Τζάκι που καπνίζει (παρά τον αντικαπνιστικό νόμο!)

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175385 από teo18480
Καλημερα,για να μην ανοιξω νεο τοπικ ηθελα εδω κι εγω να παραθέσω την εμπειρια μου για το τζακι μου που καπνίζει. Ανακαινησα το σπιτι μου το 2015 και εφτιαξα ενα νεο τζακι σε αυτο. Το εχω φτιαξει σχεδον στο μεσο του σπιτιου με αποτελεσμα να μην εχω κοντα καποια μπαλκονόπορτα για να φερω κρυο αερα. Αναγκάζομαι λοιπον «να σπασω» λιγο το παραθυρο με αποτελεσμα να φερνει αρκετο κρυο μεσα. Μηπως εχει καποιος λυση για το τι μπορω να κανω;η αληθεια ειναι οτι γι αυτο το λογο δεν το αναβω τα τελευταια δυο χρονια. Γιατι πιο πολυ κρυωνω παρα ζεσταινεται ο χωρος.
Το σπιτι μου ειναι ενα δυαράκι 65 τμ και το σαλονι-κουζινα καταλαμβάνουν σχεδον τα 40 τμ
Υγ:υπαρχει καποιος εμπειρος τζακας ακομα και να κανουμε ενα ραντεβου να μου λυσει το προβλημα;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by teo18480.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175405 από teo18480

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175433 από MICK
Το ίδιο πρόβλημα είχε ο γιός μου στο δικό του σπίτι, που έκανε πλήρη ανακαίνηση. Στο σπίτι αυτό έμενα εγώ για πολλά χρόνια, χωρίς να έχω πρόβλημα καπνίσματος στο τζάκι που είναι Nordica crystal 70. Αλλά εγώ ΔΕΝ είχα καινούργια κουφώματα, που να κλέινουν αεροστεγώς. Φώναξε κάποιον (αντιπρόσωπος της Nordica) που του πρότεινε να βάλει νέο καπέλλο, αυτά που βλέπουμε να περιστρέφονται. Αυτή η περιστροφή εκτονώνει τον καπνό και δεν τόν αφήνει να παραμένει, έστω και για πολύ λίγο χρονικό διάστημα, μέσα στην καπνοδόχο. Μέ αυτή την μετατροπή, στο διάστημα 2 μηνών, δεν είχε άλλο κάπνισμα. Κόστισε 100Ε, το περιστρεφόμενο καπέλλο, ανοξείδωτη καμινάδα περ. 60cm , μονής ραφής, τοποθέτηση.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175439 από teo18480
Καλησπέρα,
ευχαριστω για την απαντηση. Περιστρεφόμενο καπελο εχω στην καμιναδα. Επισης να σας οω οτι εχω συμβατικό τζακι κι Οχι ενεργειακο. 
ψαχνω αλλη λυση. Σε αλλο ποστ ειχα δει καποιον να βαζει ενα τζαμι μπροστα με μια τρυπα απο κατω. Θα το δοκιμασω αλλα κοστιζει 70€

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ