Πρόβλημα με αεροθερμο τζακι Edilkamin tekno3

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157132 από deleon
Αν και για λογιστης μια χαρά σε βλέπω για τζάκα. Αν δουλέψει το τζάκι χωρίς ρεύμα υπάρχει περίπτωση να ζεσταθει πολύ και να γίνει καμία ζημιά στον θερμοστάτη η στον ηλεκτρονικό πίνακα η κάπου αλλου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157153 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Καλημέρα
Θεωρώ ότι δεν μπορουν να δουλέψουν κανονικά χωρίς μοτερ και το αιτιολογώ παρακάτω.
Όταν το καίω καλά (στην αρχή της μέρας) αναιβάζει 100-110 βαθμους θερμοκρασία στον αέρα. Όταν έχεις βέβαια κλιστά τα ταμπερ, κλαπετα κλπ. Οπότε θεωρώ πως αν δεν δουλεύει το μοτέρ που ψύχει την έστία παιζει κάποια στιγμή να ανθήσει σαν τριαντάφυλλο απο την υπερθέρμανση. Το έχω κάψει βέβαια χωρίς μοτέρ αλλά με τάμπερ ανοιχτό και ανοιχτή πότρα, γιατί είχα βάλει ένα αναλογικό θερμόμετρό και είδα πως αναίβασε 130 βαθμούς και το φοβήθηκα . Βέβαια σε αυτήν την περίπτωση είναι σαν κλασικό τζάκι. θεωρώ θα δούλευε με φυσική ροή αν δεν είχε πάνω του τους αγωγούς που δεν επιτρέπουν την φυσική κινηση του αέρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 9 Μήνες πριν #159228 από deleon
Καλήμερα παιδιά λοιπόν ο χειμώνας πήγε καλύτερα αφού είχα ανοίξει δύο τρύπες στην κάτω μεριά του τζάκι. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ενώ έφτανε το τζάκι σε θερμοκρασία αέρος 110 βαθμούς ανοίγοντας τις τρύπες και γυρνώντας τον εξωτερικό αεραγωγο μέσα το μοτέρ δούλευε πιο χαλαρά και δεν εφτανα τόσο υψηλές θερμοκρασίες στους αεραγωγους. Βρήκα ένα μάστορα ο οποίος θα έρθει να το δει από βδομάδας να μου πει την γνώμη του. Το πρώτο πράγμα που μου είπε είναι ότι το τζάκι είναι οριακά ενεργειακό. Επειδή λέει τα ενεργειακά ξεκινάνε από 70% και το δικό μου είναι 72%. Στο ίντερνετ διάβασα ότι ενεργειακό τζάκι ξεκινά από 60%. Τι λέτε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162642 από deleon
Προς ΑΝΕΣΤΗΣ98
Αν εξαγω την κοφτρα δηλαδη αν την τραβηξω ολη εξω (το τζακι ειναι edilkamin tekno3) θα τραβαει κανονικα τον καπνο? θα εχω μεγαλυτερη και καλυτερη αποδοση του τζακιου? εχει περασει χρονος αλλα αν εχεις δοκιμασει θα μπορουσες να μου απαντησεις? Απευθυνομαι σε σενα επειδη εχεις πει οτι εχεις σχεδον το ιδιο τζακι με μενα. Η κοφτρα ειναι ακριβος πανω απο την εστια και στο κεντρο πριν την καμιναδα. Σε ευχαρσιτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162660 από surfer
deleon δεν είμαι ο Ανέστης αλλά η κόφτρα βοηθά στην επίτευξη της ψηλής ενεργειακής απόδοσης του τζακιού.
Συνήθως η κόφτρα είναι συνδεδεμένη με το κλαπέτο της καμινάδας έτσι ώστε να ανοίγοθν και να κλείνουν ταυτόχρονα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162697 από deleon
Το δικο μου τζακι δεν εχει κλαπετο. Χθες τραβηξα την κοφτρα ως την μεση και στο αναμα του το τζακι αρχισε να μπαζει καπνο στο σπιτι με το παραθυρο κατεβασμενο. Φυσαγε και πολυ χθες οποτε ισως να εφταιγε και ο αερας λιγο; Αλλα μολις αφησα την κοφτρα ανοιχτη δεν μου καπνισε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ