Στάχτη σόμπας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69962 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Στάχτη σόμπας
συγνωμη, να ρωτησω κατι ασχετο? η σταχτη κανει για λιπασμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69967 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Στάχτη σόμπας
καλυτερα ν ρωτησεις κανα γεωπονο...γενικα κανει σε μικρες ποσοτητες ...
και αναλογα το φυτο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69972 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Στάχτη σόμπας

kobra2 έγραψε: συγνωμη, να ρωτησω κατι ασχετο? η σταχτη κανει για λιπασμα?

Ανάλογα με το pH του χώματος αποφασίζεις αν θα την προσθέσεις ή όχι καθώς είναι αλκαλική. Επίσης δεν περιέχει καθόλου άζωτο, οπότε δεν μπορεί να αντικαταστήσει το λίπασμα εξ'ολοκλήρου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69973 από DOOM_NX

Αν αυτές τις μέρες ανάψατε το τζάκι για να απολαύσετε τις λευκές νύχτες του Μαρτίου, μην το καθαρίσετε προτού μαζέψετε προσεκτικά τη στάχτη των ξύλων. Η στάχτη είναι ένα πρώτης τάξεως φυσικό λίπασμα για τα φυτά σας!

Τι κάνει όμως η στάχτη στο χώμα;

  • Ανεβάζει το ph στα όξινα εδάφη (για αυτό και δεν πρέπει να προστίθεται σε οξύφιλα φυτά όπως τα φρούτα του δάσους, τα ροδόδεντρα, οι αζαλέες, οι ορτανσίες κλπ.)
  • Προσθέτει κάλιο, ασβέστιο και ιχνοστοιχεία. Η μέση περιεκτικότητα της στάχτης σε βασικά θρεπτικά στοιχεία είναι 0-1-3 (N-P-K).

Τι θα πρέπει να προσέξετε:
  • Δεν πρέπει να προστίθεται στάχτη σε παρτέρια που θα φυτευτούν με πατάτες γιατί ευνοεί την προσβολή των φυτών από το βακτήριο Streptomyces scabies.
  • Μπορεί να προστεθεί στον κάδο του κομπόστ ειδικά αν έχετε ρίξει μεγάλες ποσότητες πευκοβελόνων ή άλλων όξινων υλικών, οπότε και διορθώνει το ph του μίγματος.
  • Όταν τη σκορπίζετε γύρω από τη βάση του φυτού απωθεί τα έντομα του εδάφους και τα σαλιγκάρια, αρκεί να μην βραχεί.
  • Η προσθήκη μεγάλης ποσότητας στάχτης μπορεί να προκαλέσει την μεγάλη αύξηση του ph (αλκαλικό) και της συγκέντρωσης αλάτων στο χώμα με δυσμενείς συνέπειες για τα φυτά. Απλά πασπαλίστε με λίγη στάχτη το χώμα γύρω από τις ρίζες του φυτού την άνοιξη και το φθινόπωρο.
  • Χρησιμοποιείτε μόνο τη στάχτη από την καύση ανεπεξέργαστων ξύλων.
  • Μην ρίχνετε στάχτη μαζί με αζωτούχο λίπασμα διότι το άζωτο θα χαθεί.

Κλεμμένο.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70804 από xristosdr
Απαντήθηκε από xristosdr στο θέμα Στάχτη σόμπας
qwest11 εγώ έχω την 12αρα η τιμές στον αέρα ήταν min 900 max 1400 αλλά επειδή έχω πολλά μέτρα καμινάδα έχω βάλει min 1200 max 1700 όσο για το πελλετ το έχω στο 3 κ είναι μια χαρά, με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν είχα καθόλου σταχτή με πελλετ golden nuggets αλλά μου έσβηνε και εμένα με το GMG ENERGIE έχω λίγη.
Για περισσότερες ρυθμίσεις πάρε τηλ 2109654006 κ. Νίκος είναι ο τεχνικός αντιπρόσωπος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ