Τζάκι δεν αποδίδει

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #176266 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει

Θα είχες βάλει λέβητα πέλλετ και θα είχες ησυχάσει. 

Δυστηχώς στα τζάκια υπάρχει περιθώριο κέρδους από διάφορους και τα προτείνουν γιατί βγάζουν. 
 
Σωστά...  με το λέβητα θα είχε ησυχάσει! Με το pellet θα παιδευόταν. 
Σε καθε περίπτωση  τα τζάκια νερού θέλουν μία παραπάνω προσοχή!
Το ξύλο πάντως για κάποιους θα είναι μονόδρομος αν οι τιμές παραμείνουν ψηλά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #176267 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Έχετε δίκιο ο ξυλολεβητας και πιο οικονομικός είναι και κάνει καλύτερη δουλειά. 
όταν όμως σκέφτεσαι τις λύσεις που υπάρχουν όταν ξεκινάς δε βλέπεις τα πράγματα ξεκάθαρα διότι ένα τζάκι είχα σκοπό να το βάλω και εφόσον είπα θα έχω τζάκι καλύτερα να το πληρώσω ενεργειακό και να ζεστενει όλο το σπίτι...
Τώρα θα κάνω κάποιες μετατροπές μετά και τις συμβουλές που άκουσα εδω μήπως βελτιωθούν τα πράγματα...και θα δούμε...
Πάντως ο μηχανικός όταν είχα πάει στο γραφείο του μου είχε πει αντλία θερμότητας, όταν όμως ήρθε στο σπίτι μου το είπε ξεκάθαρα ότι δε θα μου δουλέψει...
Οπότε δε μπορώ να πω ότι φταίει το  τζάκι αποκλειστικά απλά είναι και ο χώρος εδώ που δε βοηθαει...είναι δηλαδή απλωμένο το σπίτι και όχι σαλόνι και δωμάτια πάνω σωστά τετραγωνισμένο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #176268 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Με λέβητα πέλλετ δεν θα υπήρχε το δεν αποδίδει, καθώς αυξάνεις το τάισμα και τον αέρα και ανεβαίνει η δύναμη . Ο λέβητας ξύλου είναι ξεπερασμένη τεχνολογία, έχει χαμηλό βαθμό απόδοσης, και θέλει συνέχει τάισμα. Είναι χειρότερος κατά την γνώμη μου από το τζάκι, γιατι πρέπει να ανεβοκατεβαίνεις "να βάλεις ξυλο" στο υπόγειο, και στα πολλά κρύα ακόμα και την νύχτα.

Ο καθένας έχει την άποψη του, αλλά να την τεκμιριώνει. Το ότι ανέβηκε η τιμή του πέλλετ δεν σημαίνει ότι τα συστήματα πέλλετ δεν ειναι 50 χρόνια μπροστά σε σχέση με τα συστήματα ξύλου με βασικό πλεονέκτημα το αυτόματο ταισμα και την ρύθμιση της θερμοκρασίας ακριβώς εκεί που την θέλουμε για μέγιστη οικονομία. 

Ο μηχανολογος σου είπε για αντλια θερμότητας, γιατί θα σου έφερνε μια αντλία αυτός, με ένα τηλεφώνημα και θα έβγαζε 500 ευρώ κέρδος αφού δεν τους πληρώνουμε για τις άλλες δουλειές που μας κάνουν βγάζουν από εκεί. 99 στους 100 μηχανολόγους αντλίες θερμότητες σου λένε παρόλο που το ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΣΟΒΙΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΟ δείχνει το πέλλετ φτηνότερο ακόμα και από αυτές (παρούσες τιμές, στην έρευνα δεκεμβρίου 2021)

 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #176275 από cpp
Απαντήθηκε από cpp στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Κάπως έτσι είναι ... αλλά όχι ακριβώς...
Και εγώ πέλλετ καίω
Σε κάθε περίπτωση αξίζει να διαβάσει κάποιος προσεκτικά την μελέτη που αναφέρεις και θα βγάλει τα συμπεράσματα του.  

Ας μη χαλάσουμε το θέμα του ανθρώπου. Αν θέλεις ανοίγουμε νέο θέμα για συζήτηση.

Υ.Γ: Ελπίζω για όλους να ομαλοποιηθεί η κατάσταση στην ενέργεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #176277 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Δηλαδή αν βάλεις έναν λέβητα πέλλετ 14 KW σε ένα σπίτι 200 τ.μ απλά θα αυξήσεις το πέλλετ και θα τελειώσει το θέμα ??
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #176281 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Καλά κάνετε κι αναλύεται τις λύσεις θέρμανσης γιατί κι εγώ αν δω που δε μπορώ να δω απόδοση στο τζάκι με τις μετατροπές που θα κάνω τότε θα ψάξω για άλλη λύση. Έχω ένα καλοκαίρι για να κάτσω να δω τι με συμφέρει...
και πριν ξεκινήσω τις μετατροπές πιστεύω ότι για αρχή χρειάζομαι την μόνωση της πλάκας που είναι και το πιο εύκολο.  Και ως προς την λύση μάλλον είναι το dow είτε 5 εκ στα 9.5 είτε 7 εκ στα 13.5 ευρώ 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ