Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22662 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
Αγόρασα σόμπα πελλετ τον περασμένο φεβρουαριο και την λειτούργησα σήμερα.
Τα μπουριά είναι 2 μέτρα κάθετα 2 μέτρα οριζόντια μια γωνιά και με ένα ταφ. Μετά από 4 ώρες λειτουργίας πρόσεξα ότι στο τζάμι δημιούργησε μια λευκή άχνη σαν θαμπάδα. Επίσης και ένα μαύρο κάθετο σημάδι 6-7 πόντους στην πλάτη του θαλάμου. Επίσης στην ακρη στο ποτήρι της καύσης άφησε λίγα υπολείμματα. 1Χ2 ποντους.
Το πελλετ που έκαψα είναι το αυστριακό ρουμάνικο ( πορτοκαλί χρώμα στην σακούλα )
Στα πρώτα 4 λεπτά άρχισε να βγαίνει κάπνα από το ποτήρι καύσης και στα 6 λεπτά είδα την πρώτη φλόγα.
Επειδή δεν έχω ξαναδεί σόμπα να λειτουργεί παρά μόνον σε έκθεση θα ήθελα να με πληροφορήσετε από την εμπειρία σας εάν είναι όλα φυσιολογικά η έχω κάποιο πρόβλημα.

ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22709 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
Κύριε Moshali μια ερώτηση και από μένα.Η δική μου καμινάδα έχει την εξής διαδρομή. Φεύγει πίσω από το τζάκι,ανεβαίνει περίπου 2μ. κάνει οριζόντια διαδρομή 3-3,50μ.και καταλήγει στο μπαλκόνι με Τ καθαρισμού στη γωνία. Το οριζόντιο τμήμα έγινε γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος, πόσο επικίνδυνο είναι αυτό και που.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22778 από akis kyriakidis
Απαντήθηκε από akis kyriakidis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet
Όλες οι σόμπες pellet δεν είναι ίδιες .
Κάθε σοβαρή και αξιόπιστη σόμπα συνοδεύεται απο το τεχνικό της εγχειρίδιο ( manual ).
Πριν αποφασίσουμε λοιπόν την αγορά οποιασδήποτε σόμπας , είναι ΣΟΦΟ , να το ζητάμε και να το βλέπουμε .
Σε όλα τα manual υπάρχουν εναλλακτικά σενάρια σύνδεσης της σόμπας με την καπνοδόχο απαγωγής καυσαερίων που προτείνει ο ίδιος ο κατασκευαστής .
Βλέπουμε ποιο από αυτά ταιριάζει και αν ταιριάζει με τις δικές μας ανάγκες και στη συνέχεια αποφασίζουμε την αγορά της .
Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν κοπεί το ρεύμα και δεν θα δουλεύει το μοτέρ απαγωγής καυσαερίων !!
Γι'αυτό λοιπόν ακολουθούμε Πιστά τις οδηγίες σύνδεσης , για τη δική μας ασφάλεια και την ασφάλεια της οικογένειας μας .
Προσοχή λοιπόν στη σύνδεση της σόμπας που επιλέγουμε !!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , www.promitheas.org.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22809 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

nikolas έγραψε: Αγόρασα σόμπα πελλετ τον περασμένο φεβρουαριο και την λειτούργησα σήμερα.
Τα μπουριά είναι 2 μέτρα κάθετα 2 μέτρα οριζόντια μια γωνιά και με ένα ταφ. Μετά από 4 ώρες λειτουργίας πρόσεξα ότι στο τζάμι δημιούργησε μια λευκή άχνη σαν θαμπάδα. Επίσης και ένα μαύρο κάθετο σημάδι 6-7 πόντους στην πλάτη του θαλάμου. Επίσης στην ακρη στο ποτήρι της καύσης άφησε λίγα υπολείμματα. 1Χ2 ποντους.
Το πελλετ που έκαψα είναι το αυστριακό ρουμάνικο ( πορτοκαλί χρώμα στην σακούλα )
Στα πρώτα 4 λεπτά άρχισε να βγαίνει κάπνα από το ποτήρι καύσης και στα 6 λεπτά είδα την πρώτη φλόγα.
Επειδή δεν έχω ξαναδεί σόμπα να λειτουργεί παρά μόνον σε έκθεση θα ήθελα να με πληροφορήσετε από την εμπειρία σας εάν είναι όλα φυσιολογικά η έχω κάποιο πρόβλημα.

ευχαριστώ


Καλημέρα,
Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ, αλλά αν έχω καταλάβει σωστά δεν είναι και ότι καλύτερο.
Αν πάντως έχετε το ταυ έξω απο το σπίτι , δηλαδη μετα απο 4 μέτρα καμινάδας, τότε σίγουρα είναι λάθος. Το ταυ είναι ταυ καθαρισμού και πρέπει να μπαίνει έξω απο το σπίτι , στην ευθεία των καυσαερίων.

Οπως έλεγε και ο Αμερικάνος (Castlestoves) , όταν ήμασταν στην Κίνα, " Η σόμπα μπαίνει όπως πρέπει και όχι όπως θέλουμε".

Οσον αφορά τα σημάδια στο τζάμι είναι λογικά, δείχνουν όμως ότι η καύση δεν είναι και η καλύτερη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #22810 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Tsimp έγραψε: Κύριε Moshali μια ερώτηση και από μένα.Η δική μου καμινάδα έχει την εξής διαδρομή. Φεύγει πίσω από το τζάκι,ανεβαίνει περίπου 2μ. κάνει οριζόντια διαδρομή 3-3,50μ.και καταλήγει στο μπαλκόνι με Τ καθαρισμού στη γωνία. Το οριζόντιο τμήμα έγινε γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος, πόσο επικίνδυνο είναι αυτό και που.....


Καλημέρα ,

Ισχύει σε γενικές γραμμές ότι είπα στον nikolas. Το ταυ καθαρισμού εκεί που το έχετε δεν κάνει τίποτα. Σκεφτείτε πόση αιθάλη μαζεύεται στο κομμάτι της καμινάδας που βρίσκεται μέσα στο σπίτι . Aυτη η αιθάλη κάποια στιγμή θα "βουλώσει" την καμινάδα, είναι θέμα χρόνου. Εκτος και αν βγάζετε και καθαρίζετε τις εσωτερικές καμινάδες κάθε 10-15 μέρες.
Επίσης το μήκος των καμινάδων , είναι πολύ μεγάλο για σόμπα πέλλετ. Η καύση σας σίγουρα δεν είναι καλή.

Σημείωση. Επίσης μια φωτογραφία θα βοηθούσε, και ότι σας αναφέρω ισχύει για τις σόμπες μας , και τις περισσότερες κινέζικες. Δεν γνωρίζω αν σε άλλες σόμπες με διαφορετικά χαρακτηριστικά ισχύει κατι διαφορετικό ( αν και δεν το νομίζω) . Γενικώς ακολουθούμε ΠΙΣΤΑ το manual του κατασκευαστη, όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο akis kyriakidis.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Moschalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #24715 από xristosf
Απαντήθηκε από xristosf στο θέμα Σωστή τοποθέτηση σόμπας pellet

Moschalis έγραψε: Καλημέρα,
Αφορμή για το συγκεκριμένο θέμα είναι οι τρόποι που προτείνουν διάφοροι χρήστες ή ακόμα και επαγγελματίες για τη σύνδεση και την εγκατάσταση της καμινάδας. Συγκεκριμένα προτείνουν-συνδέουν τη καμινάδα της σόμπας πέλλετ με όποιο τρόπο μπορείτε να φανταστείτε. Άλλος μέσα στη καμινάδα του τζακιού, άλλος βάζει 15 μέτρα καμινάδα γιατι έτσι τον βολέυει, άλλος περνάει την καμινάδα με 8 γωνίες , άλλος με συστολή απο Φ80 σε Φ50!!!! , ότι νάναι.
ΠΡΕΠΕΙ να καταλάβει ο κόσμος ότι μια σόμπα πέλλετ ΔΕΝ είναι παιχνιδάκι, ΔΕΝ σηκώνει πατέντες , ΔΕΝ μπορεί να κάνει ο καθένας ότι θέλει , ειδικά όταν σε μια οικογένεια υπάρχουν παιδιά.

Απο τα σημαντικότερα προβλήματα που έχουμε δει σαν εταιρεία είναι η λάθος τοποθέτηση της καμινάδας.
Ελλειπής καύση , με πολλά υπολλείματα, μικρότερη απόδοση, κίνδυνος πυρκαγιάς, απορώ γιατί ιδιαίτερα οι επαγγελματίες αφήνουν κάποιες σόμπες να δουλεύουν έτσι.
Καλώς ή κακώς "διώχνουμε" πολύ κόσμο καθημερινά μόνο και μόνο γιατί δεν συμφωνούν με τον σωστό τρόπο τοποθέτησης. Το αναφέρω σαν επισήμανση για τους μελλοντικούς αλλά και τους ήδη χρήστες σομπών πέλλετ.

Σημείωση: Οι ξυλόσομπες όπως και οι σόμπες πετρελαίου , που δουλεύουν καθαρά με εφελκυσμό έχουν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό τρόπο λειτουργίας και απαιτήσεων σε καμινάδα.


Βρέθηκα στο forum ψάχνοντας για φίλτρο καθαρισμού για τη σόμπα μου.
Εγκατέστησα τη σόμπα πέρυσι το χειμώνα (ιταλική της Ambiente & Calore, μοντέλο Allegra Eco 10KW).
Απ΄ότι καταλαβαίνω από τα γραφόμενα σας, η τοποθέτηση που έγινε πρέπει να είναι απαράδεκτη.Τονίζω ότι το manual του κατασκευαστή είναι στα ιταλικά οπότε δεν καταλαβαίνω τι λέει.

Το μπουρί είναι σπιράλ (ανοξείδωτο), και στο σημείο σύνδεσης με τη σόμπα κάνει γωνία 45 μοίρες.Συνεχίζει ευθεία για 1 μέτρο περίπου, όπου κάνει άλλη γωνία 90 μοιρών προς τα πάνω και βγαίνει έξω, γι'άλλο 1 μέτρο προς τα πάνω.
Δε ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλής μια τέτοια σύνδεση.Επιπλέον, κατά τη χρήση της σόμπας, μετά από 15 ώρες καύσης το τζάμι γίνεται μαύρο από τη στάχτη, όπως και το εσωτερικό.Μερικές φορές χρειάζεται να την καθαρίσω και 2 φορές τη μέρα.
Τι να κάνω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ