Να πάρω σόμπα Syrios?

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151356 από konsniper
Να πάρω σόμπα Syrios? δημιουργήθηκε από konsniper
Γεια σας , καλη χρονιά και καλώς σας βρήκα.
Θέλω να πάρω μια σόμπα και κοίταγα προς Skladova. Βρήκα όμως αυτή εδώ www.syrios.gr/as-sy-06/ και τη σκέφτομαι πολύ σοβαρα μιας και είναι ελληνική.
Έχετε γνώμη για τη συγκεκριμένη εταιρία? Αξιζει παραπάνω απο τη βουλγάρικη? Δεν εχω δει απο κοντα Syrios και δύσκολα θα δω Λευκάδα που μένω! Σαν προδιαγραφές με καλύπτει και μοιάζει σοβαρή.
Αν έχει κανείς ή έχει δει ας πει!
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by konsniper.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151357 από okalamaris
Απαντήθηκε από okalamaris στο θέμα Να πάρω σόμπα Syrios?
Γεια σου και καλή χρονιά. Καλώς ήρθες.

Πες μας για τι χρήση τι θέλεις.??? Δηλαδή, για θέρμανση κατοικίας ως κύρια θέρμανση,
ή για κάποιο άλλο χώρο.? Τη θέλεις για ενιαίο χώρο ή υπάρχουν πολλές μεσοτοιχίες.....?
Για πόσα τετραγωνικά τι θέλεις..? Ο χώρος είναι καινούργιας κατασκευής ή έχει αρκετές
απώλειες.....? Όσο πιο πολλές πληροφορίες δώσεις, τόσο πιο εύκολο και πιθανό είναι να
πάρεις απαντήσεις...

Σαν σόμπα μια χαρά φαίνεται, απ' ότι βλέπω έχει ρυθμιζόμενο πρωτογενή και δευτερογενή
αέρα. Ζήτα τους να σου υποδείξουν κάποιο πελάτη τους κοντά σου για να τη δεις και απο
κοντά αν είναι εφικτό... Από κατανάλωση πως πάει...? Βλέπω σε κάποια site να της δίνουν
4.45-4.65 kg/h. Ο κατασκευαστής λέει 70.5% απόδοση και ονομαστική ισχύ 15,2kw..........
Οπότε, 4.65kg * 4,7kw = 21.855kw * 70% = 15.2985kw........... Τότε ποιά είναι η ισχύς που
θα αποδώσει στο χώρο.? Δηλαδή η ονομαστική ισχύς είναι και η αποδιδόμενη στο χώρο ή
ο βαθμός απόδοση είναι επίσης ονομαστικός.

Αυτά τα λίγα από εμένα μιας και οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες και μπορεί να κάνω λάθος,
αναμένουμε γνώμες από τους πιο ψαγμένους αλλά και τους ειδικούς. Καλημέρα λοιπόν....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151369 από konsniper
Απαντήθηκε από konsniper στο θέμα Να πάρω σόμπα Syrios?
Σε ευχαριστω για το χρονο!
Το σπίτι είναι παλιο. Μεζονέτα. Κάτω πέτρινο με πα΄χος τοίχου 50-70 cm. Πάνω...αστα..Κλασσικό χωρίς καμια μόνωση.
40τμ κάτω,χαμηλοταβανο ενιαιο, εσωτερική σκάλα για το πάνω, αλλα τοσα τμ πάνω σε δωματια.
Ελεγα να βαλω σομπα κατω και οτι ανεβαίνει και απο την τρύπα πάνω που ειναι κοντα.
Στην αρχή έλεγα για καμια φτηνη βουλαγαριkh Sklekova με ονομαστικη 10, αλλα μετά λίγο τις φοβαμαι. για %0 ευρω διαφορά κιολας..
Βασική θέρμανση σπιτιού αυτη θαναι. Υπάρχει μονο AC τωρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151374 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Να πάρω σόμπα Syrios?
Τα προϊόντα syrios είναι στη βιομηχανική ζώνη της Τρίπολης.
Προσοχή όσον αφορά το 'ελληνικά', όπως γράφει και το σάιτ του Σύρειου:
<<Το 1997, η επιχείρηση επεκτάθηκε στην εισαγωγή, αποκλειστική διάθεση και εμπορία στην ελληνική αγορά θερμαντικών προϊόντων μεγάλων οίκων του εξωτερικού.>>
Τώρα για την ερώτηση σου, επειδή έχω δει αρκετές του Σύρειου (Λακωνία) κάνουν αυτό που ακριβώς υπόσχονται και οικονομικές, αλλά πρόσεξε ήταν όλες ΚΟΥΖΙΝΕΣ ΞΥΛΟΥ ΑΠΟ ΜΑΝΤΕΜΙ ΜΕ ΦΟΥΡΝΟ και για αυτές ήταν και είναι γνωστός.
Φίλος πριν τρία χρόνια πήγε και είδε στην έκθεση που έχει παρόμοιες σαν αυτή που θέλεις. Οι τιμές ακριβές και δεν του γέμιζαν το μάτι, είδε και σε κάποιον άλλο πωλητή μία skladova και του άρεσε αρκετά. Τελικά την πήρε μέσω ίντερνετ από Θεσσαλονίκη 80€ πιο φθηνά και τα μεταφορικά πληρωμένα (15€ με παράδοση στην πόρτα του σπιτιού, μετά την ανεβάσαμε τρία άτομα σε 2ο όροφο χωρίς ανσασέρ με καροτσάκι μεταφορών - ζύγιζε κανά 150 κιλά),. Την έχω δει αναμμένη ζεσταίνει σπίτι 115 τμ , είναι αρκετά όμορφη, την πήρε γύρω στα 450€ αν θυμάμαι καλά χωρίς σωλήνες. Το μόνο σχετικό πρόβλημα είναι (ίσως και της περίεργης σωλήνωσης που έχει βάλει - πολλά μέτρα με κάθετα και οριζόντια) ότι αν την ανοίξεις με ξύλο αναμμένο καπνίζει, την τροφοδοτείς λοιπόν μόνο με καρβουνιά.
Εγώ ίσως να έπαιρνα Σύρειου στην περίπτωση συγκρίσιμης τιμής, αλλιώς σίγουρα Skladova είναι ποιοτική με βάση την τιμή της καθώς επίσης ο φίλος την δουλεύει απροβλημάτιστα 4η χρονιά.
Την είχα βγάλει και φώτο τότε με το κινητό αν και η φώτο την αδικεί, είναι αρκετά όμορφη. Οπότε την ανεβάζω.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by degeor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151376 από konsniper
Απαντήθηκε από konsniper στο θέμα Να πάρω σόμπα Syrios?
ΔΕν μπορω να δω απο κοντα και αυτή είναι η ατυχία!
Η Συριος είναι κοντα στα λεφτα με τις συμπαθητικες Skladova που βλέπω.
η Συριος λεει οτι εχει πρωτογενη-δευτερογενη και Ελεγχόμενη έξοδος καπναερίων με κλαπέτο
για μεγαλύτερη απόδοση θερμότητας και οικονομία στην καύσιμη ύλη. 222 τη βρισκω (χωρις μεταφορικα_

Δυο Skladova που ναχουν πρωτογενη-δευτερογενη (οπως φαινεται στη φωτο γιατι δε βρισκω περιγραφες)
www.balkanenergy.gr/energeiakes-sompes/19-atos.html στα 197
www.balkanenergy.gr/energeiakes-sompes/14-elegant.html στα 192
Η δεύτερη έχει και καλές διαστάσεις χώρου καύσης, όπως και η Συριος. Γιατι ένας φίλος πήρε μια πολωνική καλή, αλλά έχει πολύ μικρό χώρο καύσης και όλο κοβει τα κομμένα ξύλα...

Απο μακρυά μοιάζει σοβαρή η Συριος. Με ενα μαγαζί που μίλησα τηλεφωνικά λέει ότι δεν έχει σχέση με τις βουλγαρικες που πουλάει και αυτός..Αλλα τώρα τι λέει για να πουλήσει ο καθένας, ο θεος ξερει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151379 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Να πάρω σόμπα Syrios?
Του φίλου, μάλλον, ήταν αυτή : www.balkanenergy.gr/energeiakes-sompes/25-perun.html
Είναι 12-15 πόντους πιο φαρδιά από αυτή που δείχνεις. Τα ξύλα που παίρνει νομίζω τα κόβαμε με τα βενζινοπρίονα το πολύ 35 cm για να τα παίρνει.
Επίσης νομίζω όμως ότι στις τιμές που προσανατολίζεσαι , οι σόμπες εκεί θα είναι σχεδόν τσίγκοι. Μάλλον θα πρέπει να ανέβεις λίγο σε τιμή. Υπολόγισε και το κόστος της καμινάδας (σωλήνες, στηρίγματα, καπέλο, πιθανό ταφ αποστράγγισης και σφιγκτήρες) το οποίο δεν είναι μικρό, ειδικά για inox.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ