Μαύρισμα τζαμιού & μυρωδιά τζακιού

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111621 από dinos2012
μήπως η περσίδα που έχεις εξω για να τραβάει αέρα το τζάκι, δεν αφήνει να μπει ο αναλογος αέρας που χρειαζεται το τζακι κάτι τέτοιο είχα πάθει και εγώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111622 από alex_nous
Αυτό που χρειάζεσαι οπωσδήποτε είναι μια ακόμη περσίδα στο κάτω μέρος του τζακιού. Πρέπει να μπαίνει αέρας από κάτω να ψύχει την εστία και να βγαίνει από τις πάνω περσίδες. Έτσι λειτουργεί η φυσική ροή. Εκτός από τις μυρωδιές που θα γλιτώσεις, θα έχεις και πολύ μεγαλύτερη απόδοση. Έτσι πνίγεις το τζάκι σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111631 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Μαύρισμα τζαμιού & μυρωδιά τζακιού
Εκτος απο περσιδα χαμηλα για φυσικη ροή , θέλει κ μεγαλύτερες περσίδες εξαγωγής.
Τώρα είσαι 13Χ25Χ2=650cm^2 ενώ θα έπρεπε να είχες απο 1000cm^2 κ άνω.
Κοινώς έχεις πρόβλημα απαγγωγής θερμότητας αρα υπερθέρμανση του θερμοθαλάμου άρα μυρωδιές.

Επίσης δεν βλέπω πώς απομονώνει ο θερμοθαλαμος γύρω απο την καμινάδα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111656 από pontios74
Πολλά λάθη όπως είπαν και τα παιδια επίσης ο πετροβάμβακας πρέπει να θέλει όλος άλλαγμα στις γωνιες νομιζω πως έχει φύγει το αλουμονιο του και κατω δεξια δεν το πολυβλεπω καλα έχει αλλοιωθει τελείως?ή είναι το φλας της φωτ.μηχανης...
όσο για τα ξύλα το είπα γιατι μια φορα που έβαλα με 60%υγρασια ελια έτσι ακριβως μου έγινε το τζάμι...όταν καίω ξερα ξυλα 10%υγρασια και λιγοτερο παρα πολυ λιγο μαυριζει πανω πανω χωρις να εχω κανει μετατροπη σε υαλοκορδονο μονο αν κλεισω τον αερα απο το συρταρακι κι απ εξω κι εχω ελια ή δρυ τότε μαυριζει αλλα οχι ετσι!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111668 από chrisbat

liakjim έγραψε: Αυτό που χρειάζεσαι οπωσδήποτε είναι μια ακόμη περσίδα στο κάτω μέρος του τζακιού. Πρέπει να μπαίνει αέρας από κάτω να ψύχει την εστία και να βγαίνει από τις πάνω περσίδες. Έτσι λειτουργεί η φυσική ροή. Εκτός από τις μυρωδιές που θα γλιτώσεις, θα έχεις και πολύ μεγαλύτερη απόδοση. Έτσι πνίγεις το τζάκι σου.

liakjim έγραψε: Εκτος απο περσιδα χαμηλα για φυσικη ροή , θέλει κ μεγαλύτερες περσίδες εξαγωγής.
Τώρα είσαι 13Χ25Χ2=650cm^2 ενώ θα έπρεπε να είχες απο 1000cm^2 κ άνω.
Κοινώς έχεις πρόβλημα απαγγωγής θερμότητας αρα υπερθέρμανση του θερμοθαλάμου άρα μυρωδιές.

Επίσης δεν βλέπω πώς απομονώνει ο θερμοθαλαμος γύρω απο την καμινάδα.


φίλε μου αφού πέρνει αέρα απο έξω (περιβάλλον) τι την θέλω την περσίδα απο κάτω!!!!

2ον, τι εννοείς...πως απομονώνει ο θερμοθάλαμος γύρω απο την καμινάδα;;;
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by chrisbat.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111669 από chrisbat

pontios74 έγραψε: Πολλά λάθη όπως είπαν και τα παιδια επίσης ο πετροβάμβακας πρέπει να θέλει όλος άλλαγμα στις γωνιες νομιζω πως έχει φύγει το αλουμονιο του και κατω δεξια δεν το πολυβλεπω καλα έχει αλλοιωθει τελείως?ή είναι το φλας της φωτ.μηχανης...


αυτό που λές αλλοίωση είναι το τσιμέντο που έχει κλείσει τα κενά ανάμεσα μόνωση και σπυράλ σωλήνας προς το περιβάλλον ή βλέπεις το σιδερένιο μέρος που στερεώνεται η γυψοσανίδα (αν θες πες σε ποιά κατα σειρά φωτογραφία το βλέπεις)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ