Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127312 από geov
Απαντήθηκε από geov στο θέμα Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?
σιγουρα ακουγοντας καποιος αρχικα 220 ευρω του φαινεται ακριβο.παντως οι μυλοι κρητης εχουν κανει μια πολυ καλη δουλεια.προκειται για βιομαζα πεντακαθαρη,χωρις υγρασια και με μεγαλη θερμικη δυναμη(4600 θερμιδες).το λεβητα τον εχω ρυθμισει να δουλευει σχεδον στη χαμηλοτερη καταναλωση.10 περιπου δευτερολεπτα στελνει κασιμο και 55 δευτερολεπτα αερα.πριν απο λιγο καιρο ειχα παρει απο ενα φιλο μου 4 τσουβαλια πυρηνοηλο που ειχε παρει απο την αβεα και λεβητας εσβησε απο την υγρασια και το χωμα.για να δουλεψει τον ειχα ρυθμισει 25 δευτερολεπτα να στελνει καυσιμο και τριαντα αερα.τα χαλια που εβγαλα μετα απο το λεβητα (με 4 τσουβαλια καυσης μονο)ηταν οσα ειχα βγαλει σε μια εβδομαδα καυσης με το μυλοι κρητης.σημειωνω οτι αυτη τη στιγμη το πυρηνοξυλο το βρισκεις στα χανια 159 ευρω.απο την αλλη ομως εαν η βιομαζα του ζαχαριουδακη ειναι καλη με τα 170 ευρω που την βρισκω εχει διαφορα.οσον αφορα την ασεαρ απο οτι εχω ακουσει φετος δεν εχει πυρηνοξυλο.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by theoilia. Αιτία: από κεφαλαία σε μικρά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127316 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?

geov έγραψε: ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΡΧΙΚΑ 220 ΕΥΡΩ ΤΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒΙΟΜΑΖΑ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ,ΧΩΡΙΣ ΥΓΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΘΕΡΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ(4600 ΘΕΡΜΙΔΕΣ).ΤΟ ΛΕΒΗΤΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΗ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.10 ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΣΙΜΟ ΚΑΙ 55 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΑΕΡΑ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ 4 ΤΣΟΥΒΑΛΙΑ ΠΥΡΗΝΟΗΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΒΕΑ ΚΑΙ ΛΕΒΗΤΑΣ ΕΣΒΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΩΜΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙ 25 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΚΑΥΣΙΜΟ ΚΑΙ ΤΡΙΑΝΤΑ ΑΕΡΑ.ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΒΗΤΑ (ΜΕ 4 ΤΣΟΥΒΑΛΙΑ ΚΑΥΣΗΣ ΜΟΝΟ)ΗΤΑΝ ΟΣΑ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΥΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΜΥΛΟΙ ΚΡΗΤΗΣ.ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΠΥΡΗΝΟΞΥΛΟ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ 159 ΕΥΡΩ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΕΑΝ Η ΒΙΟΜΑΖΑ ΤΟΥ ΖΑΧΑΡΙΟΥΔΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΕ ΤΑ 170 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΩ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΣΕΑΡ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΥΡΗΝΟΞΥΛΟ.


geov σου έχει γίνει ήδη μια παρατήρηση να μην γράφεις με κεφαλαία! Σε παρακαλούμε γράφε με μικρά, εκτός και αν νομίζεις ότι είμαστε κουφοί :P !

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127323 από geov
Απαντήθηκε από geov στο θέμα Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?
Συγνώμη για τα κεφαλαία.Ξεχάστηκα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127338 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?

electron έγραψε: Ειχα δοκιμάσει περυσι ενα-δυο τσουβαλάκια (ετυχε να παρει ενα τονο ενας φιλος μου) μπορω να πω οτι ηταν σαν το πυρηνόξυλο άπλα ειχε και λιγα τσόφλια μεσα. Το εκαψε απροβλημάτιστα ο λεβητας μου δεν ειδα κατι το σπουδαίο απο θερμογονο δυναμη, επισης ειχα βρει και κατι πετρες μεσα, αλλα εκείνη την εποχη έκαιγα πυρηνοξυλο του Χατζελη, και προτίμησα να παραμείνω σε αυτό.

220 είναι πολλά κατα την γνωμη μου για αυτο το καύσιμο.


Φιλε electron εμεινες ευχαριστημενος με το πυρηνοξυλο του Χατζελη;;(δεν το εχω ακουσει...)
Υπαρχει καπου στην Αθηνα να πωλειται;;
Τί καυσιμο καις φετος;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127340 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?
Την περσινη σεζον εκαψα αποκλειστικα βιομαζα Ζαχαριουδακη. Σε γενικες γραμμες εμεινα ευχαριστημενος, ομως ειχε πραγματικα πολυ σταχτη κ φετος εχω δοκιμασει αρκετα προιοντα κ ακομη δεν εχω κατασταλαξει...
Ειναι μια λυση, οχι ομως κ η καλυτερη, το θεωρω σαν προιον ακριβο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127341 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Βιομάζα Ζαχαριουδάκη ?
Χατζέλης = πυρηνελαιουργείο στη Σπάρτη
και εδώ δημοσίευση από τοπικό σάιτ της Σπάρτης για τη τιμή του πυρηνόξυλου στις 27/12/12
www.apela.gr/article/31078/apantisi-tis-...timi-tou-purinoxulou

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by degeor.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jole

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ