Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42967 από Nasikas
Δεν ξέρω αν το συνέδριο έχει ενδιαφέρον για το θεμα μας, αλλά στο διάλειμμα του καφε και αλλού θα έχουμε την ευκαιρία να ρωτήσουμε ειδικούς.
Αν κάποιος επιθυμεί να του στείλω μία καλή εργασία ερευνητή με e-mail (5,5 MB) ας μου δωσει στοιχεία

Wednesday, 21.11.2012
International Conference
Regional Policies in Bioenergy

09:00 Registration of participants
09:30 Welcome speech
Giorgos Dakis, Governor of the Region of Western Macedonia
10:00 Energy policy in the new framework (tbc)
Stavros Kalafatis, Deputy Minister of Environment, Energy and Climate Change (tbc)
10:20 National bioenergy policy / perspectives
Agis Papadopoulos, Professor at AUTh University, national contact point for FP7 Energy
10:40 BIO-EN-AREA. Improving regional policies for bioenergy and territorial development.
Rafael Ayuste Lead partner of BIO-EN-AREA project, Head of renewable energies department, Regional Energy Entity of Castilla y León (Spain).
11:00 Finland’s Experience in Biomass – Power and district heating
Asko Ojaniemi, BENET Oy
11:20 – 12:00 Coffee break
12:00 R&D related to Bioenergy sector in the Region of Western Macedonia
Panagiotis Grammelis, Researcher at CPERI/CERTH
12:15 Presentation of BIO-EN-AREA sub-project results: CPERI/CERTH
Margaritis Nikos
12:30 Presentation of BIO-EN-AREA sub-project results:DIADYMA
Chatzimitragka Nadia
12:45 25 MW Biomass Plant in Western Macedonia
Dr. Yannis Tsipouridis , PPC RES S.A. (tbc)
13:00 Case Study of Biomass Plants
Kiartzis Spyros, ELPE RES S.A. (tbc)
13:15 Agricultural crops and wastes for Bioenergy
Prof. T.A. Gemtos, University of Thessaly
13:30 Perspectives for co-firing biomass in lignite Power Stations
Prof. Tourlidakis Antonis, UOWM -
OR:
Actions and projects towards a BioEnergy Cluster in Western Macedonia
Yannis Fallas, University of Western Macedonia

14:00 – 15:00 Light lunch
Panel discussion under Vassilios Kotoulas,
Director of Regional Development Fund of Western Macedonia
Moderator : Yannis Fallas, University of Western Macedonia

15:00 BIO-EN-AREA regional examples in view of 2020
Region of Trento, Italy
Southeast Region, Ireland


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42971 από mastoras
Τον πρώτο που σκέφτηκα Κώστα να ενημερώσω ήσουν εσύ, αλλά και εγώ δυστυχώς αργά το έμαθα.

Ούτε καν μπόρεσα να βρίσκομαι στην επίδειξη. Πάντως έμαθα ότι το μηχάνημα έβγαλε τα κλαδέματα έτοιμα για πέλλετ.

Τα βίντεο τα ζήτησα προ ολίγου και μόλις τα πάρω θα τα ανεβάσω σύντομα.

Εν τω μεταξύ ότι χρειαστείς από πληροφορίες για τα μηχανήματα, πάρε την εταιρία τηλ.....έχεις ήδη έρθει σε επαφή μαζί τους για πέλλετ τον Σεπτέμβρη. ;) [Θεοδόσης Καλοχώρι]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #43555 από tasosp
τελικα οι κινεζικες πελετομηχανες ειναι πολυ προχειροφτιαγμενες . η δικη μου εφτιαξε 5 τονους κ σταματησε ξαφνικα . την ελυσα κ βρηκα το κωνικο ρουλεμαν φρακαρισμενο γιατι ετσι που το ειχαν δεν υπηρχε περιπτωση να παει γρασο απο τον γρασαδορο . γενικα κοιτωντας την κατασκευη νομιζεις οτι εχεις μπροστα σου χριστουγεννιατικο παιδικο παιχνιδι ...εχουν μια εντελως διαφορετικη λογικη στην κατασκευη. στις βιδες που πιανουν το πανω μερος του σωματος στο κατω σε αλλη εχουν μονο ροδελα σε αλλη δυο γκροβερ κ σε αλλη τιποτα .... οτι επιανε το χερι του κινεζου εβαζε!!!! κ ετσι που ειναι η κατασκευη πρεπει να εχεις μαντικες ικανοτητες η να εχουν ακτινες χ τα ματια σου για να ρυθμισης την κορωνα με το πηνιο. αν την φτιαξω μονος μου θα εβγει κ πιο φτηνη κ πιο γερη

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #43579 από antisakis

tasosp έγραψε: τελικα οι κινεζικες πελετομηχανες ειναι πολυ προχειροφτιαγμενες . η δικη μου εφτιαξε 5 τονους κ σταματησε ξαφνικα . την ελυσα κ βρηκα το κωνικο ρουλεμαν φρακαρισμενο γιατι ετσι που το ειχαν δεν υπηρχε περιπτωση να παει γρασο απο τον γρασαδορο . γενικα κοιτωντας την κατασκευη νομιζεις οτι εχεις μπροστα σου χριστουγεννιατικο παιδικο παιχνιδι ...εχουν μια εντελως διαφορετικη λογικη στην κατασκευη. στις βιδες που πιανουν το πανω μερος του σωματος στο κατω σε αλλη εχουν μονο ροδελα σε αλλη δυο γκροβερ κ σε αλλη τιποτα .... οτι επιανε το χερι του κινεζου εβαζε!!!! κ ετσι που ειναι η κατασκευη πρεπει να εχεις μαντικες ικανοτητες η να εχουν ακτινες χ τα ματια σου για να ρυθμισης την κορωνα με το πηνιο. αν την φτιαξω μονος μου θα εβγει κ πιο φτηνη κ πιο γερη


Τασο ειδες ποσο προχειροφτιαγμενες ειναι;
σε μενα αυτες οι βιδες ηταν εντελως ξεσφυκτες γυρνουσαν με το χερι και απο παντου καπνιζε
πηρα και τις εσφιξα και τωρα εχω την υπονοια οτι μπορει απο αυτο να μου εφαγε κορωνα πηνιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #43619 από tasosp
δεν ηταν απο το σφιξιμο που εκανες σε καμια περιπτωση γιατι πατουσε ετσι κ αλλιως στην θεση της ...ισως δεν την ειχαν ρυθμισει καλα . .. εκτος κ αν επειδη δεν ηταν σφιγμενες καλα με το ζορι κουνουσε την βαση κ δαγκωσε δοντι με δοντι.... εγω τωρα προσπαθω να βρω τροπο να ρυθμισω την αποσταση . πιο ευκολο ειναι να ανοιξω κ να ρυθμισω την κορωνα στο τρακτερ παρα αυτη την ρημαδα.
ειναι απαραδεκτοι οι κινεζοι ...προτεινω να μην ασχολειστε με κινεζικες δεν αξιζει

μη δια φοβον αλλα δια το δεον απεχεσθαι αμαρτηματων (Δημοκριτος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #43640 από antisakis

tasosp έγραψε: δεν ηταν απο το σφιξιμο που εκανες σε καμια περιπτωση γιατι πατουσε ετσι κ αλλιως στην θεση της ...ισως δεν την ειχαν ρυθμισει καλα . .. εκτος κ αν επειδη δεν ηταν σφιγμενες καλα με το ζορι κουνουσε την βαση κ δαγκωσε δοντι με δοντι.... εγω τωρα προσπαθω να βρω τροπο να ρυθμισω την αποσταση . πιο ευκολο ειναι να ανοιξω κ να ρυθμισω την κορωνα στο τρακτερ παρα αυτη την ρημαδα.
ειναι απαραδεκτοι οι κινεζοι ...προτεινω να μην ασχολειστε με κινεζικες δεν αξιζει


Οταν περασα τα καινουρια ανταλλακτικα (κορωνα πηνιο)γυριζαν κανονικα με το χερι μολις εσφιξα καλα τις βιδες δεν γυρνουσαν καθολου και αναγκαστικα να βαλω αποστατη ,
τωρα ειναι ενταξει η τουλαχιστον ετσι δειχνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.208 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ