ΑΕΡΑΣ ΚΑΥΣΗΣ

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν - 1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180196 από Mina23
ΑΕΡΑΣ ΚΑΥΣΗΣ δημιουργήθηκε από Mina23
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!

Αγοράσαμε το αερόθερμο ενεργειακό τζάκι "defro home intra la" και κατά την τοποθέτησή του διαπιστώθηκε ότι ο τοίχος όπου θα ανοιγόταν τρύπα 125mm για την είσοδο αέρα καύσης από έξω, δλδ από το μπαλκόνι, δεν είναι τοίχος αλλά κολώνα.   Κατόπιν συζήτησης με τον εργολάβο, προέκυψε ότι πρόκειται για δύο ενωμένες, για αρχιτεκτονικούς λόγους, κολώνες μεταξύ των οποίων υπάρχει μπετό όπου υπάρχει δυνατότητα να ανοιχθεί τρύπα 50mm.   

Σκέφτομαι τις εξής επιλογές:
1) Τρύπα 50mm προς το μπαλκόνι. Θα έχει, όμως, νόημα τη στιγμή που ο κατασκευαστής προτείνει 125mm;  
2) Αν επιτρέπεται από τον εργολάβο, αντί μιας τρύπας 50mm να ανοιχθούν περισσότερες στην ίδια κατακόρυφο και να δημιουργηθεί μια ορθογώνια/κάθετη οπή ίδιου εμβαδού με την οπή 125mm. Οπότε, θα υπάρχει μια κάθετη οπή στο μπαλκόνι και προς το σαλόνι θα μετατρέπεται σε κυκλική οπή 125mm για να οδεύσει τον εξωτερικό αέρα στο θάλαμο καύσης. Βλακεία;;;
3) Καμία τρύπα και αέρας καύσης από το εσωτερικό του σπιτιού. Ο ενιαίος χώρος είναι σαλονο-τραπεζαρια-κουζίνα 48τμ. Όλο το σπίτι είναι 110τμ. Δεν μου αρέσει αυτή η επιλογή...
4) Συνδυασμός αέρα καύσης από το εσωτερικό του σπιτιού και από την τρύπα 50mm. Γίνεται; Κι αν ναι, πώς ρυθμίζεται ποιος όγκος αέρα μπαίνει από πού;
5) Ξετρύπημα από το σαλόνι προς το από πίσω υπνοδωμάτιο και τρύπα από το υπνοδωμάτιο προς το μπαλκόνι. Εδώ παρεμβάλεται κολώνα και συρόμενη μπαλκονόπορτα, οπότε θα πρέπει να περάσει η τρύπα από το τέρμα της μπαλκονόπορτας και να μπει ένα στοπ ώστε η μπαλκονόπορτα να μην εξαφανίζεται εντελώς μέσα στον τοίχο. Ούτε κι αυτή η επιλογή μου αρέσει...

Επισυνάπτω και την κάτοψη του χώρου, όπου, όμως, η κολώνα φαίνεται ενιαία, δλδ δεν φαίνεται το τμήμα από μπετό όπου μπορούμε να τρυπήσουμε. Περιμένω να μου πει ο εργολάβος ποιο ακριβώς σημείο είναι αυτό.

Έχω πελαγώσει... Αν έχετε όρεξη και διαβάσετε όλη την ανάρτηση, θα χαρώ να ακούσω τις συμβουλές σας.
Συνημμένα:
Last edit: 1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν by Mina23.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180197 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα ΑΕΡΑΣ ΚΑΥΣΗΣ
Καλό είναι να μην τρυπήσετε τις κολόνες τόσο για τη στατική όσο και για λειτουργικά λόγω μικρότερης διατομής.
Μια προτεινόμενη λύση είναι να γίνει τρύπα 125Χ125  στο τοίχο του υπνοδωματίου πάνω από τη μπαλκονόπορτα και με αεραγωγό να κατεβάσετε τον αέρα στο θάλαμο του Τζακιού όπως στο πρόχειρο σχέδιο που επισυνάπτω.
Πάτε και άλλες ιδέες όμως... όμως.   
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mina23

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180198 από Mina23
Απαντήθηκε από Mina23 στο θέμα ΑΕΡΑΣ ΚΑΥΣΗΣ
Σας ευχαριστώ για την απάντηση!

Νομίζω ότι πάνω από τη μπαλκονόπορτα τρέχει δοκάρι και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο τμήμα τοιχοποιίας μεταξύ κολώνας και δοκαριού. Θα το ψάξω.

Ωστόσο, επιτρέπεται, δλδ θα έχει αποτέλεσμα, να τραβήξουμε αέρα από ψηλά; Από όσο έχω καταλάβει, δεν λέω ότι είμαι σωστή, πρέπει να έρχεται από χαμηλά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 1 Εβδομάδα πριν #180199 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα ΑΕΡΑΣ ΚΑΥΣΗΣ
Καλά είναι να έρχεται από χαμηλά αλλά εδώ αυτό είναι δύσκολο.
Για το λόγο αυτό θα μπει ο αεραγωγός, έτσι ώστε ο αέρας να κατευθύνεται στο κάτω μέρος του τζακιού και με τη λειτουργία του τζακιού μετά το άναμμα και την άνοδο της θερμοκρασίας στη φούσκα, να δημιουργείται υποπίεση και ρεύμα από έξω προς τα μέσα.
Ακόμα και αν υπάρχει δοκάρι στο μεσότοιχο, νομίζω ότι υπάρχει χώρος να περάσει από κάτω ο αεραγωγός χωρίς να πειραχτεί το δοκάρι και να καλυφθεί το τμήμα του στο υπνοδωμάτιο με κάποια γυψοσανίδα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mina23

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ