Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92304 από Βιομαζιστής

mitsos740 έγραψε: Απο το πάνω χωνί πέφτουν στα σφυρία όμως έτσι;



Ακριβώς!
Από το πλάι τα κόβουν πρώτα τα μαχαίρια και κατόπιν τα χτυπούν τα σφυριά.
Από πάνω οδηγούνται μόνο στα σφυριά.
Το υλικό που βγαίνει αν τα ρίξεις από πάνω, είναι πολύ πιο χοντροκομμένο.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92311 από antisakis

Βιομαζιστής έγραψε:

mitsos740 έγραψε: Απο το πάνω χωνί πέφτουν στα σφυρία όμως έτσι;



Ακριβώς!
Από το πλάι τα κόβουν πρώτα τα μαχαίρια και κατόπιν τα χτυπούν τα σφυριά.
Από πάνω οδηγούνται μόνο στα σφυριά.
Το υλικό που βγαίνει αν τα ρίξεις από πάνω, είναι πολύ πιο χοντροκομμένο.


Με εξαρι κοσκινο που χρησιμοποιω τωρα πουδρα βγαινει και απο την επανω χοανη, το θεμα ειναι οτι αργει πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92312 από Βιομαζιστής

antisakis έγραψε:
Με εξαρι κοσκινο που χρησιμοποιω τωρα πουδρα βγαινει και απο την επανω χοανη, το θεμα ειναι οτι αργει πολυ.



Το γνωρίζω αλλά η αργοπορία σε αυτά τα μηχανήματα πληρώνεται σε ακριβό καύσιμο που είναι πολύ πονεμένη ιστορία και δεν συμφέρει.
Ο σφυρόμυλος μου καίει μόνο 2200 watts/ώρα και δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα χωρίς ταλαιπωρία.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92427 από fillmore
Βιομαζηστή..............
Μηχανουργείο στην περιοχή μου που φτιάχνει σφυρόμυλους για γιαρμά, είδε το μηχάνημα και μου είπε πως έχει πολύ λίγα σφυριά ανά άξονα. Για να αυξηθεί η παραγωγή θα πρέπει να προστεθούν.

...και για να εξηγήσω το δικό μου σκεπτικό.
Η πρώτη ύλη από όπου και αν βρίσκεται θα την έσπαγα και θα την μετέφερα με αυτό το μηχάνημα. Αυτό κατέστη πολύ χρονοβόρο ιδίως με τις κλιματσίδες που φρέσκες είναι σαν λάστιχα. Ετσι αποφασίστηκε από την ομάδα που ξεκινήσαμε αυτή την ιδέα (αποτελούμενη από τρία άτομα) να αγοράσουμε το γνωστό GTM 1300 που έχει και ο Στρατής. Την πράσινη κινέζικη πα....ρια, μια και την αγοράσαμε θα την χρησιμοποιούμε για σφυρόμυλο. Της έβαλα λοιπών 4άρη κόσκινο και τις ρίχνω μόνο woodchips. Περίμενα φυσικά να βγάζει παραγωγή με το τσουβάλι. :angry: Αλλά όταν είδα την παραγωγή του ηλεκτρικού 7 ίππων σφυρόμυλου του
μηχανουργείου σε μια επίδειξη με το υλικό που βάζω και στο δικό μου. :blink: έπαθα!!!!....καταρχήν τα σφυριά του ήταν δυπλάσια σε πάχος από τα δικά μου, και μεταξύ τους είχαν απόσταση όσο και το πάχος τους. Επίσης το κόσκινο ήταν σχήμα στεφάνι για να μπορεί να το υλικό να βγαίνει από όλες τις μεριές αφού έχει φτάσει στην επιθυμητή διάσταση. Με αυτό τον τρόπο μου είπε πως γλυτώνεις πολύ σκόνη γιατί ένας κόκκος που είναι στο μέγεθος για να βγει από το κόσκινο χτυπιέται πολλές φορές παραπάνω αν χτυπήσει και επιστρέψει στα σφυριά όταν δεν βρίσκει την σωστή διέξοδο. Τότε θρυμματίζεται εντελώς και γίνεται σκόνη.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by fillmore.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92440 από Βιομαζιστής

fillmore έγραψε: Βιομαζηστή..............
Μηχανουργείο στην περιοχή μου που φτιάχνει σφυρόμυλους για γιαρμά, είδε το μηχάνημα και μου είπε πως έχει πολύ λίγα σφυριά ανά άξονα. Για να αυξηθεί η παραγωγή θα πρέπει να προστεθούν.



Το δικό μου μηχάνημα είδε; Αν ναι, πες του χαιρετίσματα.
Δεν θυμάμαι, στο ίδιο μηχανουργείο είχα στείλει χαιρετίσματα πριν από λίγο καιρό όταν είχε πει πως με το δεύτερο μαχαίρι ο τεμαχιστής θα κώλωνε; :P

Λοιπόν, στο μηχάνημα το δικό μου, περισσότερα σφυριά δεν μπορούν να προστεθούν. Ούτε πιο χοντρά. Αν το κάνω αυτό, με 3 - 4 κλαδάκια που θα το ταΐσω, ο κινητήρας του θα σβήσει.
Όταν μιλάμε για ηλεκτρικό κινητήρα, μιλάμε για μεγάλη ροπή στρέψης (άρα δύναμη) σε όλο το εύρος των στροφών. Αντίστοιχα και η ιπποδύναμή του.
Όταν μιλάμε για βενζινοκινητήρα πχ 13ΗΡ, ναι μεν βγάζει (θεωρητικά) 13 ίππους κοντά στο μέγιστο των στροφών του αλλά όταν ζορίζεται και πέφτουν οι στροφές, η ιπποδύναμη του και η ροπή του πέφτουν κατακόρυφα, ίσως και κάτω από το μισό.
Ήδη όταν βάζω 3-4 κλαδιά του ενός εκατοστού το καθένα περίπου στο πάνω χωνί, το μοτέρ αγκομαχάει. Καμιά σχέση με όταν κόβει με τα μαχαίρια.
Άρα η λύση του να προσθέσει κάποιος περισσότερα και χοντρύτερα σφυριά χωρίς να αυξήσει την ιπποδύναμη του βενζινοκινητήρα κρίνεται απλά απαράδεκτη και μη εφαρμόσιμη.
Το μηχάνημα το δικό μας είναι λόγω κατασκευής του ένα σχεδόν άχρηστο μηχάνημα και οι βελτιώσεις που μπορεί να δεχθεί είναι ελάχιστες.
Το μηχάνημα του Στρατή έχει τελείως διαφορετική φιλοσοφία. Δουλεύει μόνο με μαχαίρια πάνω σε περιστρεφόμενο τύμπανο. Ούτε σφυριά, ούτε αηδίες. Τα σφυριά για να τεμαχίσουν κλαρί, απαιτούν μεγάλη ποσότητα ενέργειας που είναι ασύμφορο να παραχθούν από κινητήρες εσωτερικής καύσης με την τιμή των υγρών καυσίμων σε αυτά τα ύψη.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92444 από fillmore

Βιομαζιστής έγραψε:

fillmore έγραψε: Βιομαζηστή..............
Μηχανουργείο στην περιοχή μου που φτιάχνει σφυρόμυλους για γιαρμά, είδε το μηχάνημα και μου είπε πως έχει πολύ λίγα σφυριά ανά άξονα. Για να αυξηθεί η παραγωγή θα πρέπει να προστεθούν.



Το δικό μου μηχάνημα είδε; Αν ναι, πες του χαιρετίσματα.
Δεν θυμάμαι, στο ίδιο μηχανουργείο είχα στείλει χαιρετίσματα πριν από λίγο καιρό όταν είχε πει πως με το δεύτερο μαχαίρι ο τεμαχιστής θα κώλωνε; :P

Άρα η λύση του να προσθέσει κάποιος περισσότερα και χοντρύτερα σφυριά χωρίς να αυξήσει την ιπποδύναμη του βενζινοκινητήρα κρίνεται απλά απαράδεκτη και μη εφαρμόσιμη.


.... :lol: !!!....!!!όχι αυτό είναι άλλο μηχανουργείο σε εκείνο δεν ξαναπήγα. :P

.......όσο αφορά τα περισσότερα σφυριά !!!....εάν το τροφοδοτώ μόνο chips από κλαδοτεμαχιστή λες πάλι να ζορίζεται;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.229 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ