Ορθός τρόπος δοκιμής τύπων Μπρικέτας

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128952 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Πολύ καλή δουλειά Δημήτρη.

Επίτρεψέ μου μερικές παρατηρήσεις-σκέψεις (πάντα φιλικά):

1) Πολύ δουλειά που απαιτεί καλό σχεδιασμό και προγραμματισμό. Μπράβο.

2) Βρε θηρίο, τι ώρα ξυπνούσες? Χαράματα με την αυγούλα και είδα Τεξ=6 βαθμούς? Μάλλον εμείς στην Κρήτη είμαστε καλά....

3) Από τους χρόνους που έδωσες, παρατήρησα ότι σε όλες τις περιπτώσεις σε περίπου 2 ώρες... πάπα το καύσιμο, άρα κατανάλωση 7kg/h, στην αρχή τουλάχιστον στο άναμμα (σημειωτέον ότι έκλεινες τέρμα κλαπέ και αέρα, και σε εστία με ανοιγόμενη πόρτα. Αυτό για μένα που λέω ότι το EVO καίει πολύ, στο άναμμα τουλάχιστον.

4) Σχετικά με τα γραφήματα. Για καλύτερη σύγκριση, καλό θα ήταν όλα τα γραφήματα να έχουν το ίδιο scaling στους άξονες. Δηλαδή όλα να έχουν στον y-άξονα: [ymin ymax]=[0 500]. Ακόμα καλύτερα, για πιο λεπτομερή σύγκριση, κάνει ΚΑΙ τα εξής γραφήματα: Σε ένα figure όλες οι καμπύλες Θ εστίας, και σε ένα άλλο figure, όλες οι καμπύλες Θ θερμοθαλάμου, κλπ. Έτσι, αναγκαστικά θα έχεις την ίδια κλίμακα κοινή για όλα τα κάυσιμα,και με ένα γράφημα θα συγκρίνονατι όλα μαζί.

5) Και πάλι μπράβο και χαρά στο κουράγιο σου.

6) Απότη στιγμή του ανάμματος, μετά από πόση ώρα έκλεινες την πόρτα της εστίας?
Φιλικά, Γιώργος.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128966 από liakjim
1. Ευχαριστω.
2. Όλες οι φωτογραφίες είναι στο λινκ στο τέλος. Εκεί θα δεις κ μια φωτογραφία της κορνίζας όπου φαίνεται κ η ώρα / ημερομηνία. Εκέι θα δεις ότι όλες οι μετρήσεις είναι απογευματινές/βραδυνές ώρες.
3. ΣΤο άναμμα όλα καίνε. Όσο πιο πολύ το καίω τόσο πιο λίγα ξύλα χρειάζονται.
4. Με το excel δεν το πολυκατέχω. Αν έχεις όρεξη και γνώση το excel αρχείο είναι κ αυτό ανεβασμένο στο λινκ. Με μεγάλη μου χαρά αν το έφτιαχνες όπως θεωρείς καλύτερα.
5. Ευχαριστώ και πάλι.
6. Η πόρτα έκλεινε άμεσα με το άναμμα και δεν άνοιγε μέχρι ουσιαστικά το πρωί που μετρούσα την στάχτη.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128972 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ok γιατί και το δικό μου είναι πεινασμένο στην αρχή, αλλά όταν κάψει 2, 3 ώρες, μετά χορταίνει χιχιχιχι. Μετά από 2, 3 ΄ρες, αν κλείσω κλαπέ,και αέρα, κάεναι και μένα μια σχετική οικονομία σε σχέση με την αρχή. Βέβαια, εγώ σπάνια το καίω περισσότερο από 3, 4 ώρες, γιατί το σπίτι έχει ενδοδαπέδια, και έτσι και αλλιώς είναι στους 21 βαθμούς. Αν το κάψω πολλές ώρες, η Θ πάει 25-26 και γίνεται ανυπόφορη η ζέστη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129017 από caftis
Ολα καλα αλλα εμενα η απορια μου ειναι η εξης εχεις ιδεα 14 κιλα μπρικετα ποσα kw ειναι αν τις πολαπλασιασεις με 4500 για καθε κιλο ειναι 63000 δλδ εβαλες στην εστια σου 63kw και δεν την πηρες στα χερια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129023 από liakjim
1. Τα 14kgr καυσίμου θα μου έβγαζαν 63KW (βασικά παραπάνω ήταν κάπου 70Kw για τις μπρικέτες) αν καιγόντουσαν όλο ταυτόχρονα , πράγμα που δεν συνέβει.
2. Ο βαθμός απόδοσης της εστίας σίγουρα θα ήταν πολύ χαμηλός δλδ ένα μεγάλο ποσοστό Kw "ξέφυγαν" προς τα περιστέρια , δεν τα "απορρόφησε" η εστία.
3. Για να είμαι ειλικρινής πάντως μια ανησυχία την είχα χεχε . Μέτρησα μέγιστα κάπου 430C στην εστία!!! Η μικρη invicta αποδείχθηκε πάντως σκυλί. Επίσης πουθενά δεν έχω δει στο manual να αναφέρει την μέγιστη ποσότητα ξύλου που αντέχει η εστία...

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129039 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Συμφορουμίτες, λίγο προσοχή με τις μονάδες. Δηλαδή: Έστω ότι 1 kg μπρικέτας "περιέχει" 4,5 kWh θερμικής ενέργειας. Τότε, τα 15 kg μπρικέτας, περιέχουν 63,0 kWh ... άντε επειδή είμαι χουβαρντάς, 70 kWh.

Οι οποίες kWh αποδόθηκαν σε μια εστία με βαθμό απόδοσης 70% που όμως στο πείραμα ήταν 50 % γιατί ήταν κρύα αρχικά, οπότε στο 3-ωρο έπεσε κατά μέσο όρο στο 50 %, και όλο το πείραμα διήρκησε 3 ώρες. Άρα:

70 kWh * 0.5 / 3h => ότι η εστία δούλεψε με ΜΕΣΗ ισχύ = 11,66 kW.

Συνεπώς, και λίγες τις έπεσαν τα 14 kg μπρικέτας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ