Θόρυβος σε σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72008 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Θόρυβος σε σόμπα pellet
Τα σπιράλ που μάλον έχεις βάλει , για εισαγωγή αέρα καύσης και στην έξοδο των καυσαερίων από την σόμπα .

tzavars @ yahoo.gr
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by eliasger.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72009 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Θόρυβος σε σόμπα pellet

eliasger έγραψε: Τα σπιράλ που μάλον έχεις βάλει , για εισαγωγή αέρα καύσης και στην έξοδο των καυσαερίων από την σόμπα .


Στην εισαγωγη,μιας και παιρνω αερα απο εξω,εχω σπιραλ αλλα οχι στην εξαγωγη.Εκει εχω σωληνα ανοξειδωτη και παντως δεν ακουγεται ο ανεμιστηρας των καυσαεριων αλλα αυτος με τον αριθμο 12 στο σχημα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72021 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Θόρυβος σε σόμπα pellet

karibu έγραψε:

eliasger έγραψε: Τα σπιράλ που μάλον έχεις βάλει , για εισαγωγή αέρα καύσης και στην έξοδο των καυσαερίων από την σόμπα .


Στην εισαγωγη,μιας και παιρνω αερα απο εξω,εχω σπιραλ αλλα οχι στην εξαγωγη.Εκει εχω σωληνα ανοξειδωτη και παντως δεν ακουγεται ο ανεμιστηρας των καυσαεριων αλλα αυτος με τον αριθμο 12 στο σχημα...


Από την μεριά που δεν έχει το μοτέρ, έχει μία λαστιχένια τάπα που μέσα έχει μέσα μια στρόγγυλη μπίλια με μία τρύπα και κάνει την δουλειά του κουζινέτο. Βγάλε την τάπα με λίγο προσοχή μην φύγει η μίλια και ρίξε μέσα μία σταγόνα λάδι φαγητού και ξανά βάλτο στην θέση του προσέχοντας το λάστιχο να καθήσει καλά στην αυλακιά. Γύρισε με το χέρι την φτερωτή να δεις μήπως ακουμπάει κάπου. Με τα βάλε τον ανεμιστήρα στην μεγαλύτερη ταχύτητα για να κεντραριστεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72027 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Θόρυβος σε σόμπα pellet
Το εκανα και αυτο το καλοκαιρι,και μαλιστα πλεον το μοτερ 12,δεν ερχεται σε επαφη μεταλλικο μερος του εννοω με το 15,και το 15 με το σασσι της σομπας.Ολα εχουν μονωθει με αφρωδες αυτοκολλητο,ροδελλες κλπ αλλα η ουσια ειναι οτι οταν το ειχα στα χερια μου το μοτερ σκετο ,ηταν αθορυβο.Αρα ειτε κουδουνιζει μεσω συντονισμων και ενοχλουμαι ειτε η ροη του αερα ειναι το προβλημα οπως μπαινει στο τουνελ!Γιαυτο και θα δοκιμασω να το εξακοντισω απο κει,για να μην ακουγεται ο αερας οπως μπαινει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72214 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Θόρυβος σε σόμπα pellet
Νόμιζα ότι ακούγονταν ο θόρυβος από τον αέρα της καύσης , γιατί είχα παρατηρήσει ( όχι σε σόμπα ) ότι τα σπιράλ κάνουν ένα βουιτό .
Το μοτέρ που λές όταν το είχες στα χέρια σου είναι τελείως ελέυθερο και αθόρυβο , όταν όμως το τοποθετείς βουίζει όπως στα κλιματιστικά ;

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ