αλλαγη απο φιλτρο σε καμιναδα

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173279 από zevooazaz
καλησπέρα σας,
μιας και οι γνωσεις μου είναι λίγες επι τέτοιων θεμάτων θα χρειαστώ την βοήθεια σας.
Στο σχέδιο που έχω φτιάξει παρουσιαζω την παρούσα κατάσταση και το τι θέλω να κάνω για να οδηγήσω τα καυσαέρια μιας RV80.

Σε αυτην την επέκταση σκεφτομαι μονομένους σωληνες και πολύ συχνο καθάρισμα στα μπουριά (μια στις 15 ημέρες δεν μου είναι πρόβλημα).

Το είδα σε σπίτι να περνάει το οριζόντιο κομμάτι της ιδέας μέσα απο τουαλέτα (3μετρα οριζόντιο) και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (και μάλιστα δεν έχουν ασχοληθεί να την καθαρίσουν κιολάς!!!!)

Οι γνώσεις σας και η γνωμη σας πολύτιμη.

 
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173280 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καλύτερα θα είναι να μην βάλεις φίλτρο διότι και συχνό καθάρισμα θα θέλει και φλοτερ στο φίλτρο να συμπληρώνει νερό και ΦΥΣΙΚΑ ΑΛΛΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΟΜΠΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΧΑ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΚΟΒΕΙ ΑΠΟ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ.ΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΠΕΡΝΕΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 90 ΜΟΙΡΕΣ ΓΩΝΙΑ ΒΑΛΕ 45  ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΕΛΟ ΣΤΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΜΙΑ ΑΝΟΧΤΗ ΓΩΝΙΑ 45 ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΚΟ ΓΕΙΤΟΝΑ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!ΟΙ ΜΟΝΩΜΕΝΕΣ ΚΑΜΙΝΑΔΕΣ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΕΣ.Η ΚΑΘΑΡΙΌΤΗΤΑ====ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ!!!!ΕΓΩ ΦΙΛΤΡΟ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΥΨΟΣ ΚΑΘΕΤΑ
Last edit: 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173281 από zevooazaz
Απαντήθηκε από zevooazaz στο θέμα αλλαγη απο φιλτρο σε καμιναδα
ευχασριστώ για την απάντηση σου.
Το φίλτρο το έχω 5 χρόνια τώρα, αλλα όπως λες θελει συνέχεια αλλαγη το νερό και όταν δεν το κάνεις μαυρίζει ο τοίχος και η κεραμοσκεπή (στο μπαλκόνι που το έχω)

Επειδή φέτος αξιώθηκα και καθάρισα και έβαψα (κεραμοσκεπή και βεράντα) θέλω να βγω απο την κεραμοσκεπή γι'αυτο και χρειάζομαι τόσο μεγάλο οριζόντιο κομμάτι και εννοείται ότι το φίλτρο θα καταργηθεί (για αυτο και όλη η συζήτηση)

επισυνάπτω σχέδιο (νομίζω πέτυχα αυτο που λές) ...προτείνεις 45 μοιρες για να επιστρέφουν οι στάχτες στην τρύπα του ΤΑΦ ??

επειδή διάβασα και κάποια άλλα post... πρέπει να αλλάξει η διατομή απο Φ8 σε κάτι άλλο λόγω του μήκους??

Για τους γείτονες ευτυχώς τόσα χρόνια δεν είχα πρόβλημα. Μονο μια φορά που είχα ξεχάσει να αλλάξω το νερό έλεγε μια γειτόνισα ότι μυρίζει (λογικό) .. απο τότε και στο εξής δε με έχουν ξαναενοχλήσει.

Δυστυχώς το κάθετο δεν είναι λύση ... είναι η κεραμοσκεπή απο πάνω και δεν την χαλάω...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173282 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Μετά το ταφ  αν σε ΠΕΡΝΕΙ 2 μέτρα κάθετα πάνω  και μετά 45 γωνία και οριζόντια.το ταφ που θα είναι έξω από το σπίτι η τάπα του ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΤΡΥΠΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΑΨΑΚΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΗΝ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΛΑΚΑΚΙΑ.ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΟΥ ΟΡΊΖΟΝΤΙΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΒΓΕΙΣ ΑΝ ΣΕ ΠΕΡΝΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΡΚΙΖΑ ΤΙΣ ΚΕΡΑΜΟΣΚΕΠΗΣ ΒΑΛΕ ΜΙΑ 45 Ρος τα κάτω Η  πάλι ταφ και πάνω κάθετα σωλήνα και καπέλο.σε αυτό το ταφ πάλι η τάπα με ροξουνι τρύπιο και λάστιχο συνδεμένο και στο τελείωμα του ένα πετονακι.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ .ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΡΑΨΕ ΕΝΑ ΕΜΑΙΛ ΣΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ
Last edit: 2 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173283 από zevooazaz
Απαντήθηκε από zevooazaz στο θέμα αλλαγη απο φιλτρο σε καμιναδα
μετα την πρώτη 45αρα γωνία θα χρειαστεί δηλαδή άλλη μια για να έρθω στο οριζόντιο κομμάτι και άλλη μία στο τέλος (εξω απο την σκεπή) να κοιτά κατω να μην μπαίνουν νερά .. κατάλαβα καλα ??

στο κάθετο έχω 1μέτρο σίγουρα.... αν πάω στα 2 μέτρα θα πρέπει να προχωρήσω μετα με γωνία 90 μοιρών. αλλα 1 μέτρο το έχω άνετα (με βάση το τρίγωνο που σχηματίζεται νοητά γίνεται).

ταψάκι χρησιμοποιώ και τώρα.
Για την τρύπα εννοείς να βγάλω τελείως το πώμα του ΤΑΦ ?? (το πώμα του ΤΑΦ έχει ήδη τρύπα και απο κάτω βάζω το ταψάκι)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 6 Μήνες πριν #173284 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Όχι δεν εννοώ Να βγάλεις κανένα πώμα να είναι με αποροοη ρουξούνι τρύπιο να τρέχουν τυχόν υγροποίησεις σε ταψακι.αν μπορείς να δώσεις 2 μέτρα κάθετο βάλε γωνία 90 και στο τελείωμα την 45 προς τα κάτω ναι για να μην μπαίνουν νερά. Απλά να καθαρίζεις πιο σύντομα καμινάδα και φυσικά σόμπα καθημερινά θαλαμο καύσης και δοχείο καύσης .τα εβδομαδιαία μηνιαία και κάθε χρόνο την πλήρη συντήρηση ότι λέει στο μανιουαλ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ