Re:Μυρωδιά στο πρώτο μισάωρο καυσης

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #174855 από Dimitris13
Χρόνια πολλά σε όλους!Ξαναανοιγω το θέμα γιατί πιστεύω πως μόνο μέσα από το forum μπορώ να βρω λύση στο θέμα μου.Θα μου πείτε λυπηρό αφού η εγκατάσταση έγινε τον 7/21 και δεν μπορεί να βρεθεί λάθος ούτε στην εγκατάσταση ούτε στην εστία.Με λίγα λόγια βγαινει μυρωδιά στην πρώτη ώρα καύσης του τζακιού μέσα από τον θερμοθαλαμο.Μετα το πρώτο τέταρτο που ζεσταίνεται ο αέρας βγαίνει από την περσίδα με κάποια οσμή όχι ξύλου οχι μαντεμιου μια οσμή που αν ανοίξεις πόρτες  ένα τέταρτο και ξεμυρισει το σπίτι και αφού πυρωσει το τζακι μετά την πρώτη ώρα σχεδόν εξαφανίζεται η μυρωδια.Αυτο βέβαια δεν είναι λύση μέσα στο χειμώνα αλλά δεν βρίσκεται με τίποτα από που βγαίνει αυτή η μυρωδιά και μάλιστα με χαμηλές θερμοκρασίες στο πρώτο μισάωρο σαρανταλεπτο καύσης!Όταν εισέλθει στο σπίτι καταλαβαίνεις κάποια οσμή που όσο και να αερισεις το σπίτι δεν εξαφανίζεται εντελώς.Δυστυχως επένδυσα αρκετά ώστε να απαλλαγώ από τις μυρωδιές του προηγούμενου ανοικτού τζακιου και τις έχω τώρα σε άλλη μορφή σε κλειστό ενεργειακό τζάκι.Οποιος μπορεί να προτείνει κάτι ώστε να βοηθήθω θα παρακαλούσα πολύ!Καλή χρονιά! 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175097 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Μυρωδιά στο πρώτο μισάωρο καυσης
Καλή χρονιά. Ίσως χρειαστούν κάποιες διευκρινίσεις για να βοηθήσουν όσοι γνωρίζουν, όπως :
- ποια είναι η εστία
- τι είδους καπναγωγό έχεις
- τι διάμετρο είναι η καμινάδα και τι ύψος έχει
- έχει οριζόντια τμήματα και αν ναι πόσα μέτρα
- υπάρχει μόνωση στην φούσκα και αν ναι με τι υλικό
- πόσο σίγουρος είσαι ότι η καμινάδα δεν είναι φραγμένη ας πούμε απο πουλιά η κάτι άλλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175098 από Dimitris13
Απαντήθηκε από Dimitris13 στο θέμα Μυρωδιά στο πρώτο μισάωρο καυσης
Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση,παραθέτω διευκρινισεις:
-Η εστία είναι της Kratki η Wiktor 14
-Επειδη τοποθετήθηκε σε αντικατάσταση προηγούμενου μαντεμενιου τζακιού έχει συνδεθεί με λεία Inox έως το ταβάνι και μετά συνεχίζει η προηγούμενη μονωμένη διαστασης φ200.Να τονίσω ότι η καμινάδα είναι ευθεία τρίτος όροφος από πάνω ταράτσα συνολικά έξι μέτρα.Η επένδυση του θερμοθαλαμου έγινε με πυριτικό ασβέστιο skamol έχω παραθέσει και φωτό αυτού σε προηγούμενο ποστ.Η καμινάδα είναι καθαρή και γενικά η εστία πέρα από αυτό λειτουργεί καλά χωρίς καπνίσματα κτλ.Οτι βγάζει από οσμή είναι στην πρώτη ώρα καύσης,κατά το αρχικό ζεσταμα των στοιχείων εντός θερμοθαλαμου.Ευχαριατω πολύ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175115 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Μυρωδιά στο πρώτο μισάωρο καυσης
Όλα φαίνονται φυσιολογικά όπως τα γράφεις. Όντως περίεργο είναι. Εμένα το μυαλό μου πήγε σε κάποιο μικρό κενό - χαραμάδα απο μη σωστή εφαρμογή της καμινάδας που είναι μέσα στην φούσκα ή ακόμα και από την ίδια την εστία. Από το μοντάρισμα των κοματιών της στο εργοστάσιο όπου δεν μπήκε ίσως η απαραίτητη κόλλα κατά την συναρμολόγηση. Οπότε κατά την αρχή του ανάματος όταν η καμινάδα δεν έχει αναπτύξει ακόμα ελκυσμό λόγω μικρής διαφοράς θερμοκρασίας, τα καυσαέρια σχεδόν λημνάζουν στο εσωτερικό της εστίας και με το ζόρι ανεβαίνουν. Σε αυτή την φάση θα μπορούσαν να "ξεφύγουν" από τυχόν τέτοια σημεία. Μετά όταν ο ελκυσμός αυξηθεί εξαφανίζεται το φαινόμενο και συμβαίνει το αντίθετο, δηλ. από τυχόν τέτοια σημεία εισέρχεται αέρας στο εσωτερικό της εστίας. Αλλά θα μύριζε καυσαέριο και όχι κάτι άλλο όπως λες.
Όλα αυτά τα λέω γιατί πολύ πρόσφατα μου έτυχε σε ακριβή μάλιστα Ιταλική σόμπα να αντιμετωπίσω το ίδιο πράμα και έσκασα από το κακό μου. Μύριζε ο χώρος λίγη καπνίλα κατά το ξεκίνημα μόνο και μάλιστα υπό συνθήκες ανάλογα με το αεράκι που υπήρχε έξω. Για να μην τα πολυλογώ μετά απο σχολαστικό ψάξιμο με φακό βρέθηκαν όχι ένα ούτε δύο αλλά τέσσερα σημεία όπου η κόλλα κατα τη συναρμογή των τεμαχίων δεν εφαρμόστηκε σωστά και υπήρχε μικρό κενό στα μαντέμια. Μάλιστα σε κάποια από αυτά έβαζα τον φακό από έξω και απο μέσα έβλεπα την χαραμάδα φωτός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175119 από Dimitris13
Απαντήθηκε από Dimitris13 στο θέμα Μυρωδιά στο πρώτο μισάωρο καυσης
Ευχαριστώ για την απάντηση,δεν είναι πάντως καπνός κάτι σαν χημικό,καμένο καλώδιο,μπαταρία μου μοιάζει όσο μπορώ να.πλησιασω σε αυτή την οσμή,αύριο θα έρθει εγκαταστατης από αντιπροσωπεία να δω τι θα μου πει.Παντως δε βλέπω να μου δώσει κάποια λύση και εν παση περιπτώσει αν η εστία δεν έχει πρόβλημα που δεν έχει και αν όλα τα υλικά είναι εντάξει που είναι τι μυρωδιά είναι αυτή που βγαίνει πριν ζεσταθεί αρκετά το Μανντεμι????????????Απίστευτο!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175158 από agpol07
Απαντήθηκε από agpol07 στο θέμα Re:Μυρωδιά στο πρώτο μισάωρο καυσης

Dimitris13 έγραψε: Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση,παραθέτω διευκρινισεις:
-Η εστία είναι της Kratki η Wiktor 14
-Επειδη τοποθετήθηκε σε αντικατάσταση προηγούμενου μαντεμενιου τζακιού έχει συνδεθεί με λεία Inox έως το ταβάνι και μετά συνεχίζει η προηγούμενη μονωμένη διαστασης φ200.Να τονίσω ότι η καμινάδα είναι ευθεία τρίτος όροφος από πάνω ταράτσα συνολικά έξι μέτρα.Η επένδυση του θερμοθαλαμου έγινε με πυριτικό ασβέστιο skamol έχω παραθέσει και φωτό αυτού σε προηγούμενο ποστ.Η καμινάδα είναι καθαρή και γενικά η εστία πέρα από αυτό λειτουργεί καλά χωρίς καπνίσματα κτλ.Οτι βγάζει από οσμή είναι στην πρώτη ώρα καύσης,κατά το αρχικό ζεσταμα των στοιχείων εντός θερμοθαλαμου.Ευχαριατω πολύ!!!


Επειδή είχα κι εγώ μονωμενη λεία σωλήνα, η οποία πηγαίνει στα άλλα δωμάτια του σπιτιού, και η μόνωση που είχε δημιουργούσε πολλές οσμές, μήπως έχεις και εσύ κάτι τέτοιο;
Η σωλήνα που λες, η προηγούμενη, είναι μονωμένη με καλό υλικό;
Εμένα, αν δεις στη φώτο, η μόνωση είχε αλουμίνιο μόνο απ έξω και το κίτρινο "μαλλί" ερχόταν σε επαφή με την σωλήνα. Οπότε μόλις ζεσταινοταν η σωλήνα μύριζε πολύ άσχημα όλο το σπίτι..

agpol07(papaki)gmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ