Τζάκι δεν αποδίδει

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175420 από Harrus
Τζάκι δεν αποδίδει δημιουργήθηκε από Harrus
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκαΈβαλα πρόσφατα ενεργειακό τζάκι  υδραυλικό με κλειστό κυκλωμα σε σπίτι 120 τμ και σώματα 10, αλλά δεν αποδίδει...μετά από 8 ώρες λειτουργίας στα δωμάτια έχει θερμοκρασία 13-14. Στο σαλόνι και 3 μέτρα από εστία έχει φτάσει και 18 βαθμους
ΕΞωτερικη θερμοκρασία 2 βαθμούς.  Το τζάκι είναι το seguin 7000 multivision 
Σας ευχαριστώ πολύ εκ το πρότερον
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175431 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Τζάκι δεν αποδίδει
Το σπίτι είναι μονωμένο ; Τι προσανατολισμό έχει ; Κουφώματα ; Και κυρίως τι ξύλα καις ; Για να έχει απόδοση θέλει περσινά η προπερσινα ξύλα με υγρασία κάτω από 20% για να σου δώσουν θερμίδες . Και κυρίως μετράει και το ξύλο .
Δρύινο οξιά ελιά καρυδια . Έχουν διαφορετικη θερμογόνος δύναμη μεταξύ τους . Πρώτα απολα μετράνε τα ξύλα . Αν καις πχ φετινά και κόπηκαν μετά τον Σεπτέμβρη μην ψάχνεις πολλά .
Αν μπορείς βρες περσινά η πάρε μπριγκετες και καψε μαζί με τα ξύλα για να ανέβει η θερμογόνος δύναμη
Ήρθε μηχ μηχανικος να δεις τι ανάγκες έχεις σε θερμίδες και αν σε καλύπτει η εστία που έβαλες ;
Για αρχή γιατί δεν δοκιμάζεις μόνο μπριγκετες να κάψεις δύο μέρες ;
Επίσης αν δεν δεις προκοπή με μπριγκετες τότε φώναξε τον εγκαταστατη

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175432 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Re:Τζάκι δεν αποδίδει
Το σπίτι έχει διπλό τοίχο με φελιζολ μέσα, και στη στέγη πάλι έχει μόνωση 5 εκ . Ένα μειονεκτήμα είναι πως το σπίτι είναι απλωμένο, δηλαδή 120 τμ όλα σε ένα επίπεδο. 
τα ξύλα τα πλήρωσα παραπάνω γιατί είναι περσινά...αφού φαίνονται και αρπάζουν αμέσως...ελια είναι κυρίως...
Ήρθε μηχανικός για να μου δώσει σχέδιο για τις θερμίδες των σωμάτων 
Όχι δεν έχω δοκιμάσει μόνο μπριγκετες...το τζάκι φτάνει θερμοκρασία που να δουλεύει ο κυκλοφορητης συνεχόμενα...αλλά δεν ανεβάζει θερμοκρασία...
Από τις φωτό μπορείτε να διαπιστώσετε αν είναι κάτι που δεν θεωρείτε σωστό?
Ευχαριστώ και θα δοκιμάσω να καίω μόνο μπριγκετες να δω τι απόδοση θα έχει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175434 από giannis kalor
Απαντήθηκε από giannis kalor στο θέμα Re:Re:Τζάκι δεν αποδίδει
Οπότε είναι αμονωτο εξωτερικά . Καλό θα ήταν να δείτε τι κυκλοφορητή έχετε και φωνάξετε έναν υδραυλικό καλό να δει δοχείο διαστολής κυκλοφορητή .
Επίσης δοκιμάστε μπριγκετες και αν δεν βρείτε άκρη φωνάξτε αμέσως τον εγκαταστατη και κυρίως τον προμηθευτή του τζακιού να σας πει τι γίνεται .
Στην θέση σας θα επενδυα με την πρώτη ευκαιρία σε 10ρα εξωτερική μόνωση γραφιτουχας eps και σωστά ενεργειακά κουφώματα .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175435 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Re:Re:Τζάκι δεν αποδίδει
Μάλιστα, οπότε ότι και να κάνω αν το θεωρείτε ότι δεν έχει μόνωση τότε η ζέστη φεύγει όσο και να δουλεύει το τζάκι...ειδικά αυτές τις μερρες που έχει κρύο και μείον έξω φαίνεται αισθητά η διαφορά όσο και αν αποδίδει το τζάκι.
από κυκλοφορητή έχω της  wilo inverter...το δοχείο διαστολής είναι ένα γκρι με πίεση στο κρύο νερό 1.3 και ανεβαίνει όταν ζεσταθεί...
Ναι χρειάζεται η θερμοπροσοψη αλλά είναι πολύ ακριβή  για άμεση επένδυση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175559 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Re:Τζάκι δεν αποδίδει
Χαιρετώ κι εγω.
Πρώτη ερωτηση: Που βρισκεται το τζάκι σε σχέση με την εγκατάσταση που φαίνεται στη φωογραφια; είναι δηλαδή στο ιδιο επίπεδο, σε άλλο και με τι υψομετρική διαφορά;
Δεύτερη ερώτηση: Σε τι πίεση είναι ρυθμισμένος ο αυτοματος πληρωσης σε κατάσταση ηρεμίας και σε τι πίεση φτάνει όταν το τζάκι βρισκεται στο "ζενίθ";
Τρίτη ερώτηση: στα ποσά bar ανοίγει η βαλβίδα ασφαλειας;
4η ερωτηση: σε ποια θερμοκρασία ξεκινά ο κυκλοφορητης;
Τέλος, ανεβάστε αν μπορείτε περισσοτερες φωτογραφιες από την υδραυλική εγκατασταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ