Δεν αποδιδει το τζακι καθολου!!Τι φταιει?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114607 από sakmar
Μένω στην περιοχη της Θράκης σε ενα σπιτι 110 τμ ,καθαρα 86τμ.Ο μάστορας :evil: μου είχε βάλει πριν 4 χρόνια μια μαντεμένια εστία με ένα συλλέκτη θερμότητας και 2 περσίδες διχως βεντυλατέρ.Δεν μου έχει ανοιξει κάποια τρύπα για να τραβάει αέρα απ έξω .Το τζαμι του τζακιού έχει πόρτα ανοιγόμενη και συρόμενη.Όταν την ανοίγω ΣΒΗΝΕΙ τελείως η φωτιά οπότε θα πρέπει να την έχω μονίμως κλειστή.Στο δια ταυτα δεν μας ζεσταίνει το τζάκι αυτό και κάτι πρέπει να κάνω φέτος για να ζεσταθώ πρέπει να μπω μέσα στην εστία :P .Σημείωση:Έχω και σώματα καλοριφέρ στο σπίτι ανενεργά γιατί δεν κάψουμε πετρέλαιο φέτος.Το μπάτζετ δυστηχώς είναι πολύ περιορισμένο.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... :lol:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sakmar. Αιτία: συμπληρωση στο κείμενο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114611 από caftis
Καλησπέρα για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να μας πεις τι τζάκι είναι από πια εταιρεία και αν είναι εύκολο και καμιά φωτογραφία αλλιώς στα τυφλά δεν είμαστε και μάγοι.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114620 από sakmar
ΣΩΣΤΑ!!!Οριστε μια φωτογραφία
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by sakmar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114626 από caftis
Όταν λες οτι πρέπει να έχεις την πόρτα κλειστή πως το εννοείς .Πάντα σε ένα ενεργειακό τζάκι την πόρτα την έχουμε κλειστή τωρα για το ότι δεν έχει τραβήξει από πουθενά αέρα για την καύση μου φαίνεται παράξενο. Στην τοποθέτηση ήσουν μπροστά για να μας δώσεις καμία λεπτομέρεια.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114639 από dimlyk
η λογικη του τζακιου λεει
μια περσιδα χαμηλα κι αλλη μια ψηλα για να κυκλοφοραει ο ζεστος αερας
απ οτι βλεπω εχεις καποιες περσιδες ψηλα (ειναι του εναλλακτη αυτες ?)
αν παιρνει αερα απο μεσα η απ εξω ειναι καπως δευτερευον αρκει να παιρνει απο καπου :)
κι οπως σου ειπε κι ο καφτακης η πορτα ειναι κλειστη για θερμανση κι ανοιχτη μονο για κοψιδια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114643 από pontios74
Ανοιγμα κάτω απο το τζάκι δεν υπάρχει?δηλ. αέρα απο τον εσωτερικό χώρο δεν παίρνει? γιατι δεν βλέπω περσιδα εισαγωγής οπότε τί να ζεστάνει τον ήδη υπάρχον αέρα που βρίσκετε μέσα στον θερμοθάλαμο??
Πιστεύω πως ούτε μόνωση έχει ο θερμοθάλαμος μη σου πω θα έχει τυλίξει καμιναδα κι εστια με κανενα υλικο...οπως κεραμοβαμβακα!!
Άνοιξε μια τρυπα απο κατω για εισαγωγη αερα και κανε και μια μικρη τρυπα πανω απο τη φουσκα να δεις πως ειναι μεσα....και τη χειροτερη εστια να εχεις μια διαφορα θα δεις!Δεν υπαρχει περιπωση να μην ζεσταθεις!
Καποια πατατιά έχει κάνει ο μάστορας που στο έβαλε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ