συγκεκριμένες σόμπες (που είναι παραπλήσιες σε διαστάσεις & μέγεθος) θα είναι πολύ μικρές. Πιστεύω δλδ πως και η ΗΡ60 με λίγο περισσότερο τάϊσμα θα μπορούσε να πιάσει την απόδοση της ΗΡ22

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67502 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα HP60 vs ΗP22: διαφορές
οχι απαραιτητα....
και παλι μιλαω γενικά.

ναι μεν στην μηχανολογία υπαρχουν
1ον τα περιθορια ασφαλειας
2ον τα προδοκόμενα ετη "διαρκειας"
3ον το "αυριο"

δες το και παλι με τα αυτοκινητα.
το ιδιο μοτερ αποδιδει 150 ιππους αλλα και με καποιες μικρο αλλαγες μπορει καλιστα να παει στους 190...

η βασική του ομως δομη μπλοκ πιστονια κεφαλη ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια...

ε κατι τετοιο μπορει καλιστα να ισχυει και με τις 2 σομπες.
ο "εναλλακτης" να ειναι ακριβως ο ιδιος αλλα πχ το μοτερ του πελλετ ο ανεμιστηρας καυταεριων να μην ιναι ιδια, εξ ου και η διαφορά στην αποδοση...

οχι οτι ΞΕΡΩ ποια ειναι η διαφορά ετσι?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67503 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα HP60 vs ΗP22: διαφορές
η ιδια βασικη δομη λοιπον

1ον πρεπει να ειναι ασφαλεις, αρα την κανουμε να αποδιδει 10 αλλα ξερουμε οτι αντεχει μεχρι ( τυχαιο νουμερο) 30....

2. Αυτο ( το ανωτερο ) ουσιαστικά "μη ζορισμα" μπορει να κανει την σομπα μας να διαρκέσει "επ απειρον"

3. "Αυριο" με ελαχιστο κοστος ( αφου κραταμε την ιδια βασική δομη) βγαζουμε ενα ΑΚΟΜΑ μοντελο με 15KW. και παλι ικανοποιουμε τα 1 και 2 αλλα κερδιζουμε το κοστος εξελιξης....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #67514 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα HP60 vs ΗP22: διαφορές

Fokion έγραψε: η ιδια βασικη δομη λοιπον

1ον πρεπει να ειναι ασφαλεις, αρα την κανουμε να αποδιδει 10 αλλα ξερουμε οτι αντεχει μεχρι ( τυχαιο νουμερο) 30....

2. Αυτο ( το ανωτερο ) ουσιαστικά "μη ζορισμα" μπορει να κανει την σομπα μας να διαρκέσει "επ απειρον"

3. "Αυριο" με ελαχιστο κοστος ( αφου κραταμε την ιδια βασική δομη) βγαζουμε ενα ΑΚΟΜΑ μοντελο με 15KW. και παλι ικανοποιουμε τα 1 και 2 αλλα κερδιζουμε το κοστος εξελιξης....


Για να μην το ζαλίζουμε, η ΗΡ-60 για να γίνει ΗΡ-22 είναι λίγο δύσκολο γιατί δεν ξέρουμε αν θα αντέξουνε τα διάφορα εξαρτήματα την μεγαλύτερη πίεση που θα δεχθούν για να βγάλουν περισσότερα kw. Απεναντίας η ΗΡ-22 γίνετε εύκολα μικρότερη, ρυθμίζοντας να ρίχνει λιγότερο ο κοχλίας και ρυθμίζοντας τον αέρα εισαγωγής και καυσαερίων. Έτσι μπορούμε να κατεβάσουμε τα kw αν δεν χρησιμοποιήσουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα όλους τους χώρους. Με αυτόν τον τρόπο κάνουμε και οικονομία καυσίμου, π.χ. εγώ από ΡΗ-22 την έκανα ΡΗ-24 ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68098 από ACIDBLACK
Απαντήθηκε από ACIDBLACK στο θέμα HP60 vs ΗP22: διαφορές
στο ποιο βασικό είναι ότι η 60 ειναι κοντά 10 πόντου ποιο κοντή αρα εχει και μικρότερη επιφάνεια

βερμικουλιτη μεσα ...βασικα με ενδιαφέρει αν εχουνκαι διαφορετικό προγραμματισμοί

σε τροφοδοσίες και αποδόσεις μιας και την εχω προτείνει σε φίλο που θέλει να βάλει σόμπα ...

προσωπικα την δικια μου την εχω κατεβασει μεχρι εκει που δεν παει λογω καλου πελλετ ....

παντως θα ειναι ενδοαφερον να μας απαντησει ο κκ Μοσχαλης σχετικα .

“Καλιά στα όρη άρχοντας, παρά στον κάμπο δούλος – θωρώ τον κόσμο από ψηλά κι είναι δικός μου ούλος”

ΝΕΟ Ε-ΜΑΙΛ το παλιο αρνηται απλα να λειτουργησει
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68430 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα HP60 vs ΗP22: διαφορές
Μια συμαντική διαφορά που πιθανόν να έχου οι δύο σόμπες (δεν έχω σόμπα και δεν τις ξέρω ) , ίσως είναι και στις διαστάσεις του πιάτου που γίνεται η καύση .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ