Nordflam Remus Eco

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175659 από Bernikos
Nordflam Remus Eco δημιουργήθηκε από Bernikos
Καλησπέρα σε όλο το forum και τα φοβερά μέλη του.. Σας διαβάζω εδώ και καιρό και αποφάσισα λόγω στενών οικονομικών να αγοράσω ένα τζάκι από το leroy merlin το οποίο και αναμένω για παραλαβή και συγκεκριμένα το Nordflam remus eco. Η τοποθέτηση θα γίνει από εμένα και λόγω οικονομικών αλλά κυρίως λόγω σωστής δουλειάς την οποία προτιμώ να κάνω και να πάρω καλά υλικά πάρα να τοποθετηθεί "ξεκούραστα" από μαστορια που μιλάνε ότι δεν χρειάζεται μονωσεις.. Δεν χρειάζονται καμινάδες μαύρου χάλυβα ή διπλές με μόνωση και η καμινάδες τύπου σπιραλ είναι φανταστικές ή ότι μια πιρσιδα από πάνω 15Χ 15 είναι μια χαρά.. .. Όταν άκουσα τετοια, αποφάσισα να προχωρήσω μόνος μου..Ερώτηση πρώτη λοιπόν.Το συνολικό ύψος του σημείου που θα τοποθετηθεί το τζάκι είναι 230.Οπότε δεν πάω για πατάρι σωστά;Ερώτηση δεύτερη..Οπως θα δείτε και στη φώτο τέρμα πάνω υπάρχει ένα δοκάρι το οποίο θα παρεμβαλω μπαίνοντας χωνευτά στο τοίχο και με δύο 45αρες γωνίες θα ανέβω με διπλή μονωμενη καμιναδα στην πλάκα (είμαι τελευταίο όροφο). Πριν τις 45αρες γωνίες και για να κουμπώσω στην εστία θα υπάρχει μόνο ο μαύρος χαλυβας εναλλακτης ή μαύρη καμιναδα σκέτη. Τι να βάλω; Γιατι το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι λόγω περιορισμένου θαλάμου λόγω ύψους μην ανεβάζω τρελές θερμοκρασίες.Ερώτηση ΤρίτηΈχω ένα φόβο για τον πετροβαμβακα. Εκτός από izol τι γνώμη έχετε ως προς την σκέψη μου να χτίσω όλη την κατασκευή με άλφα μπλοκ και να τα κολλησω με κόλλα πυροτουβλων αλλά και να τα περάσω ένα πέρασμα από μέσα μια στρώση από το ίδιο υλικό-κόλλα; Ερώτηση τέταρτη.Το συγκεκριμένο τζάκι δεν έχει υποδοχή για εξωτερικό αέρα αλλά στο manual λέει να του παρέχεις.Σκεφτόμουν την διανομή με σωλήνα σπιραλ Φ125 είτε στην πλάτη του τζακιου είτε να το φέρω κάτω από το συρταρακι της στάχτης με κιβώτιο αλουμινίου σύνδεσης ή ελευθερα ή να έχει κάποιο κενό ή να είναι κολλημενο με σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας το κιβώτιο με το κάτω μέρος του σταχτοδοχειου του τζακιου.Ερώτηση Πέμπτη.Τους καπνοδοχους και τις γωνίες κλπ.. Τις σφιγγουμε με σφικτηρες ή βάζουμε και σιλικόνη θερμοκρασιών πάλι και γύρω γύρω..Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ορίστε φωτογραφία του χώρου. Στο σημείο του ενυδρείου θα είναι το τζάκι. 
Συνημμένα:
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Bernikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ