Πρόβλημα ο θόρυβος του ανεμιστήρα σόμπας πέλλετ;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44790 από Fokion
Εξαρταται....

στην απολυτη σιγή της νυχτας την ακους... εντονα θα ελεγα..
σε φισιολογικές συνθηκες σπιτιου με καποια τηλεοραση κ.λ.π. ουτε την παιρνεις χαμπαρι ( ειδικά αν πεσει σκαλα λειτουργειας) σε αντιθεση πχ με τον αποροφητηρα..
σε τελική αναλυση ειναι και θεμα προταιρεοτητων.... ζεστη οιγονομικά και ξεβόλεμα ή ακριβα και οπως ειμασταν.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44872 από mastoras
Ανοίγει ήδη και θα γιγαντωθεί ακόμα περισσότερο το θέμα με τους θορύβους των σομπών.

Όσο περισσότερες σόμπες μπαίνουν στα σπίτια, και όσο ο κόσμος της γνωρίζει καλύτερα, τόσο οι ενοχλήσεις και τα παράπονα θα είναι αυξημένα.

Εγώ θεωρώ ότι οι σόμπες είναι αθόρυβες. Αλλά αυτή η χαμηλή στάθμη θορύβου, για πολλούς είναι αποτρεπτικός παράγοντας για να αποφασίσουν να βάλουν στον χώρο τους μια αερόθερμη σόμπα πέλλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44879 από dimitris11
Η δικια μου ηταν θορυβωδης,το πρωτο πραγμα απο την πρωτη ωρα λειτουργιας της που με εκανε να μετανοιωσω για την αγορα της ηταν αυτο.
Στη σκαλα 5 ο θορυβος εσπαγε ρεκορ,ο αποροφητηρας διπλα της ηταν αθορυβος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44893 από Fokion

mastoras έγραψε: Ανοίγει ήδη και θα γιγαντωθεί ακόμα περισσότερο το θέμα με τους θορύβους των σομπών.

Όσο περισσότερες σόμπες μπαίνουν στα σπίτια, και όσο ο κόσμος της γνωρίζει καλύτερα, τόσο οι ενοχλήσεις και τα παράπονα θα είναι αυξημένα.

Εγώ θεωρώ ότι οι σόμπες είναι αθόρυβες. Αλλά αυτή η χαμηλή στάθμη θορύβου, για πολλούς είναι αποτρεπτικός παράγοντας για να αποφασίσουν να βάλουν στον χώρο τους μια αερόθερμη σόμπα πέλλετ.


Τεινω να συμφωνησω Μαστορα... κρινοντας κι εξ ιδιων.....
Ασχετα αν "κανω πως δεν ακουω" αναλλογιζόμενος οτι μου προσφερει ζεστη οικονομικότερα ( στο μελλον γιατι τωρα ειμαι μεσα - αγορα σομπας + πελλετ) απο το αθορυβο στο σπιτι καυστηρα πετρελαιου

μη κρυβωμαστε πισω απο το δαχτυλο μας - υποβαθμιζουμε την ποιοτητα ζωής που καλώς ή κακως ειχαμε συνηθισει να εχουμε....

Θορυβο πες το
Κουβαλημα πες το
Φορτωμα πες το
Καθαρισμα πες το
Τρυπα κανε δειξε τους τοιχους πες το

Οπως θες και οτι αλλο συμπεριελαβε στη λιστα

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44899 από dimlyk
ο θορυβος σ ενα κλειστο χωρο ειναι προσθετικος
οσο περισσοτερες εστιες εχουμε τοσο χειροτερα ειναι
στην σομπα πελλετ κανονικα πρεπει να ειναι χαμηλοτερος απο ενα κλιματιστικο (αν κι αυτο ειναι πολυ σχετικο)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44920 από dimitris11

dimlyk έγραψε: ο θορυβος σ ενα κλειστο χωρο ειναι προσθετικος
οσο περισσοτερες εστιες εχουμε τοσο χειροτερα ειναι
στην σομπα πελλετ κανονικα πρεπει να ειναι χαμηλοτερος απο ενα κλιματιστικο (αν κι αυτο ειναι πολυ σχετικο)

Το αντιθετο θα ελεγα οτι ισχυει μιας και εχω κλιματιστικα και θα το εξηγησω.
Αυτο που μετραει ειναι η διαμετρος των στομιων μεσα απο τα οποια βγαινει ο αερας και η ισχυ που ζηταμε απο αυτα.
Αν τα στομια εχουν μικρη διαμετρο(ως συνηθως στις σομπες) και ζηταμε απο αυτα 10kw αναγκαστικα ο ανεμηστηρας πρεπει να δουλεψει σε υψηλες στροφες,αρα θα κανει θορυβο.
Φυσικα παιζει ρολο και η ποιοτητα κατασκευης,υπαρχουν ανεμηστηρες με λιγα db αλλα ειναι ακριβοι.
Στη δικια μου που ηταν θορυβωδεις καποιες βελτιωσεις που την εκανα την εκαναν πιο ανθρωπινη.
Τι εκανα δηλαδη,εβαλα το μοτερ να παταει σε αντικραδασμικη βαση και το τοποθετησα πιο σωστα απο οτι ηταν αρχικως.
Το ιδιο ισχυει και για τα κλιματιστικα,γι'αυτο τα μικρα ειναι πιο αθορυβα απο τα μεγαλα,διοτι αν εχετε προσεξει η εσωτερικη μοναδα ειναι σχεδον ιδιου μεγεθους ειτε ειναι 9αρη ειτε 18αρη αλλα στη δευτερη περιπτωση για να παρουμε την μεγαλυτερη ισχυ χρειαζετε πιο πολλες στροφες το μοτερ αρα περισοτερο θορυβο.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ